Esmaül Hüsna İsminden El-Vâhid

Vâhid Esması

Vâhid İsminin Arapça Yazılışları ve Okunuşları

Vâhid: واحد

El-Vâhid: الواحد

YaVâhid: يَاواحد

Vâhid ismi Arapça kökenli bir isimdir.

El-Vâhid İsminin Anlamı

el-Vâhid: Bir ve tektir.

El-Vâhid: Zatı, sıfatı, isimlerinde, fiilerinde hiçbir benzeri olmayan O’dur.

El-Vâhid: Zatında, sıfatlarında, hükümlerinde asla ortağı olmayan, eşi ve benzeri olmayan tek O’dur.

El-Vâhid Esmasının Ebced Değeri ve Zikir Saati

Zikir Adedi: 19

Zikir Günü: Salı

Zikir Saati: Merih

Sabah gündoğarken,

İkindi namazı sonrasında,

Ve… Gece yarısında;

Bu esma-i zikir zikir vakitlerinde ve diğer her vakitte bu ismi şerif ‘El-Vâhid’ – ‘Ya Vâhid’ diyerek zikredilir.

El-Vâhid İsminin Fazileti, Havas ve Esrarı

‘El-Vâhid’ ismi şerifini günde 3669 defa zikreden bir kişinin istediği olur, kalbin uyanır.

Düşmanlardan korunmak için ‘El-Vâhid’ ismi şerifi günde 19 defa zikredilmeye devam edilir.

Günlük 5 vakit farz namazları sonrasında bu esma zikri ‘Ya Vâhid’ diye 63 defa zikretmeye devam bir kimsenin kalbi nurlanır, rızkı çoğalır, insanlar tarafından sevilir ve sayılır.

Her türlü muradına, dilek ve isteğine kavuşmak için bu ismi şerif ‘Ya Vâhid’ diyerek 1000 defa günlük okunur.

Günlük 66 defa ihlas sûresini ve hemen sonrasında 101 defa ‘ Ya Vâhid’ ismi şerifini zikretmeye devam eden bir kimse yüce Allah tarafından hiç beklemediği nimetlere erişir.

Günde 1000 defa bu esma-i zikri ‘Ya Vâhid’ diyerek çekmeye devam edenlerin kalbi gaflet uykusundan uyanır üzerindeki yorgunluğu gider. Olumsuz düşüncelerden ondan uzak olur. Aklıda nurlanır. Mahlukatın şerrinden korunur.

Bu esma-i zikri günlük 4000 defa zikreden bir kulun bütün arzuladığı muradına nail olur.

Bu ismi şerif zalim birinin şerrinden korunmak için, öğle namazından sonra bu esmayı 500 defa ‘Ya Vâhid’ diyerek okuduğunda, alimin şerrinden korunmuş olur. ‘Ya Vâhid’ ismi şerifini zikreden bir kulun ahlâkı da güzelleşir.

El-Vâhid Esması

el-Vâhid: Bir ve tektir.

Vâhid: Zatında, sıfatlarında, işlerinde, isimlerinde, hükümlerinde asla eşi ve benzeri olmayan bölünmez ve parçalanmaz olan tek olan Zat demektir.

Arapçada vahid bir demektir. Arapça’da sayı saymaya vâhid ile başlanıyor.

Arapça sayı – ١: Vahid-1

Ehad – İhlas sûresi 1-ayet

“Kulhüvallâhü ehad”

“De ki: “O Allah’tır, tektir.”

Ey her bir şeye hususî olarak sıfatlarıyla ve birçok isimleriyle tecelli eden ve birliğinin delilleri her bir varlıkta açıkça görünen Ehad! Ey hiçbir noksanı olmayan ve sonsuz mükemmel sıfatların sahibi olan Allah!

Ehad: Ortaklığı reddeden kemâlât, kibriyâ ve azamet sıfatlarının sahibi olan Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O varlığı zorunlu olan Vâcibü’l-Vücud, birliği bütün kâinatı kuşatmış olan Vâhid ve her bir varlıkta birliği müşahede edilen Ehad’dır.

Dua-i İsm-i Âzam-

‘Sübhâneke yâ Ehad’

Ehad: Aczden ve şerikten münezzeh ve mukaddessin ey her bir şeye bütün kudsî sıfatları ve kâinata bakan ekser isimleriyle birden teveccüh eden Ehad!

Tasavvufa gönül verip o yolda yürüyenlerin gönlünde ve kalbinde Allah aşkı olanların çektiği zikir ‘El-Vâhid’ zikridir.

Vâhid kelimesi: “Eşi, dengi ve benzeri olmayan, her yönden bir ve eşsiz olan” anlamına gelir.

Kur’an, Allah’ın azabına karşı insanların uyarılması, insanların ondaki açık ve kesin deliller sayesinde Allah’tan başka ilâh olmadığını anlamaları ve aklıselim sahiplerinin düşünüp öğüt almaları için insanlara gönderilmiş bir bildirimdir.

İnsanların Allah’ın bir ve tek ilâh olduğu gerçeğidir. O halde kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa güzel işler yapsın ve O’na kullukta başkalarını ortak koşmasın! İslâma göre en büyük günah Allah’a ortak koşmaktır, yani Allah ile birlikte başka varlıkların da ilah olduklarını kabullenmek ve onlara kulluk etmektir.
Kur’an ıstılahında buna şirk denilmiştir ki Allah bunu kesinlikle affetmeyeceğini bildirmiştir. Şirkin açığı olduğu gibi gizlisi de vardır. Allah’tan başkasına tapmak, ondan yardım dilemek, ilah gibi itaat etmek, korumasına sığınmak ve benzeri davranışlar açık, gösteriş için Allah’a ibadet etmek de gizli şirk sayılmıştır. Nitekim hadislerde bundan küçük şirk diye de bahsedilmiştir.
Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur ki,

“Sizin hakkınızda en çok korktuğum şey küçük şirktir.” Ashab “Ey Allah’ın Resûlü! Küçük şirk nedir?” diye sormuşlar.

Resûlullah, “gösteriştir” diye cevap vermiş ve buyurmuştur ki,

” Kıyamet gününde Allah Teâla insanlara amellerinin karşılığını vereceği zaman, riyakârlara şöyle diyecek: “Dünyada kendilerine gösteriş yaptığınız kimselere gidin, bakın bakalım onların katında herhangi bir mükâfat bulabilecek misiniz?”
(Müsned, V, 428).

Vâhid İsminin Geçtiği Ayetler

Bismillahirrahmanirrahim

Bakara-133

حَضَرَ يَعْقُوبَ الْمَوْتُۙ اِذْ قَالَ لِبَن۪يهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْد۪يۜ قَالُوا
نَعْبُدُ اِلٰهَكَ وَاِلٰهَ اٰبَٓائِكَ اِبْرٰه۪يمَ وَاِسْمٰع۪يلَ وَاِسْحٰقَ اِلٰهاً وَاحِداًۚ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ

﴿١٣٣﴾

Bakara-133:Meali

“Yakub’a ölüm hali geldiği vakit siz orada mıydınız? Oğullarına, “benim arkamdan neye ibadet edeceksiniz?” dediğinde, onlar: ” Senin Allah’ına, ataların İbrahim, İsmail ve Ishak’ım Allah’ına, tek olan Ilah’a ibadet ederiz, biz ancak O’na boyun eğerln müslümanlarız” dediler.”
Bakara-133

Bakara-163

وَاِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌۚ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ الرَّحْمٰنُ الرَّح۪يمُ۟

﴿١٦٣﴾

Bakara-163: Meali

“İlâhınız bir tek Allah’tır. O’ndan başka ilâh yoktur. O, rahmân ve rahîmdir.”
Bakara-163

Sâffât-4

Sâffât: إِنَّ إِلَهَكُمْ لَوَاحِدٌ

İnne ilâhekum le-vahid

Sâffât-4: Meali

“Şüphesiz sizin ilâhınız birdir.”
Sâffât-4

Mâide-73

لَقَدْ كَفَرَ الَّذ۪ينَ قَالُٓوا اِنَّ اللّٰهَ ثَالِثُ ثَلٰثَةٍۢ وَمَا مِنْ اِلٰهٍ اِلَّٓا اِلٰهٌ وَاحِدٌۜ وَاِنْ لَمْ يَنْتَهُوا عَمَّا يَقُولُونَ لَيَمَسَّنَّ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ عَذَابٌ اَل۪يمٌ

﴿٧٣﴾

Maide-73: Meali

“Allah, üçün üçüncüsüdür” diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa tek bir ilâhtan başka ilâh yoktur. Eğer bu dediklerinden vazgeçmezlerse, elbette onlardan inkar edenlere acı bir azap dokunacaktır.”
Mâide-73

Tevbe-31

اِتَّخَذُٓوا اَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ اَرْبَاباً مِنْ دُونِ اللّٰهِ وَالْمَس۪يحَ ابْنَ مَرْيَمَۚ وَمَٓا اُمِرُٓوا اِلَّا لِيَعْبُدُٓوا اِلٰهاً وَاحِداًۚ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۜ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ

