Esma’ül-Hüsna İsminden El-Bari
28 Oca, 2018 3:57 tarihinde eklendi

Esma’ül-Hüsna İsminden El-Bari

Esma’ül-Hüsna İsminden El-Bari

El-Bari

Her hangi bir modele bağlı kalmadan bütün varlıkları uyumlu yaratan.

El-Bari : Eşyayı ve her şey’in âzâ ve cihazlarını birbirine uygun bir halde yaratan.


Her şey’in vücudu mütenasib, yani, âzası, hayat cihazları ve aslî unsurları keyfiyet ve kemmiyet bakımından birbirine münasib olarak yaratıldığı gibi, hizmeti ve faydası da umumî âhenge uygun yaratılmıştır.Kainat Aleminde…

El-Bari

El-Bari : البارئ

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“O Allah ki, Yaratan’dır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.”
Haşr Süresi: 24. Ayet

Bâri’dir. Yani öyle temiz yaratıcı ki yarattıklarını temiz ve sağlam bir nizam üzere seçip düzenleyerek ve tamamlayarak birbirinden tamamiyle farklı bir özelliklerle yaratmıştır.

Cenab-ı Hak ne yaratmışsa düzenli bir şekilde yaratmıştır.Hiç şüphesiz.Dikkat edilecek olursa yaratılan her eşya ve insanın diğer mahluklarlarla bir ilgi ve bir bağlantısı mutlak bulunuyor.

Kulun bu isim üzerinde hiç bir rolü yoktur. Kullara bu isim verilemez de ve onlara da yaratıcı denilmez denilemez. Çünkü yaratmak ve icad etmek, ilmin gerektirdiği şekilde gücü kullanmaktır. Allah, kula ilim ve kudret vermiş olup, İnsan çalışması sayesinde, bazı şeyleri icad edebilecek dereceye yükseldiği zaman o yaptığı işlerin mucidi denilir.

Allah’ın yaratıcı olduğunu kabul etmek, O’nun aynı zamanda Bâri olduğunu da kabul etmiş olmaktayız.Allah’ın yaratıcı ve Bâri olduğunu kabul eden, kendisinini daima bir halden bir hale geçtiğini ve sonuçta bu varlığının mutlaka son bulacağına inanmaktadır. Bu inanç ona, Allah’a tam bir teslimiyetle iman dolu bir yürekle kendini tamamiyle Allah’a teslim olmasıdır.

Olayların gerçek yaratıcısının Allah olduğunu bilen kimse, meydana gelen olaylardan derinden etkilenmez, kalbini derin üzüntüler sarmaz, sırlarının bilinmesinden korkmaz. Çünkü Aklahtan ne gelirse gercek bir mumin ona razıdır ve bunun bir imtihan okduğunu bilir ve sabreder.

O’nun yasaklarından şiddetle kaçınarak ve daima O’na sığınarak korunmuş olur. Bu ismi bilen, her şeyin Allah elinde olduğunu ve O’nun emriyle gerçekleştiini mutlak bilmektedir. O’ndan başka yaratıcının olmadığını bilir. O’nun bütün emir ve yasaklarını teslim olmuş sağlam bir imanı sayesinde bütün samimiyetle bunları yaşamda uygular.

El-Bari Esması Ebced Değeri ve Zikir Saati:

Zikir Adedi : 213

Zikir Saati : Güneş’tir.

Zikir Günü : Pazar’dır.

El-Bari Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı


Çocuğu olmayan bir kadın, yedi gün oruç tutup iftar vaktinde “Ya Musavvir, Ya Bari, Ya Halik” isimlerini su üzerine 21 kere okuyup üfürse ve o sudan iftar eylese Cenab-ı hak bu isimlerin hürmetine makbul bir çocuk ihsan eder.

Gam, keder ve her türlü üzüntü, maddi ve manevi hastalıklardan kurtılmak için, “Ya Bari Celle Celalühü” diyerek 213 kere okunup dua edilir.

Bu ism-i şerif, günde 100 kere 7 gün okunursa, belalardan selamet olunur.

Bu ism-i şerif yazılır, deli üzerine alırsa; faydasını görür. Şiddetli hastalıklara tutulanlar ise faydasını görürler.

Bir oturuşta hiç ara vermeden 45796 kere  “Ya Bârî celle celâlühû” zikreden, akla gelebilecek olan her türlü sıkıntıdan kurtuluşa erer. Ruhen ve cismen de selamete erenlerden olur. Akıl ve Hayal bile edemeyeceği İlahi lütuflara sırlar vakıf olur.

Günde 214 defa bu esmayı “Ya Bârî celle celâlühû”zikrine devam eden bir kimse, tüm yaptığı işlerde başarı elde eder. Hasta ise şifa bulup iyileşir.

Bir Hadis

Hz.Muaz R.A anlatıyor;

Rasulullah S.A.V  buyurdular ki;

“Akşamdan (abdestli olarak) temizlik üzere zikrederek uyuyan ve geceleyin de uyanıp Allah’tan dünya ve ahiret için hayır talep eden hiç kimse yoktur ki,Allah dilediğini vermesin.”

Bir Ayet

“Bize bu  dünya da ahirette de iyilik yaz. Şüphesiz biz Sana yöneldik.”

Bir Dua

Ey varlığı yokluktan varlık alemine çıkaran

BARİ’!

Toprağı ağaca,dünyayı insana uygun yaratan Sensin.

Her bir insana ayrı bir yüz,her bir kar tanesine ayrı nakış koyan Sensin.

Her tohuma ayrı meyvenin resmini çizen Sensin.

Yaratışında hiçbir uygunsuzluk olmayan Sensin.

İnsanı kulluğa uygun yarattın,kalbimizi bâtıla meylettirme!

Bizi rızana uygun ameller işleyenlerden eyle!

Amin…Ecmain…

Âlâkullihâl..

 

www.acikve.net

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *