ESMA’ÜL-HÜSNA İSMİN’DEN ER-REZZAK
2 Şub, 2018 8:09 tarihinde eklendi

ESMA’ÜL-HÜSNA İSMİN’DEN ER-REZZAK

ESMA’ÜL-HÜSNA İSMİN’DEN ER-REZZAK

Er-Rezzak

Rezzak Rızık ihsan edici, tekrar tekrar, bol bol rızık veren anlamına gelmektedir.

Er-Rezzak

Yaratılmışlara, faydalanacakları şeyleri ihsân eden Yüce Yaratıcımız…

Rızık,Allah Teâlâ’nın bilhassa yaşayan mahlûkatına faydalanmalarını nasib ettiği her şeydir. Rızık yalnız yenilip içilecek şeylerden ibaret de değildir. Kendisinden faydalanılan herşey’e rızık denilmektedir.

Maddî rızık, her türlü yiyecek ve içecek, giyilecek ve kullanılacak eşya, para, mücevher, çoluk-çocuk, vücudun çalışma kudreti, bilgi, mal-mülk, servet v.s. gibi şeyleri konu alır

Mânevî rızık ise, ruhun ve kalbin gıdası olan şeylerdir. Başta îman olmak üzere insanın mânevî hayatına ait bütün duygular ve o duyguların ihtiyacı olan şeyler, hep mânevî rızık olmaktadır.

Er-Rezzak : الرزّاق

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Allah, dilediğine hesapsiz rızık verir.”

Bakara Suresi: 212.Ayet

“Kendi rızkını taşıyamayan nice canlı vardır ki onu ve sizi Allah rızıklandırır…”

Ankebût Suresi: 60.Ayet

Beslenerek yaşamaları için bütün canlıların rızıklarını veren yalnız Allah Teala’dır. O’ndan başka rızık veren kimsede yoktur. Eğer Allah rızkı kulları için bolca yaysaydı, yeryüzünde taşkınlık yapar ve mutlak azarlardı. Allah kullarından dilediği kimsenin rızkını genişletir ve dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir. Kulun, her istediğini talep etmede helal yollardan hareket ettikten sonra, Rabbine müracaat etmesi lazımdır.

Kuluna karşı çok şefkatli ve merhametli olan Allah, insanları içinde sayılamayacak kadar çok nimetle dolu olan topraklarda yaşatmaktadır. Öyle ki,insan toprağı ekip biçmeden bile toprak yemyeşil ürünler ve başaklar veriyor. İçinden sarı, kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzeler çıkartıyor.Masmavi denizlerin içi ise yine binlerce çeşit ve lezzette balıklarla dolu bulunuyor. Bütün bunların yanında Allah insanlara hem yerdeki hayvanların etini, hem de gökteki kuşun etini yedirir, hayvanların içinden tertemiz süt çıkarır, arılara bal yaptırır… Bütün bunları insanlara Allah C.C’ü bağışlamaktadır.

Er-Rezzak Esması

Kul, Allah’tan başkasından rızık beklememeli, bu konuda O’ndan başkasına dayanıp güvenmemelidir Her müslüman, Allah’tan başka rızık veren bir mutlak Rezzâk’ın olmadığını bilmelidir.Eğer başkası, geçinmesi için rızık veriyor görünsede gerçekte o, kendisine verileni vermektedir. O halde sen de Allah’ın sana rızık olarak verdiklerinden başkalarına ver ki, Allah sana daha fazlasını versin.

Muhtaç olduğun halde, aşırı düşkünlük göstererek rızık arama yollarına girme. Bil ki düşkünlükle rızık aranan sana takdir edilen rızkını kesinlikle artırmaz. Sana ancak takdir edilen rızık ulaşır, fazlası ulaşmaz. O halde kendini küçük düşürerek rızık aramaktan vazgeç, onurunu ve izzeti nefsini korumaya al.

Er Rezzak

Ebced Değeri

Ve

Zikir Saati:

Er-Rezzak İsminin

Zikir Adedi: 308

Zikir Saati : Zühre

Zikir Günü : Cuma’dır.

Er-Rezzak Esmasının Fazileti,Havas Ve Esrarı

Geçim sıkıntısından kurtulmak, bereket ve rızka nail olmak için, “Ya Rezzak Celle celalühü” diyerek 308 kere okunması gerekir.

Haceti olduğu yerde, Er-Rezzak ism-i şerifini 17 kere okursa; hasta ve hapisteki haceti yerine gelir. 100 kere hapis için veya hasta için okunursa kurtuluşa erer.

Kim, sabah namazından önce 10 kere Er-Rezzak ism-i şerifini mümkünse kıbleye dönüp okunursa; inşallah rızkı genişlemiş olur.

İdarecilerin yanında herhangi bir ihtiyacı olan kişi, matluba dönerek; 17 kere Er-Rezzak ism-i şerifini okursa; talebi gerçekleşir.

Kim aç karnına 20 kere bu ismi şerefi bir suya okur ve içerse inşallah her şeyi anlayan bir zihne sahip olmaktadır.

Kim Cuma namazından sonra Er-Rezzak ism-i şerifini 10 kere okursa kalbi genişler, Ferahlanır. Kalbi hastalıklardan ve sıkıntılardan şifa bulur.

Kim Cuma namazından sonra Er-Rezzak ism-i şerifini hasta için 100 kere okursa, inşallah şifa bulmuş olur.

Maddi ve manevi sıkıntılarda olan kişler, Cuma namazından sonra Er-Rezzak ism-i şerifini 100 kere okursa, genişliğe çıkar biiznillah…

BİR AYET

Yeryüzünde yürüyüp te rızkı Allah’a ait olmayan  hiçbir canlı yoktur.Onların durdukları yerlerini de emanet edindikleri yerlerini de O bilir…

Hud Suresi:6.Ayeti…

BİR HADİS

Hz.Enes R.A Anlatıyor:

Rasulullah S.A.V buyurdular ki;

“Sizden herkes,ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin.Hatta kopan ayakkabı bağına kadar istesin.”

KURAN’I KERİM’DEN BİR DUA AYETİ

Rabbim! Beni Sana şükreden,Seni zikreden,Sana hakkıyla kulluk eden,gönülden Sana muhabbet duyan,Sana yönelen,Sana boyun büken kıl…

AMİN…ECMAİN

Aldığımız her nefesimize şükredek yaşayan kullarından eyle bizi…

Amin…

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *