ERKEN DOĞAN BEBEKLERE YAPAY RAHİM

 

Çok da uzak olmayan bir gelecekte, erken doğan bebeklerin endişeli anne babaları kendilerini akvaryum benzeri bir şeyi izlerken bulacaklar. Yapay rahme konan bebek, suni amniyotik sıvı içine gömülecek. Sıvıyla dolan akciğerler, hava soluma yetisini geliştirmek için zaman kazanacak. İnsanlarda normal gebelik 40 hafta kadar sürüyor ve 37 haftadan küçük  bebekler erken doğmuş sayılıyor. Her yıl dünya çapında erken doğan 15 milyon bebek, tüm doğumların 10'da 1'ini oluşturuyor. Yaşayabilir kabul edilen en küçük bebekler (ancak 22-23 haftalık) genelde yarım kilogram ağırlığında oluyor ve yüzde 50 olasılık hayatta kalıyor. Ölümlerin en büyük nedenlerinden biri akciğerlerinin hava solumayacak kadar hassas olması. Philadelphia Çocuk Hastanesi araştırmacıları, Nisan ayında  Nature Communications'da yayımladıkları raporda, erken doğmuş sekiz kuzuda yapay rahmi denedikleri açıkladılar.

Kuzu kullanılmasının nedeni akciğerlerinin insanlarınkine benzer şekilde gelişmesi, her kuzu yapay amniyotik sıvı dolu bir torbada büyüyor. kalp atışlarıyla pompalanan kan, göbek bağından geçerek plasenta işlevi gören bir makineye ulaşıyor ve burada oksijen alıp karbondioksitten temizleniyor. Ekip, kuzunun akciğerlerinin ve diğer organlarının gerçek bir koyunun rahmindeymiş gibi geliştiğini bildiriyor ki bu durum erken doğmuş bebekleri yaşatmak için günümüzdeki kullanılan yöntemlerle kıyasla önemli bir ilerleme. Deneydeki kuzulardan biri 1 yaşını geçti ve beyin gelişmesi dahil her yönden normal görünüyor. 'Koyunlar için zeki testi yok.' diye konuşuyor, araştırmanın lideri Alan Flake bir basın toplantısında. 'Ama oldukça akıllı olduklarını düşünüyoruz.' Yapay rahmin amacının, bebekleri tamamen annelerinden ayrı olarak büyütmek veya hayatta kalma sınırını daha erkene çekmek olmadığını söylüyor. Flake Araştırmacılar, akciğerlerin nefes almaya hazır olduğu kritik  28 haftadan önce doğan bebeklerin yaşama şansını ve sağlık koşullarını iyileştirilmesi hedefliyor.

 

erken doğmuş kuzu yapay rahimde büyümesini sürdürdüğü 28 gün boyunca hareket etme, gözlerini açma ve yün geliştirme yetisine sahipti.

Bir cevap yazın