Ekmek Mayası Nasıl Hazırlanır?

Ekmek Mayası Nasıl Hazırlanır?

Doğal maya nohut mayası ve ömerotu ile hazırlanabilir. Fakat düzgün ekmek yapmaya çalışan fırınlar "hamurturuş" kullanırlar. Eskiden tüm fırınlar hamurturuş kullanılırlardı. Hamurturuş, bir sonraki ekmeği, bir önceki mayalı hamurla mayalandırmanın adıdır. Buna riayet eden fırınlar hâlâ mevcuttur. Buğdayın tam mı has mı olduğu kadar nasıl mayalandığı da mühimdir.

Ekmeğin hazmı esnasında kolay değildir. Ekmekte maya kullanmak sadece tadı için değil, aynı zamanda hazmını kolaylaştırmak için de gereklidir. Keza ekmeğin üzerine atılan ve bize ekmeği süslemeye yarıyormuş gibi görünen çörek otu, zencefil, anason, keten tohumu, kakule, dereotu tohumu ve susam gibi bitkiler doğrudan hazmı kolaylaştırmaya yöneliktir.

Un konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka prensip farklı tahılların (buğday, çavdar, yulaf vs) karıştırılmamasıdır. Yani un tek cins tahıldan yapılmış olmalı. İki veya saha fazla tahıl türürün karıştırılmasıyla elde edilen unlardan yapılan ekmeğin hazmı da oldukça zordur. İlla da kullanılması gerekiyorsa bu tür unlara arpa ve çavdar unu katılmak suretiyle hazmı kolaylaştırılabilir.

Ekmek konusunda önemsenmesi gereken bir diğer husus da aynı tür ekmeği sürekli tüketmemektir. En az iki günde bir, ekmeğin türünü değiştirmek, hazım açısından oldukça faydalıdır. Mesela iki günde buğday unundan yapılmış ekmek yenilmişse, üçüncü gün, yulaf veya çavdardan yapılmış ekmeği tercih etmekte yarar var.

Ekmek ve Kan Grupları

Ekmek, kepeği alınmış undan olmamak kaydıyla herkes için yararlıdır. Fakat kan grubu 0 (sıfır) ve B olanlara nispetle A gruplarına daha çok fayda sağlar. Sıfır ve B gruplarının, sindirim enzimleri açısından ekmek tüketiminde her daim ihtiyatlı davranmalarında fayda var.

Sağlıklı Günler Dilerim...

Bir cevap yazın