En Ünlü Kurtarma Köpeği Barry

Bugün 200 yıl önce hayat kurtarmaya başlayan İsviçre’de Alp Dağlarında yaşayan bir köpek cinsinden bahsedeceğim. St. Bernard cinsinden olan Barry isminde bir köpek 1800’lü yıllarda, Alp Dağlarında dünyaya gelmiş. Bu köpeği rahipler kendi yollarını bulmak, kayalıklardan ve dağlardan kiliseye dönebilmek için, yollarını bulmak adına eğitmişler. Zamanla bu köpek yavrusu ebeveynleri gibi büyümeye başlamış.

Büyük köpek salyası ne işe yarar? Büyük köpekleri olanlar, köpeklerinin salyalarından şikayet ederler. Ama köpek salyasının, ne kadar çok işe yaradığını, bu yazıda göreceğiz. Çok uzun yıllar olmasına rağmen, İsviçre’de kayak kültürü vardı.

Bir gün Alp dağlarında kayak yapanların üzerine çığ düştü. 13 yaşında bir çocuk düşen çığın altında kaldı. Bu çocuğun sesini hiç kimse duymadı. Çığın düştüğü bölge Barry ‘nin yaşamış olduğu kilisenin yakınlarındaydı. Bari bu çocuğu, çığ altında arayarak karların altından buldu. Daha sonra çocuğu kurtarmak adına, yüzünü, kollarını, her yerini yaladı. Bu sayede çocuğun vücudunun ısısının artmasını sağladı. Sonrasında, çocuğu kendine sarılarak, evi olan yani kiliseye kadar taşıdı. Böylelikle çocuğun hayatını kurtarmış oldu. Zaman içerisinde Barry ‘nin 40’tan fazla kişinin, hayatını kurtardığı kayıtlara geçmiştir.

Barry St. Bernard ırkı daha sonralarda kurtarma köpekleri olarak yetiştirildi. Bunların başı olarak da Barry biliniyor. Barry kendi cinsine bu konuda örnek olmuş ve insanların bu cinsi kurtarma köpekleri olarak yetiştirme fikrini sağlanmıştır. 1860′ lara kadar bari hounds olarak biliniyordu. 1880’de ise Bernard olarak değiştirildi. Ayrıca insanları kurtarmak yönünde öncülük yapan, Barry’nin bedenini Bern Doğal Tarih Müzesi‘nde üniforması ile birlikte sergilenmekte. İnsanlar bu cins hayvanların ve köpeklerin değerini bilmeli. Bir büyük köpeğin salyasının çok işe yaradığını yazıda gördük. Hayvanların ve köpeklerin duyarlı olduklarını, bizim de onlara değer vermemiz, korumamız gerektiğini bir kez daha anlamış oluyoruz.

 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın