EŞİNİZİN SAĞLIĞINI KORUYUN

 

Her sağlıklı erkeğin arkasında, sağlık planı yapan bir kadın vardır. 20'li yaşlardan 60'lı yaşlara kadar bir erkeğin nelere ihtiyacı olduğunu listelediğimiz bu dosyamız ile ömür boyu eşinizin koruyucu meleği olun.

Sağlık konusunda erkeklerin genellikle başlarını kuma gömmeye yatkın olduklarını çoğu kadın bilir. Öyle ki araştırmalarda erkeklerin kadınlara kıyasla çok daha az doktor kontrolünden geçtiğini gösteriyor. Bu noktada eşine, otomobilinin bakımı kadar vücudunun bakımının da önemli olduğunu hatırlatmak biz kadınlara düşüyor. Eşiniz, oğlunuz yada torunlarınızın sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine katkıda bulunmak, onları hem kısa dönemde hem de yaşamlarının ileri dönemlerinde sağlık problemlerinden koruyacaktır. Araştırmalar ayrıca aileleri ile birlikte yemek yiyen erkeklerin bekar erkeklere kıyasla daha sağlıklı bir hayat sürdüğünü de gösteriyor.

İşte sizlere, sevdiklerinizin daha iyi beslenmesini, daha uzun ve daha mutlu yaşamasını sağlayacak birkaç tüyo.

 

 

 

20'Lİ YAŞLARINDA

20'li yaşlardaki genç erkekler hayatı "sol şeritte" yaşar ve genellikle sağlık konularına bakışları "ya hep ya hiç"tir. İki yaklaşım da uzun vadede sağlıksızdır. Beslenme ve fitness konularına her şeylerini verecek şekilde odaklandıklarında, spor salonuna gitmeye önem verdiklerini ve kaslandıklarını görebilirsiniz. Genç erkeklerin aktif bir yaşam sürmesi sağlıklı olsa da, akıllarında idealize ettikleri bir fiziği elde etmek adına çok fazla çaba sarf etmeleri psikolojik sorunlara sebep olabilir ve bu kişiler genellikle gereksiz ve hatta zararlı olabilecek miktarda besin takviyesi kullanmaya meyillidirler. Aynı şekilde yaşam tarzlarının ne kadar sağlıksız olduğunu hiç önemsemeyip saatlerce bilgisayar oynamak, çok fazla sigara içmek yada arkadaşları ile sürekli içki içmek de riskli davranışlardır.

Genç erkeklerin iştahının yüksek olmasının sebebi, yağsız kas kütlesinin vücut yağı ile oranından kaynaklanır. Genç erkeklerin istediklerini istedikleri kadar yemelerine rağmen bir problem yaşamadıklarını görebilirsiniz fakat bu uzun vadede kötü sonuçlanacak bir yaklaşımdır.

Güncel sağlık anketleri, genç erkeklerin eskiye nazaran çok daha fazla hamburger, patates kızartması ve şekerli içecek tükettiğini gösteriyor. Bu yetmezmiş gibi bir de çok fastfood, enerji içeceği ve spor içeceği markaları, besin değeri yerlerde sürünen bu ürünleri "maço" ya da "erkeksi" imajlarla kitlelere sunarak erkekleri kendilerine bağlıyor. Hızlı tüketilen gıdaların ve işlenmiş ürünlerin problemli yanı, kalori oranlarının, doymuş yağ, tuz ve şeker miktarlarının çok yüksek olmasıdır. Bu bileşenler adeta tip 2 diyabetin ve kalp hastalıklarının "malzemeler" listesi gibidir. Yine de genç erkeklerimizin sağlıklarını korumaları için yapabileceği birçok şey vardır.

GENÇ ADAMIN SAĞLIK LİSTESİ

💧Fast-food'u azalt
Yemek sipariş verirken, ekstra salata, sebze ya da ince dilim pizza gibi küçük ayarlamalar yapabilir ve salam, sucuk gibi işlenmiş etleri az tüketebilirsiniz.

💧Cilt kanseri kontrolüne gir
Melanoma, tahmin ettiğinizden çok daha fazla genç erkeğin canına mal olmaktadır. Güneşe dikkatli çıkın ve kontrole girin.

💧Proteinlere dikkat
Birçok protein takviyesi şekerle doludur. Süt, yumurta, tavuk ve yağsız dana eti gibi işlenmemiş proteinlere yönelin.

💧Aşırı içkiden kaçının
Arkadaşlarınızla cuma, cumartesi geceleri dışarı çıkmadan önce kendinize bir sınır belirleyin ve buna her ne pahasına olursa olsun uyun.

 

 

30'LU
YAŞLARINDA

30'lu yaşlar erkeklerin genellikle evliliğe ve babalığa adım attığı ve sosyal hayatında, beslenme, spor ve uyku düzeninde büyük değişikliklerin gerçekleştiği yaşlardır. Evli çiftler genellikle sigara içmek yada sabah kahvaltısını atlamak gibi kötü alışkanlıkları geride bırakır ve hamilelik gibi tecrübelere hazırlandıkları için aile ortamını daha sağlıklı bir ortama dönüştürmeye gayret ederler.Eşinizin ne yediği sadece onun için değil, aileniz için de önemlidir. Araştırmalar eşi sebze sevmeyen kadınların daha az sebze pişirdiğini ve böylece kendisinin de daha az sebze tükettiğini gösteriyor. Az sebze tüketimi ile ilişkilendirilen kanser riskinin yükselmesi gibi durumlar, nihayetinde ailenizin tüm düzenini etkileyecek durumlardır.

Beslenme, baba adayı erkekler için gerçekten çok önemlidir. Antioksidan açısından zengin bir beslenme düzeni, spermlerin taşıdığı DNA'ları korur. Bu sebeple eşinizin kuruyemiş ve yumurta gibi kaynaklardan yeteri kadar selenyum, domatesten likopen, turuncu sebze ve meyvelerden beta-karoten ve taze meyvelerden C vitamini almasını sağlayın.

ABD'de yapılan küçük bir araştırmada erkeklerin beslenme düzeninde ki yağın miktarı ve cinsinin sperm kalitesini ve yoğunluğunu etkilediği Bulgulanmıştır.

Omega -3 açısından zengin olan cevizi günde iki avuç tüketen erkeklerin sperm kalitesinin daha yüksek olduğu gözlemleniyor. Sigarayı bırakmak ve alkolü azaltmak da mücadeleye hazır spermler için önemli olduğu gibi, kilo vermekte cinsel performansı arttırır.

BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERİN LİSTESİ

💧Dışarı çıkın hareket edin
Eşinizle beraber spor salonuna gidin ya da hiç olmadı 45 dakika yürüyüş yapın.

💧Sigarayı birlikte bırakın
Çok zorlanıyorsanız profesyonel yardım alın.

💧Çekirdek aile olun!
Omega 3 açısından zengin kuruyemişler tüketin.

💧Kiloluysanız, kilo vermeye odaklanın
Birlikte uzman bir diyetisyene başvurun.

💧Alkolü azaltın
Bazı günler hiç alkol almayın ve diğer günlerde düşük alkollü içkiler için.

Bebek sahibi olmaya mı çalışıyorsunuz? Bu yiyecekleri tüketin. Tatlı patates, brokoli, yumurta, domates, ceviz, badem, somon, havuç.

 

 

40'LI YAŞLARINDA

40'lı yaşlar, orta yaşların habercisidir ve bu dönemde erkeklerin vücudunda geçmişteki sağlıksız davranışların veya iş hayatındaki stresin etkileri belirginleşir.

Eşinizin metabolizması yavaşlamaya başlayacaktır. Bu da onun yağsız kas kaybetmesi ve baba göbeği sahibi olmaya başlaması demektir. Yağlı bir karaciğeri yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve insülin direnci potansiyel problemlerdir. Orta yaş krizinin belirtilerine de dikkat edilmelidir. Modern hayatın stresi ve sorumlulukları zamanla hayatımızdan bazı şeyleri alıp götürür, bu kaçınılmazdır. Fakat erkekler, kadınlara oranla duygularını daha fazla içselleştirirler. Kendisine ait bir alanı olması eşinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır fakat bu alanın eşinizin sürekli kendini hapsedip içki içtiği ya da sağlıksız yiyecekler yediği bir "erkek mağarasına" dönüşmesi, depresyon belirtileri olabilir. Ruhsal bir sorun olup olmadığını anlamak ve böyle bir durumun önüne geçmek için eşinizle sohbet edin ve en önemlisi ona nasıl hissettiğini sorun.

KIRKINDA DA FİT KALANLARIN  LİSTESİ  

💧Doktorunuzu daha sık görün
45-49 yaşları arası tahliller önemlidir. Doktora gidip rutin kontrollere girmekten çekinmeyin.

💧Dengeyi yakalayın
Düşüncelerinize eğilmek veya dışarı çıkıp temiz hava almak arasında dengeli bir ilişki kurun.

💧Belinizi ölçün
Erkekler için 94 cm'in üzerinde bir bel çevresi, kronik hastalıklar riskini artırır. 102 cm'in üzerine olanlarda ise hastalık riskleri daha yüksektir.

💧Lif tüketimini artırın
Daha fazla tam tahıl, meyve ve sebze tüketin.

💧Çözümü yalnızlıkta aramayın
Alkol ve uzun süre uyumak depresyonu kötüleştirir. Avustralya'da her 2 erkekten biri ruhsal problemler yaşıyor.

 

 

50'Lİ YAŞLARINDA

Bu yaşlarda düzenli olacak check - up'a girmenin ve test yaptırmanın önemi daha da artar. Eşiniz otomobilini ne zaman bakıma sokarsa, ona doktora gitmesini hatırlatın.
50'li yaşlarda en çok dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar, kardiyovasküler sorunlar, diyabet ve kanserdir.

Ayrıca horlama, gün içerisinde uyku hali ve bağırsak hareketlerine dair şikayetler gibi daha yaygın problemleri görmezden gelmemek gerekir.

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, erkeklerin bel çevresinin genişliği ile bağırsak kanseri riskinin paralel arttığını gösteriyor. Eşinize bu konuda yardımcı olmak istiyorsanız, lif tüketimini artırmasını sağlayabilirsiniz. Sebze, yağsız et, balık, baklagil ve tam tahıllarla doymak, kalorisi yüksek yiyeceklere yer bırakmayacağı için daha sağlıklı bir hayat sürmenizi kolaylaştırır.

KALBİMİZİN  KAHRAMANLARININ  LİSTESİ 

💧Akdeniz usulü beslenin
Sebze merkezli bir beslenme programı ve kalp dostu zeytinyağı gibi yağlar,, kuruyemiş ve yağlı balıklar sofranızda olsun.

💧Kolesterolünüzü doğal yollarla düşürün
Fasulye ve yulaftaki lif, kolesterolü doğal yollarla düşürür ve bağırsak kanserine karşı korur. Sabah kahvaltılarınızı buna göre hazırlayın.

💧Haftada iki kez yağlı balık
Kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

💧Tuzu azaltın
Gözleriniz her zaman az tuzlu gıdalar aramalı ve tuzluğu masadan kaldırıp yerine karabiber değirmeni koymalısınız.

💧Şüphelerinizi giderin
Tansiyonunuzu, kolesterolü ve kan şekerini ölçtürün. Bağırsak kanseri check-up 'ına girmek de önemlidir.

 

 

60'LI YAŞLARINDA

60'lı yaşlar cinsel sağlık konusundaki değişimlerin dikkat çektiği bir yaştır.
Ereksiyon bozuklukları ve prostat sağlığı bu yaştaki erkekler için önemli konulardır.

Ereksiyon bozuklukları orta yaş ve üstü erkeklerin yarısından fazlasını etkileyen, kalp ve damarların sağlıklı çalışmadığına işaret eden bir problemdir. Peki bu durumda izlenmesi gereken Strateji nedir ve siz bir eş olarak bu konuya nasıl yaklaşmalısınız?

Haftada beş saat yürümek gibi düzenli fiziksel aktivitelerin kan akışını geliştirdiği bilimsel olarak biliniyor. Flavonoid açısından zengin bir beslenme düzenine sahip olmak da son araştırmalara göre ereksiyon bozukluğu riskini %21 oranında düşürüyor.

Prostat kanseri erkeklerde en yaygın görülen kanser tiplerinden biridir, fakat atlatma oranı yüksektir. Her 11 erkekten birinde görülür ve genellikle 65 yaş civarındaki erkeklerde yaygındır. Sık sık idrara çıkmak (özellikle geceleri), idrar çıkışı sırasında acı ya da yanma hissi ve mesanenin hiçbir zaman tam olarak boşalmadığı semptomlar arasındadır.
Domates gibi parlak renkli sebzeler kansere karşı korur. Egzersiz 60'lı yaşlardaki erkeklerin cinsel hayatını devam etmesini sağlar.

ALTIN  SAĞLIK  REHBERİ 

💧Belirtileri fark edin
Erken teşhis önemlidir. Bağırsak hareketlerinizde ya da idrar çıkışında şüpheli bir değişiklik farkederseniz, doktorunuzla görüşün.

💧Daha fazla fasulye tüketin
Yeni bir araştırmada daha fazla baklagil tüketen erkeklerin prostat kanseri riskinin daha az tüketenlere kıyasla yarı yarıya düşük olduğu bulgulandı.

💧Domatese yüklenin
Geniş çaplı bir araştırmaya göre haftada 2-4 porsiyon likopen açısından zengin domates yiyen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski dörtte bir oranında azalıyor.

💧Harekete devam
Hareketsizlik prostat kanserinin muhtemel risk faktörlerinden biridir ve egzersiz ereksiyon bozukluğuna iyi gelir o yüzden, harekete devam!

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın