En İyi Uyarlama 9 Türk Dizisi

Umutsuz Ev Kadınları

2011 yılında Kanal D ekranlarında yayın hayatına başlayan Umutsuz Ev Kadınları, ABD yapımı Desperate Housewives dizinin uyarlamasıdır. Dizi yayınlandığında tüm Arap ülkeleri ve çoğu Doğu Avrupa ülkesi tarafından büyük bir beğeni toplamayı başarmıştır.

Bu nedenle; Yunanistan'da Star Channel, Karadağ'da Prva Tv, Sırbistan'da Prva Srpska TV, Arnavutluk'ta TV Klan, Bulgaristan'da NTV, Makedonya'da Kanal 5, Arap Birliği'nde MBC, Bahreyn'de CBC ve Suudi Arabistan'da MBC kanalında yayınlanmıştır.Yayın hayatına kanal D'de başlayan dizi, 55. bölümünden itibaren FOX TV'de yayınlanmaya devam etmiş ve 2014 yılında ekranlara veda etmiştir.

İçerde

2016 yılında Show TV'de yayınlanmaya başlayan İçerde, ABD yapımı The Departed adlı filmden uyarlanmıştır. Yüksek reytingleriyle dikkat çeken dizi yalnızca 1 sezon yayınlanmıştır. Dizinin yurtdışı satışı da yapılmıştır. Başrollerini Çağatay Ulusoy, Aras Bulut, İynemli ve Çetin tekindor'un paylaştığı dizinin uyarlandığı film Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Doktorlar

2006 yılında Show TV ekranlarında yayın hayatına başlayan Doktorlar, ABD yapımı Grey's anatomi dizisinin uyarlamasıdır. Doktorlar dizisinin diğer uyarlamalı dizilerden farklı yanı, dizinin uzun yıllar tekrar bölümlerinin yayınlanıp halen yüksek bir izleyicisi olması. Dizi ekran macerasına Show TV'de başlamış 2009 yılında ise 87. bölümüyle final yapmıştır. Final kararı ardından kanal, dizinin tekrar bölümlerini yayınlamış ve büyük bir başarı yakalamıştır. Bu yüksek başarıya kayıtsız kalamayan kanal, bu sefer diziyi yeniden hazırlatmış fakat bu sefer de istenilen başarıyı yakalayamamış ve 10 bölüm sonra yayından kaldırılmıştır. Fakat Show TV dizinin tekrar bölümlerini uzun yıllar boyu yayınlamaya devam etmiştir. En sonunda kanal dizinin tekrarlarını yayınlamayı bırakmış fakat bu sefer de diziyi İlkin Fox TV yayınlamıştır. Kısa bir süre kanal 7'de ekrana gelen dizi tekrar bölümleri ile şu anda TV2 de yayınlanmaktadır.

Galip Derviş

2013 yılında Kanal D'de ekrana gelen Galip Derviş, ABD yapımı The Monk dizisinin uyarlamasıdır. Komedi dalında uyarlanan nadir dizilerden olan Galip Derviş 2014 yılının sonlarına doğru final yapmıştır. her ne kadar 2014 yılında bitmiş olsada halen tekrar bölümleri yayınlanmakta ve büyük bir beğeni toplamaktadır. Başrolünde başarılı oyuncu Engin Günaydın'ın yer aldığı dizi uyarlandığı The Monk dizisine bağlı kalmış ama Türkiye'ye özgü kalmıştır .

Tatlı Hayat

2001 yılında Show TV'de ekrana gelen Tatlı Hayat dizisi bir ABD yapımı dizi olan The jeffersons'tan uyarlanmıştır. Tatlı Hayat ve orijinali The jeffersons birbirinden farklı yönler taşımaktadır. Orjinalinde siyahi başrollerin olduğu dizide siyah beyaz esprileri yer alırken Tatlı Hayat dizisinde bu esprilerin yerine Türk -Yunana esprileri almıştır. Başrollerinde Haluk Bilginer ve Türkan Şoray'ın yer aldığı dizi 2004 yılında final yapmıştır. Dizinin tekrar bölümleri birçok kanalda ekrana gelmiştir.

Kiralık Aşk

2015 yılında Star TV'de ekrana gelen Kiralık Aşk da tıpkı Paramparça dizisi gibi bir Güney Kore dizisi olan Can Love Become Money? den uyarlanmıştır. Dizinin orjinalinde hikaye, bir şirket CEO'su ve bir temizlik elemanı arasında geçmektedir. Başrollerinde Barış Arduç ve Elçin Sangu'nun olduğu dizi Ocak'ta final yapmıştır.

Paramparça

2014 yılında Star TV'de ekrana gelen Paramparça, diğer dizilerden farklı olarak bir Güney Kore dizisi olan Auttumn My Heart'an uyarlanmıştır. Paramparça, 2000 yılında Güney Kore'de ekranlara gelen Autumn in My Heart'ınhemen hemen tıpkı uyarlamasıdır. Dizinin yurtdışı satışları yapılmış ve büyük bir beğeni toplamıştır. Başrollerinde Erkan Petekkaya ve Nurgül Yeşilçay'ın yer aldığı dizi Mart ayında sona ermiştir.

İntikam

2013 yılında Kanal D'de ekranlara gelen İntikam, ABD yapımı Revenge dizisinden uyarlanmıştır. Başrollerinde Beren Saat'in yer aldığı dizinin yurt dışına da satışı yapılmıştır. Yayınlandığı tarihlerde iyi bir izleyici kitlesi yakalayan dizi 2014 yılında final yapma kararı almıştır. Dizinin bitmesinden Kısa bir süre sonra tekrarları yayınlanmıştır. Öte yandan dizinin uyarlandığı ABD yapımı Revenge de bitmiştir.

Tatlı İntikam

2016 yılında Kanal D'de ekrana gelen Tatlı İntikam dizisi de bir Güney Kore dizisi olan Get Karl Oh Soo Jung'tan uyarlanmıştır. Tatlı İntikam, Güney Kore dizisi Get Karl Oh Soo Jung'tan tamamen uyarlanmıştır, hikâyelerinde farklılıklar mevcuttur. Başrollerinde Leyla Lydia Tugutlu ve Furkan Andıç'ın yer aldığı dizi 2016 Kasım'da bitmiştir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın