ERGENLİKTE ÖZBAKIM

✔ERGENLİK SİVİLCESİ (AKNE)

Her 10 kişiden 8'inin yaşamını bir döneminde karşı karşıya kaldıgi akne, yağ bezelerinin aşırıya salgılaması ve kıl diplerine giren çeşitli bakterilerin etkisi ortaya çıkan bu tür iltihaptır. Akne denince deride görülen siyah noktalar, kırmızı kabartılar, İltihaplı sivilcelere kistler gibi farklı görünümü oluşumu anlaşılır. En sık 12 - 20 yaşlar arasında görülür ergenlik sivilceleri en çok yüzlü olmak üzere omuzlar, sırt,  göğüs ve uyluklar da görülebilir.

 

 

✔AKNENİN NEDENİ NEDİR?

Akne oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar. Bunlar arasında en önemlileri yaşanan hormonal değişimler,  çeşidi mikroorganizmalar,  bazı ilaçlar, ruhsal nedenleri ve katımda özelliklerdir . Bir diğer önemli etken de, kozmetik maddenin hatalı kullanıımıdır. Özellikle yağlı kremler, merhemler, pudra gibi deri gözeneklerini tıkayıcı maddeler, yağ bezlerini deride açtığı kanallarını tıkar ve akne oluşumu arttırabilir. Güneşin de akne oluşumunu artırıcı etkisi olabilir.

✔DERİDE SİYAH NOKTA NEDİR?

Kıl köklerinde yağ bezi kanallarını çevreleyen hücre tabakasının kalınlaşması derinin üst tabakasına bir tıkaç oluşması neden olur. Tıkaç bazen iyice büyür ve kanal ağzına doğru ilerleyen siyah nokta denen gri -siyah renkli görünümünü alır . Bu siyah renkli değildir ve derinin rengini veren maddeye bağlıdır.

✔SİVİLCE SIKMAK ZARARLI MIDIR?

Siyah noktayı da sivilceleri sıkarsak kanalda zedelenme olur ve bakterilerin aşırı üremesine uygun bir ortam oluşur. Bu da bedenin koruyuc sistemi bozar sivilcenin sıkılması sonrasında iz kalma olasılığı artar.

 

 

✔AKNE TEDAVİSİNE NE YAPILMALIDIR ?
Aknenin ortaya çıkmasını engelleyen ilk ve en etkili önlemi iyi bir deri temizliğidir. Yağlı deri üzerine yağlı tabakanın ve bakterinin uzaklaştırılması anlamına gelen temizlik sırasında, deri ile aynı asidik özelliğe sahip ürünler kullanırsa daha az tahrişe yol açılır. Bu amaçla kullanabilecek ve çok temizlik ürünü bulunmaktadır. Temizlik önemleri dışında akne tedavi yöntemleri için ise hekime başvurulmalıdır. Akdeniz'in şiddetli bir yerleşim yerine göre tedavi seçenekleri değişecektir .Akne tedavisi amacı Deri'nin görünümünü düzeltmek ve izler kalmasın engellemektir. Besinlerin atlayışının etkili olmadığı düşünülmektedir,ancak belirli besinlerin arttığı fark edilir ise bu yiyecekler yenmemelidir . Oluşmuş sivilce izlerini gidermek için tıpta çeşitli yöntemler vardır.  Bunların nasıl, ne zaman ve kim uygulanacağına Hekim karar vermektedir. Sivilcelere limon, pudra, kolonya ve benzeri madde sürmek tedavi edici değildir, deri de tahrişe yol açabilir. Bu yüzden bu tür maddenin kullanılan anlamı yoktur. Arkadaşlarınızla başkaları önerileriyle kullanacağınız ilaçlar ve yöntemleri sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle hekiminize danışmadan ilaç kullanmayınız.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın