En Fazla Tüy Döken Kedi Irkları

Kediler yıkanmalı mı? Aşırı kirlilikten bir kedinin sağlığı tehlike altında değilse, kediler kesinlikle yıkanmamalı. Sağlıklı kediler kendilerini temizler, ayrıca kedilerin derisini kaplayan özel yağ tabakası onları mantardan ve çeşitli hastalıklardan korur. Siz kendinizi yıkayarak bu koruyucu tabakayı yok edebilirsiniz.

JAPON VE AMERİKALI BOBTAİL KEDİSİ 

Bobtail'i haftada birkaç kez taradığınız durumda, tüylerin topaklaşmasını ve keçeleşmesini önleyebilirsiniz. Her sene iki kere, ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun tüy dökümü olan bu ırklar ilk evinizin içinde yaşarsanız bir kuaförün yardımını almanızı tavsiye ederiz.

CHINCHILLA 

Chinchillalar günlük olarak özenle firçalanmalı, aksi takdirde tüyleri kolayca düğümlenir. Her uzun tüylü ırkta olduğu gibi, fırçalama esnasında düğümlenmeye daha yatkın olan kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına ekstra özen göstermek gerekir. Özellikle kışlık tüylerini değiştirdikleri bahar aylarında oldukça fazla tüy dökerler. Fazla titiz veya alerji problemi olan insanlar için bu durum sorun yaratabilir.


MAINE COON 

İnsanlar tarafından "elde edilen" bir ırk olarak, dolgun ve kalın tüylerin temizlenmesiyle tek başlarına başa çıkamazlar. Bu nedenle sahiplerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Main Coonlarda düzenli fırçalama oldukça önemlidir. Her uzun tüylü kedi ırkı gibi, bakımı ihmal edilen kedilerin tüyü kolayca topaklaşır. Bu duruma ise tek çare kuafördür.

NORVERÇ ORMAN KEDİSİ 

Çift katmanlı kürke sahip olan tek bir olarak Norverç Orman kedisinin tüyü, yıl içinde mevsim şartlarına göre farklı uzunluklara ulaşır. Bir sene içinde, ilkbahar ve yaz aylarında iki ayrı kürk yenilenmesini yaşarlar. Uzun tüylerinin düzenli olarak firçalanmasına özen gösterilmelidir. Tüylerinin birbirine karışmaması ve düzenli görünmesi bu titiz kediler için oldukça önemlidir. Bu nedenle genellikle kendilerini sıkça temizlerler.

İRAN KEDİSİ 

Uzun tüyleri ile bir majeste görünümüne sahip olan İran kedileri, tabii ki listemizden eksik olamazdı. Bu hassas ırkın her gün düzenli olarak fırçlanması şarttır. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartla başka türlüsünü gerektirmiyorsa, yıkanması için mümkünse kuru şampuan kullanılmalıdır.


 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

 


Bir cevap yazın