Esma Binti Ebi Bekr

Esma Binti Ebi Bekr, firaset, beceriklilik, işbirliği ile hicrette Peygamber Efendimiz tarafından "zatu'n-nitakayn" (iki kuşaklı) ismi ile anılmıştır. Ebu Cehil'in uyguladığı şiddete rağmen kutlu hicret yolcularının yerini söylememiş, üç gece Sevr Mağarası'na yiyecek ve içecek taşımıştır.

Hicretten sonra Yahudilerin, muhacirlere büyü yapıp çocuklarının olmayacağına dair dedikoduları, Müslümanları tedirgin etmiş, Hicret esnasında Esma validemizin oğlu Abdullah dünyaya gelerek bu söylentilerin yalan olduğu ortaya çıkmıştır.

Vereceği sadakayı sayıp hesaplarken Efendimiz'in :
"Sayma, sonra Allah'da sana sayarak verir! sözüne muhatap olunca cömertliğin nasıl olması gerektiğini öğrenmiş, o da evlatlarını bu terbiye ile büyütmüştür.

Malınızı Allah yolunda harcayın. Sadaka verin. Bir hayrı geriye bırakmakla hiçbir şeyi fazlalaştırmış olmazsınız. Sadaka vermekle malınızın eksikliğini sanmayın.

Kadınlarda tesettürün nasıl olması gerektiğini bildiren sahabe kimdir?

Onunla Peygamber Efendimiz'in arasında geçen şu hadiseden anlarız: O, bir gün içini belli eden bir kıyafetle Peygamberimizin yanına gelir, Peygamberimiz yüzünü çevirir ve:

"Esma! bir kadın adet görmeye başladıktan sonra (eli ve yüzüne işaret ederek) şu ve şu uzuvları hariç başka yerini göstermesi caiz değildir".
Utanılacak bir kıyafet giydiği ve bu sebepten uyarıldığını saklamaz da ümmetin hanımlarına açıklarki, bu hataya onlarda düşmesinler!...

Yıllar sonra kendisine pahalı ve ince bir elbise hediye eden oğlunun gönül koyması pahasına elbiseyi geri gönderip:

Altını göstermez, fakat vücut hatlarını belli eder. Deyip reddetme sebebin de ki hassaslığını izah etmiştir.

Cahiliye devrinde babasından boşanan Kuteyla isimli henüz Müslüman olmayan annesi, kendisini ziyarete gelince onu eve alıp almamakta tereddüt eden Esma,
Peygamber Efendimize danışmış, onun:

"Annesini içeri alsın. Hediyelerini de kabul etsin! "fermanı üzerine derhal annesini içeriye almış, müşrik de olsa ona hizmette kusur etmemiştir. Bu hadise üzerine Mümtehine suresinin 8. Ayeti nazil olmuştur:" Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan menetmez. Çünkü Allah, adaletli olanları sever."

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın