Endüstriyel bir ürün olan meşe mantarı nedir? Ne işe yarar?

Meşe ağacının özel bir cinsi olan Qercus Suber (mantar meşesi) ağacının kabuk bölümüne meşe mantarı denir. Bu gıda olarak tükettiğimiz mantardan farklıdır. Gıda olarak tükettiğimiz mantar ile tek ortak yanı sadece ismi ve içeriğinde mantar elyafı bulunmasıdır. Meşe mantarı, endüstriyel bir üründür; şarap, sirke ve zeytinyağında şişe tıpası olarak kullanılmaktadır. Çocukken oynadığımız mantar tabancalarındaki tıpalar da bunlardır ve kullanım alanları sadece buralarla sınırlı değildir.

Bilindiği gibi meşe ağaçlarının ömürleri 200 yıla kadar uzanır. Meşe mantarı üretebilmek için mantar meşesi ağacının 20-25 yaşlarına gelmesi gerekir. Mantar meşesinin kabukları soyulurken herhangi bir makine kullanılmaz. Bu kabuklardan ise meşe mantarı üretilir.

Kabuğu soyulan ağacın tekrar kabuk oluşturması için 8 yıl beklenir ve bir ağaç, ömrü boyunca 12 ya da 15 kez ürün verir. Bu kadar meşakkatli bir üretim süreci olan meşe mantar üretiminin doğal olarak oldukça iyi bir değeri vardır.

Daha çok şişe mantarı olarak bilinir. Çünkü şişelere tıpa yapılan bu mantar şişenin içerisindeki ürünün kimyasını bozmaz; aromasını korur. Bu nedenle parfümlerden şaraplara Türkiye’nin oldukça fazla ihraç ettiği doğal esansiyel yağlardan zeytinyağlarına kadar birçok ürünün şişelenmesinde kullanılır.

Ayrıca meşe mantarının hafif olması onun, kadın ayakkabılarının yüksek topuklarında, suda batmayan yeleklerde, balıkçı oltalarında, bazı spor dallarında kullanılan aletlerde (raket saplar vs.) kullanılmasını sağlar. Tüm bunlarla birlikte günümüzde oldukça değeri artan meşe mantarının kullanım alanları genişlemektedir.

Peki, ana bölgesi Güney Batı Avrupa ve Kuzey Afrika olan Türkiye’de de yetişebilen meşe mantarının diğer kullanım alanları nelerdir?

  • Moda dünyası (Kemer, küpe, aksesuar, ayakakbı vs.)
  • Arabalarda ses emici olarak
  • Yer döşemelerinde
  • Yalıtımda
  • Kağıt yapımında
  • Çerçeve yapımında
  • Hafif bir ürün olduğu için uzay araçlarında
  • Sahne dekorlarında

Bir cevap yazın