﴿٣١﴾

Tevbe-31: Meali

“Onlar hahamlarını ve rahiplerini Allah’tan başka Rabler edindiler. Meryem’in oğlu Mesih’i de. Halbuki hepsi ancak tek bir ilâha ibadet ile emrolunmuştur. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeyden de münezzehtir.”
Tevbe-31

Kehf-110

قُلْ اِنَّـمَٓا اَنَا۬ بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحٰٓى اِلَيَّ اَنَّـمَٓا اِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌۚ فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَٓاءَ رَبِّه۪ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صَالِحاً وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّه۪ٓ اَحَداً

﴿١١٠﴾

Kehf-110: Meali

“De ki: Ben, sırf sizin gibi bir insanım, ancak bana şöyle vahyolunuyor: İlâhınız, ancak tek bir ilahtır. Onun için her kim Rabbine kavuşmayı arzu ederse, salih bir amel işlesin ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.”
Kehf-110

İbrâhim-48

يَوْمَ تُبَدَّلُ الْاَرْضُ غَيْرَ الْاَرْضِ وَالسَّمٰوَاتُ وَبَرَزُوا لِلّٰهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ

﴿٤٨﴾

İbrâhim-48 Meali

“O gün yer başka yere, gökler de başka göklere çevrilir. Ve bütün varlıklar, kabirlerinden çıkıp bir ve gücüne karşı durulmaz olan Allah’ın huzuruna toplanacaklardır.”
İbrâhim-48

İbrâhim-52

هٰذَا بَلَاغٌ لِلنَّاسِ وَلِيُنْذَرُوا بِه۪ وَلِيَعْلَمُٓوا اَنَّمَا هُوَ اِلٰهٌ وَاحِدٌ وَلِيَذَّكَّرَ اُو۬لُوا الْاَلْبَابِ

﴿٥٢

İbrâhim-52: Meali

“Bu (Kur’an), insanlara beliğ bir tebliğdir. Bununla hem uyarılsınlar, hem O’nun ancak tek bir ilah olduğunu billsinler; hem de akıl sahipleri öğüt alsınlar.”
İbrâhim-52

Nisâ-171

يَٓا اَهْلَ الْكِتَابِ لَا تَغْلُوا ف۪ي د۪ينِكُمْ وَلَا تَقُولُوا عَلَى اللّٰهِ اِلَّا الْحَقَّۜ اِنَّمَا الْمَس۪يحُ ع۪يسَى ابْنُ مَرْيَمَ رَسُولُ اللّٰهِ وَكَلِمَتُهُۚ اَلْقٰيهَٓا اِلٰى مَرْيَمَ وَرُوحٌ مِنْهُۘ فَاٰمِنُوا بِاللّٰهِ وَرُسُلِه۪ۚ وَلَا تَقُولُوا ثَلٰثَةٌۜ اِنْتَهُوا خَيْراً لَكُمْۜ اِنَّمَا اللّٰهُ اِلٰهٌ وَاحِدٌۜ سُبْحَانَهُٓ اَنْ يَكُونَ لَهُ وَلَدٌۢ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ وَكَفٰى بِاللّٰهِ وَك۪يلاً۟

﴿١٧١﴾

Nisâ-171: Meali

“Ey kitap ehli! Dininizde taşkınlık etmeyin ve Allah hakkında ancak doğruyu söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, sadece Allah’ın elçisi, Meryem’e atmış olduğu kelimesi ve O’ndan bir ruhtur. Allah’a ve peygamberlerine inanın, Allah üçtür demeyin. Kendi hayrınıza buna son verin. Muhakkak ki Allah tek bir ilahtir. O, çocuk sahibi olmaktan münezzehtir. Göklerdek8 ve yerdekilerin hepsi O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.”
Nisâ-171

Vâhid İsmi Duası

Ey zâtı ve sıralarında benzeri olmayan

VÂHİD!

Sensin tek ilâh, hiçbir şey

Sana denk değil.

Sensin tek yaratıcı, hiçbir şey

Sana ortak değil.

Sensin tek mutlak irade sahibi,

hiçbir şey düzenine müdahil değil.

Sensin tek sonsuz güç sahibi,

hiçbir güç kudretine eş değil.

Sensin mülkün tek sahibi,

Senden başkası malik değil.

Mâbudumuz yalnız Sensin,

kula kul olmaktan koru bizi!

Sahibimiz yalnız Sensin,

başkalarına dayanmaktan uzak tut bizi!

Amin… Ecmain…

Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah

Ebeden Daima…

Dualarınızı Eksik Etmeyiniz.


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın