ESAD VE DAEŞ'DEN KAÇIŞ SÜRÜYOR

Suriye'de terör örgütü daeş ve Esad rejiminin zulmünden kaçarak İdlib'in kuzeyindeki kamplara göç edenlerin sayısı 200 bine ulaştı. Ülkenin orta kesiminde bulunan Hama şehrinin kuzeyi ile İdlib'in güney kırsalı arasındaki bölgelerde yaşanan yoğun çatışmalar ve hava saldırıları, sivil halkın ölümü onları Türkiye'nin sınırına kadar göçmesine neden oldu.
Haber kaynaklarına göre bir yıldır İdlip ve Hama'nın çevresinde bulunan sivillerin 120den fazla köyü terk etmesi sonucu göçün hızlandığı belirtiliyor.
Şeytan üçlüsü diye nitelendirdiğimiz Daeş, Esed birlikleri, Rusya'nın saldırılarından kaçan siviller yanlarına aldıkları birkaç parça eşya ile evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Buralardan kaçan ailelerin büyük bir çoğunluğu Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki sığınmacı kamplarına göç ediyor saldırıdan kaçan siviller kışın başlaması ile hava şartlarında şiddetli yağış ve soğuk ile zor anlar yaşıyorlar. Sığınmacı kamplarının yetersizliği nedeniyle kamplarda hayat şartları oldukça zorlaştı kışın kendini hissettirmesi neticesinde , sığınmacıların hayatlarını zorlaştırdığı, derme çatma çadırlarda yaşamlarına devam etmelerinin güçlestiği görülüyor. Sincar'dan kaçan Muhylif El Halat"bir anda rejim ve destekçileri yaklaştı, ne yapacağımızı evlerimizden ne çıkaracağımızı bilemedik yoldayken nereye gideceğimize karar verdik .Ben dayanabilirim ancak çocuk ve yaşlılar soğuktan inliyor. İnşallah savaşı kazanırız. Yeniden toprağımıza, suyumuza ,evimize vatanımıza başımız dik döneriz. Allah bizimle beraberdir" dedi. öte yandan Dün idlib'e yönelik hava saldırılarında 14 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Türk Kızılayı ama sınır bölgesindeki çatışmalardan kaçan siviller için, farklı noktalarda yaklaşık 130 binden fazla kişinin barınabileceği çadır kentler kuruyor. Kızılay'dan yapılan açıklamada çalışmaların devam edeceği bildirildi.

KLOR GAZLI SALDIRI

Suriye'de Beşşar Esed rejimi abluka altında tuttuğu Doğu guta bölgesindeki sivil yerleşimlere Klor gazı ile saldırı düzenledi .Gazdan etkilenen sivil savunma ekipleri ile tedavi edilmek için hastaneye kaldıran siviller taburcu edildi. Sivil Savunma kaynaklarından derlenen bilgilere göre 14 Kasım 2017 tarihinden bu yana Doğu Guta'ya düzenlenen saldırıda beşi Sivil Savunma görevlisi en az 315 sivil can verdi.

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın