ELON MUSK KİMDİR? PROJELERİ NELERDİR ?

 

MUCİT,MÜHENDİS,YATIRIMCI…HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ BİR FÜTÜRİST VE GELECEĞİ YAZAN MÜTHİŞBİR GIRIŞIMCİ.KARŞINIZDA GÜNÜMÜZE DAMGA VURAN VE BELKİ DE 100 YIL SONRA GERİYE DÖNÜLÜP EN ÇOK ANILACAK İŞ İNSANI

 

Bu aralar adını sıkça duyduğumuz Belli ki daha da sıkça duyacağımız bir kişi. Peki Elon Musk’ı “Elon Musk” yapan nedir?

Kendisinden binlerce kilometre uzakta yaşayan bizler için bilmem için önemi ifade ediyor? Bugüne kadar duyduğumuz, belki bir zamanlar Bizim de aklımıza gelmiş hangi çılgın buluşlara imza attı? En önemlisi ise nasıl “Elon Musk” oldu? Evrende bir iz bırakmak ne kadar kolay? Gelin Elon Musk’ı yakından tanıyalım!

 

 

28 Haziran 1971’de dünyaya gelen Güney Afrika kökenli mucit, ilk yazılımını yaptığında sadece 12 yaşındaydı ve kodlarını kendi yazdığı Blaster adlı uzay oyununun yaklaşık 500 dolara sattığında mucitlerle ilgili de girişini yapmış oluyordu.

Küçük bir çocukken ‘boyundan büyük’  denecek işlere kalkışan Elon Musk,  yazılım işlerine bu yaşlardan itibaren aralıksız devam etti. Ortaokul yıllarına geldiğinde, insanların asıl büyük sorunlarının ve ihtiyaçlarının ‘temiz hava’ ve ‘temiz su’ yani temiz ve yaşanabilir bir dünya olduğunu fark etmişti. Bir yandan da eğitimine devam eden, diğer yandan ise insanlar bekleyen dertlere kafa patlatmak meşgul olan Musk, 16 yaşına geldiğinde Ülkesi Güney Afrika’dan zorunlu askerlik sebebiyle ayrılmak zorunda kaldı.

ABD’de üniversiteye başladığında düşündüğü şey “İnsanları gelecekte en çok ne etkileyecek?”  sorusudur Bu soruya kendi çıkarımları ile verdiği cevap 5 maddeden oluşuyordu:”İnternet sürdürülebilir enerji, uzay keşfi,özellikle dünya dışında kalıcı yaşam alanları, yapay zeka, insan geninin tekrar programlanması.”

Elon Musk, ilk olarak sürdürülebilir enerjiye odaklanmaya karar verdi. Özellikle elektrikli araba kullanımını arttırabilecek sistemler üzerinde çalışmaya başladıktan sonra bir şey farketti. Her şeyden önce interneti iyileştirmeli onu gündelik hayattaki en büyük yardımcınız haline getirmeliyiz Zaten böyle bir insanın, yavaş ‘download’ hızına veya disket ve CD’lerle bilgi taşımaya tahammül etmesini beklemiyorsunuzdur herhalde, onun için hayat USB’yi güvenli biçimde çıkartmak için bile çok kısaydı! İnternetin önemini ve hayatımıza getireceği kolaylıkları dilinde tüy bitene kadar şirketleri anlatan Elon Musk, bugün hepimizin sıkça kullandığı internetten alışverişi ve ödemeyi kolaylaştıran şirketi paypal’ı de tam bu sıralar kurdu. Bir projesini bitirip bir diğerine koşan Musk robotların gelecekte ne kadar önemli olacağını insanları anlatmaya başladı ve bununla ilgili 100 milyon dolar değerinde devasa bir araştırmaya girdi. Aynı anda Mars’a yolculuğu insanlar için hayata geçirmeyi amaçlayan Space X adlı şirketini kurdu.

Bunlar devam ederken, Musk bu sefer de otomotiv sektörü kökünden değiştirecek olan, elektrik enerjisi ile çalışan Tesla Motors’u kurdu. Belki de elektrikli araba Fikri hepimizle aklımın bir ucundan geçmiştir, fakat o bunu bir adım öteye taşıdı ve hayata geçirdi. Bunlarla yetinmeyen Musk, güneş ışınlarının enerji üreterek çevreye veya insanlar müthiş bir katkı daha sunacak SolarCity şirketinde kuzenleriyle birlikte kurdu.

Arada belirtmek gerek, Elon Musk tüm bunları yaparken kimse tarafından müthiş başarılı biri gibi karşılamadı, bugün dünya için olmazsa olmaz durumda ki bu müthiş buluşlar yaparken, dahi bir mucit değil, zamanı boşa harcayan hayalperest bir genç olarak görülüyordu sadece. 10 yıl önce Elon Musk hakkında bir yazı okuyor olsaydınız Muhtemelen yakında Tüm parasını ortaklarını uçuruma ve iflası sürükleyen biri olduğuna dair satırlar okuyabilirdiniz. Fakat o hayal ettiklerimizin peşinden gittiğimizde ne denli  önemli işler başarabileceğimizi bize gösterdi. Kim bilir, belki de bu yazıyı okuyanlardan biri yakın gelecekte Mars’a bir seyahat yapacak ve seyahat arkadaşlarını Elon Musk’ın burada sunmaya çalıştığımız başarı hikâyesinden bahsedecek! Bugünlerde roket taşımacılığı üzerine kafa yoran Elon Musk New York-İstanbul arasını 1- 1. 5 saate indirebilecek bir projeyi hayata geçirmenin peşinde. İcatların ise bir uçak yolculuğundan daha pahalı olmayacağını duyurarak,buluşlarını sadece bir zümre için değil,tüm insanlık için olduğunu tekrar hatırlatmış oldu.

 

 

ELON MUSK’IN EN ÇILGIN PROJELERİ

Girişimleri ile tanınan Elon Musk, alışılmışın dışında projelerle dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Elon Musk bugün teknoloji alanında en iyi bilinen girişimcilerden biridir:farklı ilgi alanları ve ilginç kişiliği ile Henry Ford ve hatta Tony Stark ile karşılaştırılan bir iş adamıdır.Musk, ilk servetini yazılımda yaptı ve sonunda X.com adında bir çevrimiçi bankacılık sitesini başlattı ve daha sonra PayPal ile birleşti ve o zamandan beri bazıları en azından alışılmışın dışında olan çeşitli girişimlere yatırım yaptı. Şubat ayında, uzay şirketi SpaceX, en güçlü roket olan Falcon Heavy iyi fırlattı. Musk, rokete Tesla Roadster David Bowie’nin Space Oddity’i çalarken yükledi-ama inanın ya da inanmayın, bu onun çılgın fikirleri açısından buzdağının sadece görünen kısmı. İşte çılgınca fikirlerinden bazıları.

 

 

HYPERLOOP

Karbon emisyonları biraz daha artarken, daha yeni,daha temiz ulaşım modelleri gerekiyor.Musk, yaygın olarak benimsenmesi beklenen elektrikli otomobillerin üretmeye yönelik şirketi Tesla ile ulaştırma endüstrisini dalgalandırıyor, ancak model S ulaşımdaki sıkıntılara pratik bir çözüm olsa da, en iddialı girişimi olmaktan uzak. Ulaşımdaki asıl projesi,kapsül jetlerin inanılmaz derecede yüksek bir hızla (muhtemelen saatte 1000 kilometre’nin) üzerinde dev tüplerinin içinde hareket ettiği  bir ulaşım sistemi olan Hyperloop olacaktır. Mıknatıslar kapsülleri iterken,içerdeki bir hava yastığı, hava hokeyi masasındaki bir hokey topu gibi düzgün biçimde kalmasını sağlayacak. Musk,fikrini ortaya attı, onu gerçekleştirmek başkalarına kaldı. Hyperloop one  ve Hyperloop Transportation Technologies gibi  şirketler Test yapmak ve teknoloji yeni sınırlara taşıma çağrılarının yanıtı verdiler.

 

 

UYDU TAKIMI

İnternet her yerde varmış gibi görünse de, küresel nüfusun hala belirgin bir yüzdesi onu kullanmıyor ve bir çok yerde internet servisin bağlantıları hala korkunç derecede yavaş.Musk’ın şirketi SpaceX (insanlığın Mars’a gitmesi için roketler üreten şirket) uydular takımı tarafından sağlanan global bir genişbant ağının temelini atıyor. Plan(Şirket bir ticari marka dosyasında ondan Starlink olarak bahsediyor)planlı bir yatırım gerektiriyor. World Atlas’a göre, kapsama hedeflerini gerçekleştirmek için şirketinin yörüngeye  4.425 uydu yerleştirmesi gerekecek ki bu da 2017’de sadece yörüngede 1.381 çalışan uydunun bulunması nedeniyle oldukça büyük bir hedef.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 


Bir cevap yazın