EMZİRMEYİ SONLANDIRIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

 

Emzirmek anne bebek arasındaki bağın gelişiminde en büyük rolü oynar. Bu nedenle emzirmeyi sonlandırmak için hiç acele etmemek, yavaş yavaş veya aşamalı olarak bitirmek gerekir. Miniğinizi sütten kesme dönemindeyseniz Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzman Yrd. Doç. Dr. Arzu Önal Sönmez'in önerilerini dikkate alın:

 

 

"Aniden emzirmeyi kesmek yerine gündüz saatlerindeki emzirme sıklığını azaltarak süreci başlatın. Eğer aniden emzirmeyi keserseniz bebeğiniz kendini üzgün ve sizin yanınızda güvensiz hisseder.Ayrıca göğüsleriniz de ağrı ve doluluk, hatta mastit denilen meme enflamasyonu gelişebilir. Bu nedenle hem kendi hem de bebeğinizin beden ve ruh sağlığı için dikkatli olmalısınız.

 

 

Uzun süre emziren anneler emzirmeyi bırakırken bazı duygusal süreçlerden geçerler. Zorlanan anneler bu süreci hızlı bitirmeye çalışırken, emzirmeyi daha severek yapan anneler ise bu süreyi uzatmaya gayret eder. Emzirme bırakılırken her zaman ortak olan düşünceler "Erken mi?", "İlişkimiz bozulur?", "Benden uzaklaşır mı?" gibi sorulardır. Unutmamamız gereken ;çocukların büyüme dönemlerinde sevgi, ilgi ve şevkat beklentileri değişerek ve olgunlaşarak devam eder. Aynı şekilde siz ebeveynlerinde sevgilerini gösterme şekilleri değişir. Örneğin bebekken yapılan agucuklar 2 yaşta uygun olmaz. Büyüdükçe iletişim şekli daha karşılıklı iletişime dayanmalı, destekleyici olmalıdır. Bu değişime hazır olan, çocuğunuzla iletişiminizde veya sevginiz de azalma olarak değerlendirmeyin.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın