ELEKTRİK EMEN VAMPİRLER

 

Hiçbirimiz vampirlerden hoşlanmayız, özellikle de bize zarar veren teknolojik Vampirlerden . Çünkü bu vampirler cebimizi yakıyor. Bize çok basit geliyor olmasına rağmen, evimizde kullandığımız küçük ev aletlerinin örneğin bir cep telefonu şarjının fişte takılı kaldığında çok önemli değil gibi gelebilir.

Ancak bu durum zamanla birçok elektrik yakmasına neden oluyor. Haliyle bu da cebimizden çıkacak para demek. Elektrik lambalarını kapatarak veya çok fazla elektrik tüketmemeliyim diye düşünsek de bu tarz şarjda taktığımız veya şarjda takılı kalan aletler yıl boyunca bir sürü watt elektrik yakmış oluyor. Amerika'da yapılan bir araştırmada bu küçük aletlerin harcadığı enerjinin yıllık toplamıyla, devasa bir termik santralden kurtula bikeceğimiz tespit edilmiş. Bundan şunu anlıyoruz ki küçük şarj aletleri, çok fazla elektrik yakmıyor diye düşünsek de yıllık toplama vurduğumuz zaman bir çok enerji harcadığını görüyoruz. Yıllık olarak hesaplandığın da bu kadar enerjinin toplamı 500 milyon civarında,bir faturaya denk geliyor. Bu faturayı ödemek yerine, harcanan bu para ile istediğimiz herhangi başka bir ev aleti veya kendimize özel bir şey için kullanabiliriz değil mi.

 

Nasıl savaşacaksınız

Elektiriği Kesin :Kullanmadığınız zamanlarda aletlerin fişini çekin. Bunun pratik yolu birbirine yakın aletleri çoklu bir prize takıp hepsinin birden fişini çekmek.

IŞIKLA SAVAŞ:Amerikan Dexim gibi bazı firmalar kablosunda ışıklara sahip cep telefonu şarj aletleri üretiyor. Kablodan elektrik geçerken kablo mavi yanıyor ve o an kabloların akım olduğunu gösteriyor. Fişi çekmenizin zamanının geldiğini hatırlatmak için faydalı olabilir.

Akıllı alışveriş :Bir şey alırken üzerinde elektrik tasarrufu işareti olan ürünler seçmeye dikkat edin. Bunlar normal aletlerin yarısı kadar elektrik tüketiyor.

 

EN BÜYÜK SUÇLULAR

1 Listemize bir göz atın
2 Evinizde bu aletlerden hangileri olduğunu düşünün
3 Kullanımda olmadıklarında fişlerini çekin.

Cep Telefonu Şarj Aleti
Şarj sırasında 3,68 watt, şarj bittikten sonra 2,24 watt.

Oyun Konsolu
Oyun oynarken 26,98 watt, bekleme modunda 23,34.

Müzik Seti
Çalarken 23 vat civarında, beklerken 20 watt.

Masaüstü Bilgisayar
Açıkken 73,97 watt uyku modunda 21,13 watt.

Laser Yazıcı
Çalışırken 131 watt, kapalıyken 1.58 watt.

Tarayıcı
Çalışırken 9,6 watt, kapalıyken 2,48 watt.
Faks Makinesi
Çalışırken ve beklerken 6.1 vaat, hazır moda geçtiğinde 6,42 watt kullanılıyor.

instagram adresimiz: @acikvnet


Bir cevap yazın