EMZİRMEK DOĞAL İLAÇ.!

Bütün hayatı boyunca Çocuğunuz için yapabileceğiniz onu hem duygusal hem de fiziksel açıdan emzirme kadar derinden etkileyecek neredeyse başka hiçbir şey yoktur emzirme Annenin kendi bedeni için de önemlidir bebeğin sağlığının anne sütünden etkilenmeyen tek bir yönü bile yoktur.

 

 

 

Bebek için hiçbir alternatif gıda maddesi sizin bedeninizin yarattığı sütün yakınından bile geçemez. Anne sütünde henüz Keşfedilmemiş veya adlandırılmış onlarda dahil Bebeğinizin bedeninin ihtiyaç duyduğu her Vitamin mineral ile değil besin elementleri bulunur ve anne sütü bebeğin gereksinimlerinde ki algılanması zor değişikliklere cevap verebilmek için gün ve yıl süresince değişir anne bütün olan canlı hücreler bebeğinin Hala olgunlaşmak da olan sistemindeki zararlı bakterilerin ve virüslerin büyümesini önler Bebekler anne sütü olmadığında daha çok fazla Enfeksiyon hastalığı alerji ve diş sorunları ile karşılaşabilir anne sütünün de Ayrıca interferon ve interlökünler gibi güçlü antienfektikler de bulunur. Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr Huri Aydoğan anne sütü mucizesi hakkında tüm merak edilenleri okuyucularımıza Açıklıyor “bebeğin doğduktan sonraki ilk günlerde salgılanan “kolostrum adı verilen süt yüksek oranda “İmmünglobülin A” salgısı içerir. Bu alerjik hastalıklara neden olabilecek proteinlerin ve mikropların geçişine karşı korumak üzere bebeğim bağırsaklarını kaplayan antienfektif bir ajandır yine anne sütünde bulunan “pankreas salgısı tripsin inhibitörü (PSTİ) ” bebeğim bağırsağını koruyan ve iyileştiren bir maddedir kolostrum da anne sütüne göre 7 kat daha fazla bulunur

EMZİRME BEBEGİN DOĞUŞTAN BEKLEDİĞİ BİR ŞEYDİR..

Bebekler kendi evinin ihtiyaçlarını olacak şekilde düzenleyebilir eğer susamışsa hemen ve daha sulu ve az yağlı bir süt alır Karnın açsa göğüste daha uzun süre kalıp daha güçlü emerek yüksek kalorili yağdan zengin sütü daha çok alır bir büyüme atağındaysa her zamankinden daha çok emer ve bir sonraki emmede daha fazla süt salgılanır daha az emerse süt salgısı azalır yürüme dönemi Geldiğinde daha fazla bağışıklık faktörü salgılanır Örneğin dış ortamdan ağzına bir mikrop bulaştığında bir sonraki emişsinde bu mikropları anne göğsüne iletir ve hızlı bunları özel antikorlar üretmeye başlanır anne sütü bebeğin sağlık kaynağıdır.

 

ANNE SÜTÜNÜN ANNEYE FAYDALARI !

Bebek doğduktan Kısa bir süre sonra emmeye başlarsa emme sonucu anneden salgılanan hormonlar sayesinde annenin uterusu kısalır ve kanama ve başla anne yalnızca emzirmek bebeğe ve istiyorsa Büyük olasılıkla en az 6 ay adet görmez ve bu süre içinde tekrar hamile kalma şansı düşer emzirme meme rahim ve rahim ağzı kanserlerine yakalanma riski azaltılır Osteoporoz ve Kemik kırığı riskini azaltır emzirme ve bebek duygusal bir bağ oluşturarak anneyle bebek arasında bağlanmaya yardımcı olur ani emzirmenin anneye kendisine İyi hissettiren ve süt salgılatan hormonlar salgılanır Prolaktin ve oksitosin adı verilen bu hormonlar Bebekler anne arasında bağ teşvik eder anneye de onun getirdiği duygusal ve fiziksel stresi azaltır.

 

EMZİRME BEBEGİN DOĞUŞTAN BEKLEDİĞİ BİR ŞEYDİR..

Bir anne bebeğin biberonla beslendiği zaman ona gevşekse ve göğüs senin engel oluşturması için dışarı tarafa tutar emzirdiğindeyse bebeğin yanakları annesinin seninledir ve emzirme tüm bedenle kucaklamadır bu tekrarlanan tüm bedenle kucaklaşmanın yarattığı duygusal bağ güçlü bir vardır Hem emzirme döneminde hem de gelecekte anne bebek ilişkisi açısından olumlu sonuçları olacaktır emzirme anne kimliğine geçmenizi kolaylaştırır anne tüm bu dönemde bebeğin bedeninin ve kişiliğini herkesten iyi öğrenir ağlamasının ne anlama geldiğini herkesten iyi bilir emzirme annenin güveninin ve annelik becerilerini geliştirir emzirmenin en güzel tarafından biri yoğun bir gün esnasında küçük molalar yapmaktır anne bebeğini emzirirken o kısa sürede bile bir süre dinlenmiş olur.

 

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN;

Öncelikle annenin emzirmeye gerçekten istemesi gerekir anne sütünü arttırmak için bebek Optimum uygun koşullarda emzirilmelidir bu koşulları sağlamak için:

1. Doğum sonrası bebekle baş başa yeterli zaman geçirmesi kalabalığı azaltmalı ve yoğun misafir ağırlama zamanını kısaltmasıdır

2. Bebeğin altı kirli ise değiştirmeli sıkı sarılıysa örtü açılıp emzirilmelidir.

3. Bebek çok ağlıyorsan emmeye konsantre olmayacağı için önce sakinleştirmeye L emzirirken anne sevgisini daha çok hissetmesi için onunla konuşmalı okşamalı ve kucaklamalıdır.

4. Meme değiştirirken veya uzun süre vermediğinde arada huzursuzlandığında Bebeğin gazı çıkartılmalıdır.

5. Stres ve yoğunluk süt azaltır Mümkünse emzirmeden önce 10 dakika dinlenmeli ağır işlerden kaçınmalı Uykusuz kalmamaya ve stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

6. Emzirmeden önce sıcak duş almak memeye mesaj yapmak sütü arttırabilir.

7. Bol su içmeli ve Dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir günlük uygun miktarda sıvı alınmalı Öğün atlanmamalı ve bütün besin gruplarından dengeli taze ve mevsiminde uygun gıdalarla beslenmelidir.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın