Empati Nedir? Empati Nasıl Kurulur?

Empati Nedir?

Empati, eşduyum olarak da bilinir, kişinin, kendisini başkasının yerine koyarak onun duygularını, isteklerini, düşüncelerini ve eylemlerini anlayabilme yeteneği.

Empati terimi 20. yüzyılın başlarında, Alman psikolog Theodor Lipps'in ortaya attığı Einfühlung'u karşılamak amacıyla, "sempati" sözcüğünden örnekseme yoluyla türetilmiştir. Daha çok estetik deneyimler için kullanılan empatinin sanattaki en klasik örneği, oynadığı rolü ya da söylediği şarkıyı içinden duyan bir aktörün ya da şarkıcının durumudur. Görsel sanatlarda ise izleyici, bir tür içe yansıtma yoluyla, kendisini karşısındaki tablonun ya da izlediği gösterinin içinde hisseder.

Empati Nasıl Kurulur?

Psikolojide de birçok kuramcı, kişisel vicdan ve özdenetimin gelişmesi, saldırgan davranışın önlenmesi açısından empatinin önemi vurgulamıştır. ABD'li psikolog Carl Rogers'in geliştirdiği ve tedavinin yönünü psikiyatrın değil, karşısındaki kişinin belirlediği bir tedavi yönteminde de empati önemli bir yeri tutar.

Bir örnek verecek olursak; Meselâ iş arkadaşları yada patronuyla iş ile ilgili yaşamış olduğu bir sıkıntıyı sorunu, en iyi şekilde tekrar tekrar birbirleriyle empati kurarak konuşarak bir çözüm yolu bularak sıkıntı veren olay ve konu ne ise bu sorunu çözerek yaşamış olduğu sorunları da kolaylıkla çözebilirler. Burda önemli olan sizin bu halinizi görüp empati kurarak yaşanan hadiselere bir çözüm yolu bulabilmak hem onu hem de sizi rahatlatacaktır.

Empati kurmak karşındaki kişinin derdini sıkıntısını sorununu kalben yaşayarak aklı ile iyice idrak ederek onun duygularını, olaylara bakış açısını, düşüncelerinin neler olduğunu, sorunlarla karşılaştığında kendi kendine yetemediğinde bir çözüm yolu bulamadığında, kafa beyin adete durma noktasına gelir. Kişi olayları sorunları kafasında beyninde ne kadar düşünsede yerterince idrak edemez bir hale gelir. Bu gibi durumlarda ona en iyi yöntem bir insanın onunla empati kurarak ona sorunları karşısında ya da yaşadığı olaylar sonucunda neler yapabileceği, nasıl bir çözüm yolu bulabileceğini neden, niçin, nasıl gibi sorularla yavaş yavaş onunla iletişime geçip onunla konuşmak gerekir. Kişi konuşmaktan kaçıyorsa sorunlardan kaçıyor bi nevi onların kendince üstünü örtmeye çalışıyordur. Empati de önemli olan kişiyi karşınıza aldığınızda onunla yavaştan diyaloga geçip sorunları anlatmasını sağlamaktır. Kişinin ruh hali iç dünyası onun yüzüne, bakışlarına, konuşmasına, davranışlarına ister istemez yansır. Kişinin ne yaşadığını empati yapan ruhen ve kalben ne durumda olduğunu anlamalı ki, kişiyi konuşturarak sorunlarını en güzel şekilde halledebilsin.

Bunun için insanlara yaklaşırken onlarla empati kurmadan önce ilk başta ona karşı güleryüzlü tatlı dilli bir şekilde pozitif bir enerji vererek ona yaklaşmak, onun ruh dünyasına, gönül dünyasına girebilmeyi becerebilmektir aslolan.

Yararlanılan Kaynak: Ana Britannica


Bir cevap yazın