EN GÜZELİ EVİNİZE VE SEVDİKLERİNİZE BAĞLILIĞINIZI SÜRDÜREREK BAĞIMSIZLIĞINIZI KAZANMANIZDIR.

ERGENLİK DÖNEMİNDE AİLE İÇİ İLİŞKİLER

Ergenler bağımsız istekleri doğrultusunda anne,baba ve ailedeki diğer büyükleriyle bazı tartışmalar yaşayabilir.Bu çatışmalar genellikle gündelik konulardadır;kiminle arkadaşlık edileceği,zamanın nasıl geçirileceği,ne yeneceği,ders çalışmanın nasıl olacağı gibi.

Sorunlar karşılıklı birbirini dinlemeyle,kızgınlığa ve kırgınlığa düşmeden,hoşgörü ve yapıcı tartışmayla çözülebilir.

Bazı durumlarda anne,baba ya da büyüklerinizle ciddi gerginliklerin oluşması da söz konusu olabilir.Çözüm için destek gereksinimi duyulan bu gibi durumlarda,sorunlar büyümeden ve bireyler örselenmeden,çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında çalışanlardan yardım istemek gerekir.

 

 

ERGENLİK DÖNEMİNDE ARKADAŞLARLA İLİŞKİLER

Bu yaşlarda çocukluk yıllarına göre arkadaşlarla ilişkilerin niteliğinde de önemli değişimler yaşanır.Türü ve biçimi değişsede oyunların arkadaşlarla ilişkilerde hala çok önemli yeri vardır.Ancak eskiden daha çok oyun ağırlıklı olan ilişkilerde artık uzun söyleşilerin ve birlikte olmanın verdiği keyif de ortaya çıkar.

Bu yaşlarda giyim şekli,saç biçimi konularda arkadaşlar gittikçe daha fazla belirleyici olur.Sizlerde arkadaşlarınız gibi görünmek ve davranmak isteyebilirsiniz.

Bu yaşlarda arkadaşlarınızla ilişkiler konusunda da değişimler yaşayabilirsiniz.Ortak değişim ve sorunlar yaşadığınız,sizinle aynı cinsiyetteki kişilerle daha yakın ilişki içine girersiniz.Bu dönemin özellikle ilk yıllarında kız çocuklar,kız arkadaşlarıyla erkek çocuklar ise erkek arkadaşlarıyla daha yakın olur.

Kızlar az sayıda kişiyle yakın arkadaşlık kurar, her etkinliği aynı arkadaşlarla paylaşmaktan zevk alır.Erkeklerin daha çok sayıda arkadaşı olur ve değişik etkinlikleri farklı arkadaşlarla yapmaktan zevk alabilirler.Örnegin;top oynamak için ayrı ya da ders çalışmak için ayrı grupları seçebilirler.

Ergenlik döneminde karşı cinsiyet(kızlar için erkekler,erkek için kızlar),biraz uzaklaşılan ancak bir ölçüde de çekici bulunan ve marka edilen bir özellik kazanır.Genel olarak karşı cinsiyetle ıyi dostlukların, ıyi arkadaşlıkların gelişmesi biraz daha ileri yaşlara (16-17) kayar.Ancak gelişimsel özelliklerde olduğu gibi,arkadaşlıklar da önemli bireysel farklar olabilir.

Bu yaşlarda kızlarla  erkeklerin arkadaşlık etmesi;yaşama hazırlanmaları kendilerini daha iyi tanımaları,olayları olumlu algılamaları için çok yararlıdır.Cinsiyet farkı gözetmeksizin kuracağınız arkadaşlıklar sanatı, sporu ya da günlük etkinliklerinizi daha anlamlı kılacaktır.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın