En yüksek su oranına sahip besinler

Herkesin bol su tüketmesinin gerekliliği malumun ilanı. Her ne kadar 2-3 litre arasına sıkıştırılsa da günlük su tüketim miktarı aslında tabii kişisel yaşam koşulları, metabolik etkiler ve kilo gibi farklılıklara bağlı olarak herkesin tüketmesi gereken su miktarı farklı. Vücududumuz %80'lik kısmının su ihtiyacını içeceklerden karşılıyor. 20'lik kısım ise diğer besinlerde bulunan su miktarından karşılıyor. Peki kalan 20'lik kısmı dolduran antioksidan, vitamin ve su dolu besinler neler? En yüksek su içeren yiyecekler hangileridir?

SALATALIK

SALATALIKTAKİ SU ORANI: %95
İçerisinde bol miktarda C, K ve B vitamini bulunduran salatalık, düzenli tüketildiğinde vücudun dehidre olmasını engelliyor. Bakır, potasyum ve manganezden zengin salatalığı tüketme alternatifi çok; suyun içinde, salatada, çorbada ya da yoğurtla birlikte tüketilebilir. Salatalık vücuttaki su oranını dengeleyerek, ödem ve şişkinlikten kurtulmayı sağlıyor.

KARPUZ

KARPUZDAKİ SU ORANl: %90
Karpuz, sıcak havalarda vücutta oluşan su kaybını en hızlı şekilde gideren meyvelerden biri. Yapılan bir araştırmada, karpuzun içeriğindeki doğal şeker, lif ve minerallerin insanın su ihtiyacını en iyi şekilde karşıladığı görülüyor.

ISPANAK

ISPANAKTAKİ SU ORANI: %92
Koyu yapraklı yeşilliklerin en bilinenlerinden ıspanağın birkaç yaprağı bile günlük A vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar. Ayrıca C vitamini, demir ve protein gibi özelliklerini fazla. Tüm bunlarla birlikte bu nuhteşem yiyecek yüksek su oranına sahip. Çocuklara mutlaka sevdirilmeli.

DOLMALIK BİBER

DOLMALIK BİBERİN SU ORANI: %90

Düşük kalorisiyle bilinen tatlı biberler, yüksek su oranının yanı sıra antioksidan etkisiyle sağlıklı besinler listesindeki yer alıyor. Antioksidan, vitamin ve mineral içeriğiyle bağışıklığı güçlendiriyor. Ayrıca sindirim sistemine de olumlu etkilerde bulunuyor. Kan akışını ve sinir sistemini iyileştiriyor.

ŞEFTALİ

ŞEFTALİDEKİ SU ORANI: %88
Bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor. Akciğer, kolon ve meme kanserinden koruyarak, vücut direncini arttırıyor. Sinir sistemini de iyileştiriyor.

DOMATES

DOMATESTEKİ SU ORANI: %94

Bir antioksidan türü olan likopen, domatese rengini veriyor. Ayrıca kanser ve kalp hastalıklarına karşı oldukça etkili. Üstelik cilt ve saç üzerinde de birçok olumlu etkisi var. https://acikve.net/domates-suyu-saclara-iyi-geliyor/ Likopenin yanı sıra beta karoten, folik asit, potasyum, C ve E vitaminlerinden zengin olan domates, vücudun yağ yakma kapasitesini hızlandırıyor.

ANANAS

ANANASTAKİ SU ORANl: %85
Vücudun su dengesini koruyabilmesi, zengin besin değerleri ve doğal şeker kaynağı olması onun sağlık yiyecekler dünyasında yerini sağlamlaştırıyor. Ananas, kanser hücreleriyle savaşan bromelain enzimi barındırıyor. Düzenli tüketilmesi kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

AHUDUDU

AHUDUDUDAKİ SU ORANI: %87
Ahududu, toksin maddeleri dışarı atarak kanı yenileyebiliyor. Kansızlığa iyi geliyor. Ayrıca Ahududu, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antosiyanin insülin salınımını arttırarak kan şekerinin düşmesine de yardımcı.


Bir cevap yazın