Emzirme Döneminde Hangi Gıdalar Tercih Edilmeli?

Bu yazımızda bir anne süt verme döneminde hangi gıdaları ne için tercih etmelidir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Annelerin emzirme döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu temel maddeler, hangi gıdalardan temin edilebilir? Hangi yiyecekler sütü artırır? Anne sütünü artıran meyveler nelerdir? Anne sütünü artıran sebzeler nelerdir?

Doğum sonrası vücudun toparlanıp kuvvet bulmasını sağlayan proteinler: yumurta, balık, tavuk, kırmızı et ve baklagillerden;

Kemiklerin güçlü kalmasını ve sütün muhtevasına müspet tesir eden kalsiyum: Süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzelerden;

Enerji ihtiyacını karşılayan Karbonhidratlar: Buğday, kepek veya yulaf ekmeği, makarna, pirinç pilavı ve kuskustan;

Kansızlığı gideren ve yorgunlukla baş etmeye yardımcı olan demir: Kırmızı et ve balık gillerden;

Vücuttaki pek çok kimyevi faaliyete destek olan ve hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlayan vitaminler: İçlerindeki liflerle sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan sebze ve meyvelerden;

Bebeğin zeka gelişimi için gerekli olan yağlar (Omega 3 ve 6); balık ve cevizden alınabilir. Balık, hem bebeğin zeka gelişimine müspet tesir eder, hem de annenin doğum sonrası depresyonu önleme de faydalıdır.

Bazı yiyecekler sütü artırır mı?

Bu konuda her annenin kendi yaşadığı tecrübeler olmakla birlikte sütün yapımına müspet tesir eden gıdalar vardır. Sütün büyük kısmı sudan oluştuğu için emziren bir annenin sıvı alımına muhakkak dikkat etmesi gerekmektedir. Bunu; çoğunlukla sudan, ilave olarak da süt, komposto ve taze meyve sularından sağlayabilir.

Meyveler:

Ayva, armut, incir, üzüm, dut. Bunların çiğ tüketilmesi, gaza sebep olacağından, komposto yaparak ya da kurutarak tüketmek daha iyi olur.

Sebzeler:

Dereotu, kara lahana, ıspanak, havuç. Salatasını yaparak da yemeğini yaparak da tüketilebilir.

Baklagiller:

Anne sütüne gaz yapabilir. Bebekte kolik tarzı gaz sancıları varsa, bunların tüketimi sınırlandırılmalıdır. Mercimek, nohut, fasulye, barbunya gibi.

Kuruyemişler:

Hem sütün üretimini arttırır, hem enerji verirler. Ceviz, fındık, badem gibi.

Hurma, balık yağı, süt ve bazı bitki çayları da (papatya ve rezene gibi) süt yapımında faydalıdır.

 


Bir cevap yazın