En Popüler 8 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin nedir? Ne işe yarar? Pazarda en iyileri hangileridir? Amacı nedir? Gibi bir çok soru aklınıza gelebilir. Bu soruların cevabını birlikte inceleyelim.

Öncelikle Bitcoin, e-posta göndermek kadar kolay bir şekilde para gönderen basit bir mobil uygulaması olan açık anahtarları depolama, özel anahtar, kripto cüzdan, kullanıcıların dijital para göndermeleri, almaları ve bakiyelerini görüntülemelerini sağlamak amacıyla blok zincirleriyle etkileşime giren bir programdır.


Bu cüzdanların farklı güvenlik seviyeleri vardır. Yazılımları güncelleyerek, cüzdanı yedekleyerek ve güvenlik katmanları ekleyerek güvenliklerini sağlamış olursunuz. Şimdi bir de cüzdanların çeşitlerine bakalım.

ELECTRUM

Electrum'un kullanımı oldukça pratik ve kolaydır. Özellikle de kriptopara dünyasına yeni adım atıyorsanız, bir masaüstü Bitcoin cüzdanı olan Electrum sizin için iyi bir başlangıç olacaktır. Avantajları arasında basit ve anlaşılır bir arayüze sahip olması. Ayrıca, bu uygulamada bilgisayarınıza bir blok zincirini indirmenize gerek kalmıyor. Çünkü Electrum masaüstü cüzdanında özel anahtarınız şifreli bir şekilde korunuyor. Özel anahtarınız cüzdanda kilitlenmediği için Electrum, kolayca Bitcoinlerinizi başka bir cüzdana aktarabilmenize olanak tanıyor. Öte yandan, Electrum. Trezor ve Ledger ile birlikte kullanılabiliyor.

EXODUS

Masaüstü cüzdanlarını kullanmayı düşünüyorsanız ilk kullanım için son zamanların popüler cüzdanlarından biri olan Exodus, basit arayüzüyle ideal bir cüzdan olma özelliğini taşıyor. Exodus ile tüm özel anahtarlarınızı (private keys) tek bir merkezden yönetmeniz mümkün. Cüzdanın en büyük avantajı ise çoklu kripto para kullanımına izin vermesi. Exodus ile Bitcoin'in yanı sıra, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Dash gibi diğer kripto paraları saklayabiliyor ve takas edebiliyorsunuz.

LEDGER NANO S

Google Chrome tarayıcı eklentisi ile ya da kendi uygulaması ile çalışan USB belleği andıran Ledger marka fiziksel cüzdanlar büyük miktarda Bitcoin depolamak için oldukça idealdir. Casus yazılımlardan etkilenmez, kullanımı basit ve güzel bir arayüze sahiptir. İmzalanacak işlemi doğrulama amacıyla fiziksel cüzdana yollar. Pin kodu 3 kez yanlış girildiğinde ise cüzdan içindeki tüm bakiye silinir. Windows, OS X ve Linux ile uyumlu olan Ledger cüzdanlarını Bitcoin göndermek için yanınızda taşımanız gerekir. Cihazın en büyük avantajlarından biri ise çoklu kripto para birimi desteğinin Bitcoin'in yanı sıra Ethereum, Litecoin, Dogcoin, Ripple ve Bitcoin Cash'ta da bulunmasıdır.

TREZOR

İlk fiziksel Bitcoin cüzdanı olma özelliğini taşıyan Trezor'da Satoshi Lab tarafından 2013 yılında piyasaya sürüldü. Tıpkı Ledger Nano S gibi fiziksel ya da donanım Bitcoin
cüzdanları arasında yer alıyor. Kripto paralar için üst düzey bir güvenlik sağlaması ve uyumlu sistemleriyle
Trezor'u avantajlı kılıyor. İki aşamalı kimlik doğrulama, çoklu imzalı adres ve kağıt cüzdan yedekleme gibi özellikleri bulunuyor. Ayrıca, Bitcoin şirketleri Bitstamp, Bitwala ve BitPay, Trezor'u destekliyor.

JAXX

Kripto paralarınızı saklamakta olanak sağlayan Jaxx Exodus dışında bir başka çoklu kripto mobil para cüzdanı. Bitcoin dışında, Ether. Ether Classic. Dash. DAO ve Litecoin gibi kripto paraları saklama nıza da olanak tanıyor. Jaxx, Firefox ve Chrome uzantılarıyla web sitelerine bağlanabiliyor. Açık kaynak kodlu olmayışı ve daha önce hacklenme
olayı yaşaması en büyük dezavantajları arasında yer alsa da çoklu kripto para cüzdanı kullanmak isteyenler arasında bir hayli tercih ediliyor.

MYCELIUM

Ücretsiz kullanılabilen Mycelium, iPhone ve Android kullanıcılarının, paralarını kontrol etmelerini, Bitcoin gönderip almalarına, ayrıca Bitcoin'leri geri alabilmek için kurtarıcı kelimeler kullanmanıza da olanak sağlıyor. En güvenilir mobil cüzdan uygulamalarından biri olmasından dolayı QR kod aracılığıyla ödeme alıp gönderebilmeniz de mümkün.

ARMONY

Açık kaynak kodlu bir masaüstü cüzdanı olan Armony, Bitcoin güvenliği konusunda çok iyi bilinen ve güvenilen bir marka. Çok fazla özelliği olan bu cüzdan çoğunlukla deneyimli kullanıcılar tarafından tercih edilmekte. Çoklu imza seçeneği, çoklu cüzdan arayüzü, soğuk depolama, şifreyi içe aktarma ve GPU'ya dayalı cüzdan şifreleme bu özelliklerden bazıları.

READ WALLET

Masaüstü arayüzünün olmaması kullanıcılar için bir dezavantaj olsada avantajları da var. Örneğin App Store'dan veya Google Play'den kolaylıkla indirilebiliyor. Mobil Bitcoin cüzdanı olan Bread Wallet, kolay
ve hızlı bir şekilde para gönderme
imkanı sağlıyor.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

  1. cüzdanlar bir yere kadar güvenlik sağlıyor ama hackerlar bi şekilde tüm güvenlik duvarlarını aşıyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın