En iyi 10 müzik belgeseli

Müzik, "mousai" kelimesinden türemiştir. Eski Yunan Edebiyatı yazarı lleseidos "Tanrıların Doğuşu: İşler ve Günler" adlı kitabında, tanrıların doğuşundan başlayarak bunların arasında günlük işlerin nasıl ilerlediğini konu alır. Kitaba göre "Mousai (Musa)"lar ilham perileridir. Aktarılana göre de bu periler; kırlarda, ağaçlık alanlarda şarkı söyleyip çalgılar çalarak çevrelerine mutluluk ve esenlik verirlermiş. Bu ilham perilerinin yaptığına ilişkin anlamında "müzik" sözcüğü türetilmiştir. Yani müzik kelimesi, "Müzlere ait olan" demektir. Dokuz ilham perisi vardır ve her birinin görev alanı farklıdır.

Belgesel ise belge niteliği taşıyan anlamına gelir. Günlük hayatta karşımıza çıkan her şey belgesel konusu olabilir. Şimdi biz de günümüzün müzik tanrılarına doğru bir yolculuğa çıkıp şimdiye kadar yapılmış en iyi müzik belgesellerini sizlere sunalım;

DAVID BOWIE: THE LAST FIVE YEARS (2017)

Belgeselin yönetmenliğini Francis Whately yapıyor. Belgesel isminden de anlaşılacağı üzere Bowie'nin son 5 yılına odaklanıyor. Sessizliğe gömülmesi, sessizliğini bir albümle bozması, The Nex Day, Blackstar albümleri, ölümünden sonra tamamlanan Lazarus müzikali belgeselin odağını oluşturuyor. Bu belgeselin bir diğer özelliği ise üçlemenin bir parçası olması. Belgeselin son bölümü "David Bowie: The First Five Years" bu ay izleyiciyle buluşacak. Tarih özellikle seçilmiş. Ünlü müzisyenin "Space Oddity" albümünün 50. Yılına özel bir çalışma olacağı söylendi.

ELVIS PRESLEY - THAT'S WAY IT IS (1970)

Elvis Presley'in konser görüntüleri, sahne arkası görüntüleri ve röportajlardan oluşan bir
belgesel. Bu müzik belgeseli sayesinde efsane müzisyen Elvis Presley'i daha yakından tanıyacaksınız. Elvis Presley'in hayatını anlatan "The King" belgeseli de ülkemiz dışında vizyona girdi. The King, daha çok sanatçının hayatıyla Amerika tarihinin kesişmesi üzerine kurulmuş.

 

AMY (2015)

İlk fragmanı 2015 yılında Cannes Film Festivali'nde yayınlanmış ve Oscar ödülü almıştı. Belgesel, kendine özgü müzik tarzı, skandalları ve genç yaşta ölümü ile adından tüm dünyada söz ettiren Amy Winehouse'un kariyerini ve etrafındakilerin onu nasıl ölüme yaklaştırdığını tarafsız bir gözle ele alıyor. Yönetmen Asif Kapadia, belgeselin gidişatını şarkıların belirlediğini söylüyor. Konuşmacı yüzlerinin yerine sanatçıya ait fotoğrafların sergilenmesi de yönetmenin Amy'e nasıl titizlikle yaklaştığının kanıtı.

20.000 DAYS ON EARTH (2014)

İlgi çekici isminden de anlaşılacağı üzere Nick Cave'in dünyadaki 20.000 gününe eşlik ettiğimiz bir belgesel bu. Dünyada birçok festivalde gösterildi. Bir müzisyen olarak nasıl bir gün
geçirdiğini izlerken sıradan bir insan olarak da yaratıcılığına şaşırıyoruz. İlham verici bir çalışma.

MARLEY (2012)

Bob Marley'in ailesinin desteği ile çekilen belgeselde, sanatçının doğumdan ölümüne kadar kesintisiz yaşam öyküsü sevenleri ile buluşturuluyor. Jamaika'nın en yoksul bölgelerinden doğan ve bir efsane olan Marley'in hayat hikayesi, kendisi hakkında
bildiğimiz ve bilmediğimiz her şey belgeselde mevcut.

IET IT BE THE BEATLES (1969)

Belgesel, yaptıkları müzikle yeni bir kuşağın
doğmasına yol açan, hakim kültüre karşı
duran efsanevi grubun 20. ve son konserinin "Let It Be"nin yapım sürecini konu ediniyor. Ayrıca belgeselde grubun son konserinin kaydı bulunuyor. Bu yönüyle tarihi bir değer taşıyor.

COBAIN - MONTAGE OF HECK (2015)

Yaşamı kısa süren ancak etkisi hâlâ devam eden Kurt Cobain'in çocukluğundan ölümüne kadar konserler, sahne arkası kayıtları ve kendi çektiği görüntülerle hayatını bu belgeselle izliyoruz. Müzik dehasını daha yakından tanımak için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

İSTANBUL'UN SESİ - KÖPRÜYÜ GEÇMEK (2005)

Müzik belgeseli listesinde kendine ait müziği olan şehir ve efsane müzisyenler yetiştirmîş ülkeyi anmadan geçmek olmaz. Usta yönetmen Fatih Akın'ın gözünden müziği anlamak için de ilginç bir belgesel. Alexander Hacke'nin farklı
müzik kültürlerini keşfetmek üzere çıktığı yolculukta şehrin sesini kaydediyor. Mercan Dede, Orhan Gencebay, Hip-hop İstanbul'a ve Türkiye'ye dair her şey müzik evreninde kesişiyor.

METALLICA - SOME KIND OF MONSTER (2004)

Belgesel, Metallica'nın 2003 yılı yapımı olan  "St. Anger" albümünün hazırlık aşamalarını
konu ediniyor. Aynı zamanda daha henüz ilk albümleriyle dünyanın en meşhur Heavy metal grubu olmanın ardından yaşanan problemleri ve aşma süreçlerini konu alıyor. Yönetmenliğini Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky yaptığı belgesel, 30 Temmuz 2004'te ABD'de gösterime girmişti.

GİZLİ DOSYALAR - Bİ' İLHAN İREM VARDI (2019)

Bir albüm, konser, festival hikayesi anlatmasa da Türkiye'nin en başarılı ve en garip müzİsyenlerinden İlhan İrem'in müziğini ve bu müziğin arkasındaki mistik boyutu konu ediniyor. Belgesel ŞOKOPOP ve 140 Journos ortaklığında çekildi. Belgeselde ilhan irem'in ruhani yolculuğu, tarikatlarla bağlantısı, hayranlarının kurduğu sevgi grupları bağlamında müzikal kariyeri de var. En iyi olarak nitelendirilmese de yeni nesil için
en ilginç belgesellerden biri. Çünkü İlhan İrem'in ve ruhani yolcuğunun hikayesinde bir anlamda Türkiye'nin de hikayesi gizli. Her müzisyenin müziğinde olduğu gibi.

 


Bir cevap yazın