EPİGENETİK

Bazılarımız Epigenetiğin ne demek olduğunu biliyoruz. Fakat aramızda bilmeyenler de olabilir, onun için bu yazıyı yazma gereği hissettim. Epigenetik genlerde meydana gelen bazı durumların, yaşamımıza çok fazla yansıdığı ve yaşam kalitemizi düşürdüğü bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kısaca tanımlarsak, Gen ekspresyonuna dayanan kalıtsal bilgi epigenetik olarak sınıflandırılır. Bu, genetik bilginin aksine gen dizisi ile ilişkili değildir. Başka bir deyişle, fonksiyonlarında meydana gelen mitotik veya matotik, kalıtsal değişimlerdir ve DNA dizisinde meydana gelen değişimlerle açıklanamazlar. Epigenetiğin tanımından da anlayacağımız üzere,
İnsanın yaşamış olduğu deneyimlerin, gen faaliyetlerini değiştirmiş olacağı tespit edildi ve böylece gelişimde doğanın mı, çevrenin mi, daha etkili olduğu anlaşmazlığı son bulmuş oldu.

Birçok üniversite mezunu farklı alanlarda okuyan ve çalışan insanlar dahi bu kavramın ne olduğunu bilmeye biliyor. Ancak hiçbir statüsü olmayan, kendini fazla geliştirmemiş insanların dahi bilmiş oldukları bu kavram, insanların bugününden yarınına kadar yardımcı olacak ve torunlarına kadar ulaşacak bir deneyimdir. Tecrübelerin, erken yaşlanma, kanser ve genetik süreçlerde etkili olduğu araştırmalar sonucu belirlenmiş. Epigenetiğin ne demek olduğunu tam anlamıyla kavrayıp anlarsak, hayatımıza ve çevremizdeki insanlara daha faydalı olduğunu göreceğiz ve böylece de çocuklarımıza daha düzgün bir gelecek sağlamış olacağız.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c


Bir cevap yazın