ENERJİNİN GELECEĞİNE DAİR 12 FİKİR

Hayvan Enerjisi

Fikir: hayvanların doğada sarf ettikleri sınırsız enerjinin depolanması.

Senaryo :Evcil hayvanlardan başlayarak, doğada serbest dolaşan hayvanlara kadar onların yaşam alanlarında hareketleri ve doğaya bıraktıkları gazları depolayabilen sistemlerinin geliştirilmesi.

Hayal Değil: Hindistan ,Pakistan gibi kalabalık ve şehirlerdeki elektrik şebekelerinden uzakta çok büyük kalabalıkların yaşadığı ülkelerde alternatif olarak nasıl elektrik elde ederiz sorusu sıkça soruluyor .Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının hala çok pahalı kaldığı bu ülkelerde ucuz olan şey ise hayvancılık .Tarlalarda çalışan büyükbaş hayvanların hareket enerjisini elektriğe çeviren ve depolayan jeneratör yapmak hayal değil .Bu çözümler yaygınlaşmaya başladı bile.

Kablosuz Elektirik

Fikir:Çevremizdeki elektromanyetik alanlardan günlük ihtiyacımızı karşılayacak cihazlarımızın şarj etmek.

Senaryo:Günlük şarj ihtiyacımızı bir kabloya bağlı kalmadan ,mobil hayatımızı kesintiye uğratmadan karşılayabilecek kablosuz şarj alanlarının oluşturulması .

Hayal Değil :Bir elektromanyetik alan aracılığı ile iki nesne arasında enerji transferini endüktif şarj adı veriliyor. Bu sistem genelde bir şarj istasyonu ile gerçekleşiyor .Enerji endüktif eşleşme ile bir elektrikli cihaza gönderiliyor ve cihaz bu enerjiyi bataryayı şarj etmek için kullanıyor. Günümüzde elektrikli diş fırçası gibi yakın mesafeden şarj için kullanılan Bu sistemin gelecekte yollarının arabaları şarj etmesi için kullanılması hayal değil.

Akıllı Hasis

Fikir: Aracımızla sarf ettiğimiz enerjinin bir kısmı geri kazanılabilir mi ?

Senaryo:Günlük yaşamda araç kullananların çok karşılaştığı kasislere yaklaşırken ve kasisin üzerinden geçerken sarf edilen enerjinin sisteme geri kazandırılması .

Hayal Değil :Elektrik üreten hız kasisi nin patenti 2013 yılında Victor dmitriev isimli kişi tarafından alınmış. Bukasis hem normal bir yavaşlatıcı kasis özelliği taşıyor,hem de kasisten geçen aracın kinetik enerji ve ağırlık gücünü elektrik enerjisine çeviriyor. Bu icadın ardından enerji üreten kasislerin hayatımıza girmesi uzun sürmeyecektir .

Hızlı Şarj

Fikir: şarj için bekleme surelerinin kısalması .

Senaryo :Cihazlarınızı şarj etmek için uygun bir priz bulmak halka açık ortamlarda iyice zorlaştı. Bataryayı şarj etme süresini saniyelere indirmek için yeni bir teknoloji geliştirilmesi.

Hayal Değil :Lityum pil teknolojisi son yıllarda mobil telefonlardan elektrikli araçlara Neredeyse her cihazda kullanılmaya başlandı. Lityum pil teknolojisi gelişen cihazları ve hızlanan yaşam temposunu yakalamaya çalışırken ,daha hızlı şarj olan alternatif batarya türleri konusunda da çalışmalar hızlandı Stanford Üniversitesi’nde geliştirilen alüminyum pil sadece 1 dakikada tamamen şarj olabiliyor. Bunun yanında İsrail ‘li Store dot isimli firma ise pil teknolojisini değiştirmeden lityum-iyon telefon bataryasını sadece 30 saniyede şarj eden bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı nokta şarj konusunda Dertlerimiz in bitmesi yakın .

 

Enerji Dönüşümü

Fikir: boerulardan geçen Sıvıların ve gazların yarattığı basınç enerjiye dönüştürülebilir mi ?

Senaryo :Doğalgaz ve su şebekelerinde ki basıncı araçlarımızı çalıştırmak ya da evde enerji olarak kullanmak nokta

Hayal Değil :Doğalgaz şebekesinde tüketim esnasında ki basınç değeri dağıtım için gerekli basınç değerine göre düşüktür nokta bu basınç düşümünü sağlamak için enerji harcanır nokta Halbuki fazla basınçta biriken potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüştürülebilir nokta bu enerjiyi kullanmak için bir teknolojiye geliştirmek hayal değil

 

 

Yeşil Ev

Fikir: Evlerde tüketilen enerjinin büyük kısmı yine evde üretilebilirse hem ekonomi hem doğa rahatlar .

Senaryo: Çatısındaki güneş ve rüzgar sistemlerinden tesisatındaki suyun akışından toplanan enerjiye kadar, enerjisini tamamen kendi üreten evler tasarlamak
Hayal Değil :Evlerde enerji üretimi son yıllarda özellikle batı dünyasında oldukça yaygınlaşan bir kavram. Amerika’nın San Francisco eyaletinde özel şirketler yaptıkları fizibilite sonrasında evlerin çatılarına kurdukları güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemler ile hem evlerin enerjisini üretiyor hem de üretilen fazla enerjiyi şebekeye vererek gelir elde ediyorlar.

Solar Pilli Kıyafet

Fikir: Kıyafetlerimiz den enerji üretmek…

Senaryo: Şapkadan tişört, pantolonlarımıza kadar güneşe maruz kalan kıyafetler güneş enerjisini depolanabilir mi ?

Hayal Değil :Nano- teknolojideki gelişmelerle giyilebilir teknolojilerin kıyafetlere uygulanması yaygınlaşmaya başladı. İçinde solar fiber kıllar olan şapkalar , üzerinde solar panel olan mont ve tişörtler moda tasarımcılarının portföylerine girmeye başladı. Hollanda hem moda hem teknolojiyi bütünleştirebilen bir ekosisteme sahip ve bu konuda araştırma ve tasarımları Hollanda kökenli firmalardan daha sık görmeye başladık.

Su Altı Basıncı

 

Fikir: Dalış yapmaya meraklı olanlar denemiştir:denizin altında her bir metrede basınç yaklaşık 1 bar artar. n Denizlerdeki suyun basıncı enerjiye çevrilebilir mi ?

Senaryo: Denizin derinliklerinde üzerindeki suyun basıncını enerjiye çeviren sistemler olsa ve hiç bitmeyen bu enerjiyi şebekeye aktarabilse…

Hayal Değil :Bir denizaltının dalış sırasında kapağının açıldığını düşünün. Suyun ne kadar yüksek bir debiyle dolacağını hayal etmek zor değil .Rainer Schramm isimli uzay teknolojileri konusunda uzman Alman mühendisin patent bekleyen fikrini Şimdi Norveçliler hayata geçirmeye çalışıyor. Projede deniz altında suyu pompalayarak enerji depolayan bir jeneratörün şebekeye bağlı bir pil gibi davranacağı belirtiliyor.

Enerji Depolayan Ayakkabı

Fikir: Egzersiz için yürüyüş son yıllarda artan bir sağlık trendy. Sarfedilen bu efor kullanılabilir enerjiye dönüşebilir mi?
Senaryo :Ayakkabılarımızın içinde bir enerji depolama sistemi olsa ve adım atarken sırf sarf ettiğimiz enerjiyi depolasa…
Hayal Değil :Nijerya’da bir lise öğrencisi bilim fuarında sergilediği piezo-elektrik basınç sensörleri ile enerji üreten sistemi ayakkabı tabanına yerleştirerek yürüyerek enerji üretiminin ilk örneğini göstermiş oldu. Öğrenci bu projesiyle ne mi yaptı? Projesini dünyaca ünlü bir spor giyim firmasına sattığını belirtelim.

Akıllı Ev Aletleri

Fikir: Evdeki cihazlar enerji tüketiminizi yönetse:

Senaryo: Termostat dışarıdaki havayı bilerek ısıyı otomatik yönetse… fırın çalışacağı saati bilse, lambalar gün ışığına göre parlaklığını ayarla…

Hayal Değil :Nesnelerin interneti ve yazılım dünyası ile gelişen akıllı ev aletleri artık evimizi yönetmeye başladı akıllı ev adı verilen sistemlerin öncelikli amaçlarından biri ise Enerji verimliliği. Hem daha az enerji tüketen ev aletleri hem de çevresel verilerle kendini ve evdeki enerji tüketimini yöneten akıllı ev sistemleri çok hızlı şekilde gelişiyor. Maliyetleri, yarattıkları enerji tasarrufu ile karşılaştırılabilir seviyelere geldikçe hayatımıza daha hızlı girmeye başlayacaklar.

 

Akıllı Dağıtım

Fikir: Elektrik üretim ve dağıtımında oluşan kayıplar sisteme nasıl kazandırılır?
Senaryo :Elektrik şebekeleri de aynı Telekominikasyon şebekeleri gibi dijital olsa daha verimli yönetilebilir mi?
Hayal Değil :Elektrik arz ve talep dengesi günümüzde büyük veri analizinin çözmesi beklenen en büyük denklemlerden bir tanesi Yapay Zeka sistemleri adı verilen geçmiş verilere göre geleceği kestiren yazılımların, enerji arz ve tüketiminde gelecekte yapacağı katkıların büyük olması bekleniyor.Şebekeler sensörler ve akıllı sayaçlarla ölçüleri bildikçe üretiminin en yüksek performansla, dağıtımın en az kayıpla yapılması yazılımlar marifetiyle olacak.

Enerji Dönüşümü

Fikir: borulardan geçen Sıvıların ve gazların yarattığı basınç enerjiye dönüştürülebilir mi ?

Senaryo :Doğalgaz ve su şebekelerinde ki basıncı araçlarımızı çalıştırmak ya da evde enerji olarak kullanmak.

Hayal Değil :Doğalgaz şebekesinde tüketim esnasında ki basınç değeri dağıtım için gerekli basınç değerine göre düşüktür. Bu basınç düşümünü sağlamak için enerji harcanır.Halbuki fazla basınçta biriken potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüştürülebilir.Bu enerjiyi kullanmak için bir teknolojiye geliştirmek hayal değil

Paylaşılabilen Piller

Fikir: Yanımızda birden fazla elektronik cihaz taşıyoruz , fazla olandan az olana şarjı aktarabilirmiyiz?

Senaryo :Tabletinizden akıllı telefonunuza ya da dizüstü bilgisayarımıza yakın temasla anında istediğiniz miktarda şar Fulton innovation isimli şirket çift taraflı

Hayal Değil:Kablosuz güç teknolojisini 2013’te CES fuarında tanıttı birden fazla elektronik cihaz taşıyan kişiler İhtiyaç halinde bu teknoloji ile cihazlar arası şarja aktarabilecekler. Başka bir patent ise taşınabilir cihazlar arasında kablolu şarja imkan veriyor. Bu çalışmalar şarj ajtarım teknolojisinin yakında hayatımıza gireceğini haber veriyor.


Bir cevap yazın