En İyi 10 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

Fotoğraf düzenleyici, günümüzün olmazsa olmaz ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Teknoloji devriminin izlerinin görüldüğü çağımızda, artık fotoğraf makinesinin, sinemanın ve televizyonun da ötesine geçilerek, internet kanallarının ve aplikasyonların hakim olduğu görülmektedir. İlerisi için ise, 3D’nin ötesinde, VR arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin, dijital tarayıcıların ve robotik etkilerin hayatımızı kaplayacağı bir evren bizi karşılayacaktır.

Dün aklımıza bile gelmeyen, hayalini kuramayacağımız her şey bugün gerçek olmuştur. Dokunmatik telefonlarla beraber, yakında dokunmadan da bizi anlayabilecek telefon sistemlerinin devreye sokulacağı konuşulmaktadır. Böylesi görsel bir çağda da, sanal sunumlar, dijital fotoğraflar devreye girmiştir. Artık, kimse birkaç özel ve zorunlu durum hariç, baskı halinde fotoğraf bile saklamamaktadır. O yönde, fotoğraf düzenleyiciler de giderek önemli hale gelmektedir. Hemen hemen çoğu insan, telefonunu bile kamera kalitesine, yüksek çözünürlük kapasitesine göre edinmektedir. Bu noktada, fotoğraf düzenleme uygulamalarını da takip etmek önemlidir.

Fotoğraf Düzenleyici Nedir?

Fotoğraf, çağımızın en çok öne çıkarılan ihtiyaçlarından biridir. Bu anlamda, anlık yapılan her çekim memnuniyet yaratmadığı gibi, zaten artık işlenmemiş, işlem görmeyen saf bir fotoğraf da kalmamıştır. Kişiler bazen çektikleri ve üzerinde oynamadıkları fotoğraflara bile özellikle ‘no filter’, ‘filtresiz’ yazmaktadırlar. Bu dikkat çekme, artık filtresiz olanı ispatlama çabası içine girdiğimiz bir yeni dünyanın işaretlerini de bize vermektedir. Fotoğraf düzenleyici programlar da, herkesin fotoğraflarını düzenlemesi anlamında birden fazla türle karşımıza çıkmaktadır.

Fotoğraf Düzenleyiciler Nerelerden Bulunabilir?

En iyi fotoğraf düzenleme programı PC için indirilebildiği gibi, telefon için de indirilebilmektedir. Genelde, telefon için indirilenler halkın kullanacağı formlarda dizayn edilmişlerdir. Çünkü, herkesin elinde mobil telefonu bulunmaktadır ve bunun kamerası da aktif şekilde kullanılmaktadır. En iyi fotoğraf düzenleme programı Android için de önerilebilmektedir. Android telefonlar, Iphone telefonlar kadar kaliteli çekim yapamamaktadır. Bunların çözünürlükleri çok düşüktür. O yüzden, düzenleyici programlara ihtiyaç duymaktadırlar.

Fotoğraf düzenleyici programlar PC’lerde ise daha profesyonel işler için kullanılabilmektedir. Fotoğraf sanatçıları, günlük fotoğraf çekimi yapanlar, medya sektöründe çalışanlar da PC başında iş yapmaktadırlar. Bu yönde, bilgisayardaki çeşitli sitelerden bu düzenleyiciler ücretsiz şekilde indirilebilmektedir. Özellikle, ‘gezginler.com’ adlı site güvenli görülmektedir. Bununla beraber, daha profesyonel işler için program satın almak da mümkündür. Telefonlara da fotoğraf düzenleyici indirmek adına, Google Play Store aplikasyonu işe yaramaktadır. App Store’dan da indirim yapılabilmektedir. Eğer, iş, tanıtım gibi daha önemli alanlar için bu programları kullanacaksanız, ücretli sürümlerini edinmeniz tavsiye edilmektedir.

Fotoğraf Düzenleyiciler Nasıl Kullanılır?

 

Fotoğraf düzenleyiciler en basit tabiriyle, seçilen fotoğraflar üzerinden işleme girmektedir. O anlamda, seçtiğiniz bir ya da birden fazla fotoğraf üstünde hangi değişiklikleri yapmak istiyorsanız (kesme, kırpma, döndürme, rengini değiştirme, çözünürlüğünü arttırma vd.) o başlıkları seçmeniz mümkündür. Aynı anda, birden fazla işlem de yapabilmenizin olanağı da vardır. Yaptığınız işlemleri kaydetmeniz gerekmektedir.

En İyi 10 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Nedir?

En iyi 10 fotoğraf düzenleme uygulaması nedir diye sorulduğunda, pek çok program sayılsa da, bunların içinden en çok kullanılanları ve en çok tavsiye edilenleri sunabilmemiz mümkündür. Mevcut 10 fotoğraf düzenleyici program aşağıda şu şekilde verilmiştir:

  • Adobe Photoshop Express Editor

 

Adobe Photoshop Express Editor programı, online şekilde düzenlemeye olanak sağlamaktadır. Gelişmiş filtreleriyle, orijinal Adobe araçlarına göre, fotoğrafı düzenlemede büyük kolaylık fırsatına sahiptir.

 

  • GIMP (GNU Image Manipulation Program)

 

GNU Image Manipulation Program, gelişmiş piksel tabanıyla göz doldurmaktadır. Bu yönde, reklamsız kullanılma rahatlığına sahiptir. Platformlar arası destek sağlar. Açık kaynak kodlu olduğundan ötürü, herkes tarafından kolayca indirilebilir. Linux, MAC, Windows gibi sistemlerce de desteklenmektedir. Klon damgası, iyileştirme aygıtları gibi ekstra seçenekleriyle, fotoğrafı kusursuza yakın hale getirebilmektedir.

 

  • PhotoWorks

 

PhotoWorks güçlü bir yapay zekâ desteğine sahip olmakla beraber, fotoğraflarınız otomatik analizden geçirilebilmektedir. Böylece, en kısa sürede, maksimum çözünürlükle ve görüntüyle çalışma imkânınız da olabilmektedir.

 

  • NET

 

Paint.NET yalnızca Windows destekli bilgisayarlar için kullanılabilmektedir. Sorunsuz ara yüzü sayesinde, en fazla tercih edilen fotoğraf düzenleyicilerden biri şeklinde kabul edilmektedir. Program, sahip olduğu 3D görüntüleme özelliği ve filtreleriyle de oldukça göz doldurmaktadır.

 

  • PhotoScape

 

PhotoScape animasyon olanakları sunarak, GIF yapma olasılığını da güçlendiren bir program şeklinde bilinmektedir. Fotoğrafları kesme, birleştirme noktasında, grafik tasarımlar hususunda da büyük kolaylık sağlamkatadır. En ham dosyayı bile kullanılabilir biçime sokabildiği bilinmektedir.

 

  • Fotor

 

Fotor, ücretsiz bir fotoğraf düzenleme programı olarak, kaliteli filtre imkânları sağlarken, aynı anda birden fazla fotoğraf üstünden de çoklu işlem yapabilmeniz için alan yaratabilmektedir. Yüksek çözünürlük desteğiyle de, fotoğrafın tüm pürüzlerini giderebilir.

 

  • Photo Pos Pro

 

Akıllı bir ara yüze sahip olan Photo Pos Pro, filtre programlarına da kolayca ulaşım sağlayabilmektedir. Uyarlanan görsellerin dışa aktarılmasında belli çözünürlük kayıpları olsa da, yine de filtreleme için fotoğraf düzenleyiciler tarafından sıkça ona başvurulmaktadır.

 

  • Ashampoo Photo Optimizer

 

Ashampoo Photo Optimizer, aynı anda birden fazla fotoğrafa ortak filtre uygulamak anlamında, kolay kullanılan ara yüzüyle destek sağlayabilmektedir. Bir tıkla bütün işlemleri bir anda yapan yüksek optimizasyonu sayesinde, özellikle toplu çekim yapanlar tarafından da tercih edilmektedir.

 

  • PixIr X

 

Online bir fotoğraf programı olan Pixlr X, efekt ve çerçeve seçenekleri için tercih edilebilmektedir. Bununla beraber bu programda HTLM5 de, Flash yerine kullanılmaktadır. Fotoğraflar tasarım harikaları şeklinde göz almaktadırlar.

 

 

  • Canva

 

Google Play Store’da ve App Store’da kolaylıkla bulunabilecek Canva, bulut depolama alanı sayesinde, fotoğraflarınıza güvenle saklanacak alanlar açmaktadır. İşlenen fotoğraflar, her türlü sosyal ağla birlikte aynı kalitede dolaşıma da sokulabilmektedir.

Bir cevap yazın