Esma’ül-Hüsna İsminden El-Muiz
15 Şub, 2018 16:53 tarihinde eklendi

Esma’ül-Hüsna İsminden El-Muiz

Esma’ül-Hüsna İsminden El-Muiz

El-Muiz İsmi

İzzet veren, ağırlayan, yücelten şeref ve haysiyet veren.

El-Muiz : المعز

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“De ki: “Ey mülkün sahibi Allah’ım, dilediğine mülkü verirsin ve dilediğinden mülkü çekip-alırsın, dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın; hayır Senin elindedir. Gerçekten Sen, herşeye güç yetirensin.”

(Âl-i İmran, 26)

Muizz ve Muzil isimleri Kur’an’da isim olarak geçmez, sadece fiiil olarak geçer. Allah kimi yükseltmişse onu aziz, kimi de alçaltmışsa onu da zelil kılmıştır. Aziz veya zelil olmak dünyada geçekleştiği gibi âhirette de gerçekleşir. Muiz, düşmanlarına karşı dünyada dostlarına destek verip onları üstün kılan, âhirette de onları en güzel şekilde ağırlayı aziz kılandır.


El-Muiz Esması

Allah dostlarını, kendisine ibadet ve itaat etmede başarılı kılarak onları onurlandırmış ve aziz kılmıştır. Zira Allah’a itaat etmekten daha üstün bir izzet yoktur. Allah dostlarını: kanaatkarlıkla, amellerde samimi ve ihlaslı olmakla, nefislerinin arzu ve istelerini terk etmekle aziz kılmıştır.

Mülkü dilediğine veren O’dur. Herkimin kalbinden perdeyi kaldırıp Cemalini müşahede ettirirse kanaat nimetine gark ederek mahlukatından kimseye muhtaç bırakmazsa, kuvvet ve teyid bahşederek nefsine onu ezdirmezse, işte onu aziz kılmış ve daha dünyada iken ona mülkü vermiş olur.

El-Muiz Esmasının

Ebced değeri ve Zikir Saati

Zikir Adedi : 117

Zikir Saati : Güneş

Zikir Günü : Pazar’dır.

Sabah gündoğarken

Gece yarısından sonra

Bu esma zikredilirek Ya Muiz diye okunur.

El-Muiz Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı

El-Muiz ism-i şerifi, dünya ve ahirette aziz olmak, insanların yanında sevimli olmak ve her türlü fenalıklardan korunmak için, “Ya Muiz Celle Celalühü” diyerek 117 defa okunması gerekiyor.

Kim, akşam namazından sonra veya Cuma gecesi El-Muiz ism-i şerifini 40 defa okursa; Allahü Teala hazretleri onun heybetini halkın kalbine koymaktadır.

Hasetten ve zulümden korunmak için El- Muiz ism-i şerifi 570 defa okunup secdeye varılırsa okuyanın duası biiznillah Rabbim kabul buyurur.

Cuma ve pazartesi geceleri,akşam namazından sonra okuyan heybet ve hürmet sahibi bir kimse olmaktadır.Korku ve saygıyı sadece Allah’a karşı olur. Başka şeylerden hiçbir şekilde korkmazlar.

Bu ismin gölgesine sığınıp gerektiği miktarda gün ve saatinde okuyan kimse ebedi mutluluğa saadete gark olup kavuşur. Açık veya gizli, iç veya dış,bilinen veya bilinmeyen,görünen veya görünmeyen bütün işlerinde yüceliklere erişmektedir. Bir daha da geriye düşürmez Rabbim o zümreyi ve adıdı artık sonsuza kadar hayırla anılanlar arasına girer.Bir Dua

Rabbim bizi izzetinle şereflendir. Rabbim bizi yücelt. Sen Yüceler Yücesi Sultanımızsın…

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *