EN ÜNLÜ KURTARMA KÖPEĞİ BARRY
20 Kas, 2017 18:04 tarihinde eklendi

EN ÜNLÜ KURTARMA KÖPEĞİ BARRY

EN ÜNLÜ KURTARMA KÖPEĞİ BARRY

 

Bugün 200 yıl önce hayat kurtarmaya başlayan. İsviçre’de Alp Dağlarında yaşayan bir köpek cinsinden bahsedeceğim. St. Bernard cinsinden olan Barry isminde bir köpek 1800’lü yıllarda, Alp Dağlarında dünyaya gelmiş. Bu köpeği rahipler kendi yollarını bulmak, kayalıklardan ve dağlardan kiliseye dönebilmek için, yollarını bulmak adına eğitmişler. Zamanla bu köpek yavrusu ebeveynleri gibi büyümeye başlamış. Büyük köpekleri olanlar, köpeklerinin salyalarından şikayet ederler. Ama köpek salyasının, ne kadar çok işe yaradığını, bu yazıda göreceğiz. Çok uzun yıllar olmasına rağmen, İsviçre’de kayak kültürü vardı.

 

 

Bir gün Alp dağlarında kayak yapanların üzerine çığ düştü. 13 yaşında bir çocuk düşen çığın altında kaldı. Bu çocuğun sesini hiç kimse duymadı. Çığın düştüğü bölge Barry ‘nin yaşamış olduğu kilisenin yakınlarındaydı.Bari bu çocuğu ,çığ altında arayarak karların altından buldu .Daha sonra çocuğu kurtarmak adına ,yüzünü ,kollarını ,her yerini yaladı .Bu sayede çocuğun vücudunun ısısının artmasını sağladı. Sonrasında, çocuğu kendine sarılarak, evi olan yani kiliseye kadar taşıdı. Böylelikle çocuğun hayatını kurtarmış oldu. Zaman içerisinde Barry ‘nin 40’tan fazla kişinin, hayatını kurtardığı kayıtlara geçmiştir.

 

Barry St. Bernard ırkı daha sonralarda kurtarma köpekleri olarak yetiştirildi. Bunların başı olarak da Barry biliniyor. Barry kendi cinsine bu konuda örnek olmuş ve insanların bu cinsi kurtarma köpekleri olarak yetiştirme fikrini sağlanmıştır. 1860′ lara kadar bari hounds olarak biliniyordu. 1880’de ise Bernard olarak değiştirildi. Ayrıca insanları kurtarmak yönünde öncülük yapan, Barry’nin bedenini Bern Doğal Tarih Müzesi’nde üniforması ile birlikte sergilenmekte. İnsanlar bu cins hayvanların ve köpeklerin değerini bilmeli. Bir büyük köpeğin salyasının çok işe yaradığını yazıda gördük. Hayvanların ve köpeklerin duyarlı olduklarını, bizim de onlara değer vermemiz, korumamız gerektiğini bir kez daha anlamış oluyoruz.

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *