En Fazla Tüy Döken Köpek Irkları

Türkiye doğru düzgün kar bile göremeden bahar kapımızı tıkladı. Sıcaklar böyle devam ederse lapa lapa yağan kar yerine sadece çiçek açan meyve ağaçları değil, avuç avuç dökülen tüyler ile de gerektiğinden daha önce görüşme fırsatı bulabiliriz. Bu ırkların sahipleri dikkat! Bizi uyarmadı demeyin...

KUZEYLİ KIZAK ÇEKEN IRKLAR

Akita, Alaska Malamutu, Sibirya Husky, Amerikan Eskimo gibi soğuk ve ekstreme iklimlere alışık olan ırklar kalın tüy yapısına sahiptir. Kurtlar Türkiye'de, özellikle yaz aylarında sıkıntı çekerler. Bu nedenden dolayı tüy dökme döneminde en çok tüy bırakan ırklardandırlar. Yılda 2 defa daha tüyü dökebilirler. uzun tüyleri haftada bir iki kez fırçalanmalıdır. Bol bol tarama hariç ekstra bir ilgiye ihtiyacı olmayan bu köpekler, yoğun şekilde tüy dökme dönemlerinde veteriner hekim kontrolü ne alınmalıdır.

ÇOBAN KÖPEKLERİ

Alman çoban köpeği, Avustralya çoban köpeği, Border collie, Belçika çoban köpeği, Kuvas, Sheltie, gibi Irklar, zamanlarının çoğunu doğada geçirmek için yaratılmış ırklardandır. Bu köpekler her mevsimde az da olsa tüy dökerler, özellikle ilkbaharda ise aşırı derecede tüy dökerler.


Bu köpeklerin tüy dökmesi sizin için problemse günlük fırçalamayı tavsiye ederiz. Ama dışarıda duran köpekler için de, aşırı sıcaklar gelmeden önce en azından bir kere güzel bir tarama elzemdir. Derinin yağ dengesini bozmamak için yılda en fazla bir iki kez yıkanmalıdır.

DALMAÇYALI

Bu güzel köpek, özellikle 101 Dalmaçyalı filminden sonra yüksek popülariteye sahiptir. Günümüzde ise artık sokaklarda fazla karşılaşmamak tayız. Dalmaçyalı yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy döker. Günlük tarama bu bakımı kolaylaştırır. Kısa tüylü bir ırk olduğundan, tüy yapısına uygun olan fırça seçmeliyiz. Ayrıca Dalmaçyalılların köpeğe has kokularının olmadığı ve hatta titizlik derecesinde temiz oldukları bilinir. Diğer Irklardaki gibi, Dalmaçyalı da sadece gerektiğinde yıkanmalıdır.

SAINT BERNARD VE BERNESE DAĞ KÖPEĞİ

Bu iki ırk, karla kaplı dağlarda kaybolan yolcuları kurtarılması için yetiştirilmiş, güçlü soylardan gelirler. Tabii ki tüy yapıları da öyle olmalı. Bu ırklar sürekli olarak az da olsa tüy döker ve bahar aylarıyla sonbaharda bu döküş artar. Bir fırça ile düzenli taranmaları ve gerekirse kuru şampuanlama yapılması gereklidir. Normal şampuanların kürkün suya dayanıklılığını sağlayan yağ tabakasını yok etmelerinden dolayı, bu ırklara özel ürünler kullanılmalıdır.

CHOW CHOW

Uzun tüylerinin düzenli bakımı elzemdir. Çinlilerin istediği minik aslan görünümünü sergilemesi için ise dik duran tüyleri devamlı bakım altında tutulmalıdır. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü özellikle ilkbahar döneminde dikkatli bakım gerektirir. Şanpuan kullanımı, bu durumda da hırka ve tüy yapısına göre uygun bir ürünle yapılmalıdır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın