EKMEK HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Şimdilerde birçok kişi için de önemli olduğu gibi ekmek, bundan yüzyıllar önce de önem arz ediyordu. O kadar ki ekmek yapan fırıncılar çok ayrıcalıklı ve değerliydiler. MÖ 100 yıllarında evlenen çiftlerin bereket getirmeleri amaçlı başlarından ekmek ufalanıp, atılırdı ve eşler yerdeki ekmekleri  toplardı.Yuvalarının bereketi ve huzuru artsın diye. Şimdilerde farklı şeyler yapılmasının ilk geniş noktası yüzüncü yıllara ve bu geleneğe dayanmaktadır.

Napolyon, esmer çavdar ekmeğinin ilk isim babasıdır. Rusya'ya gezi sırasında, Pain Pour Nikole yani "Nikola'ya ekmek verin" demiştir ve oradaki Almanlar "pumpernicket"diye anlamışlardır ve bundan sonra ekmeğin ismi bu şekilde kalmaya devam etmiştir.

Roma'da M.Ö 1668 de Fırıncılar Birliği kurulmuş. Bu birlik çok önem arz etmiştir. Birlik üyelerinin sadece komedyenler ve gladyatörlerin olduğu bir birliktir. Fırıncılara o kadar çok değer verildiği için 10. yüzyılda İngiltere'de fırıncı olabilmek imkansız denilecek kadar zordu. Çünkü fırıncılar 7 yıl karın tokluğuna çalışıp, ondan sonra ancak fırıncı olabiliyorlardı bu da insanlar için zorlu bir şarttı.

Bir adet ekmek için buğdayı sadece 9 saniyede harmanlamak yeterli oluyor. Ortalama bir dilim ekmek 1 gram yağa tekabül etmekte.

1997'de Kansaslı çiftçiler 36.5 milyar adet ekmek üretecek kadar buğday yetiştirmişlerdir. Dünya nüfusunun tamamının ihtiyacını karşılayacak şekilde olan bu buğdaylar kişi başına 6 ekmek düşmesini sağlayabilecek kapasitede.

Ayrıca pita ekmeğinde bulunan cebini buharla oluşturulduğunu biliyor muydunuz?Buhar hamuru kabartıyor ve daha sonrasında hamur soğuyunca kabaran bölge cep haline geliyor. Böylelikle pita ekmeği cepli ekmek olarak adını almış oluyor.

 

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

✅ Ekmeğin sıcaklığı henüz geçmemişken poşete konulduğunda, buharlaşmadan kaynaklanan küf oluşur.

✅ Ekmeği dilimleyerek kullandığımızda, daha çabuk tüketilmesinin ve bayatlanıp çöpe atılmamasını önlemiş olabiliriz. Ekmek soğuduğunda yememiz sağlığımız açısından da iyidir. Soğuk ekmek bayat ekmek anlamına gelmez.

✅ Açıkta bırakmadığınız sürece veya içinde katkı maddesi kullanılmayan ekmeklerin, yaklaşık 36 saat küflenmeden durma tazeliğini koruma süresi vardır.

✅ Ekmekleriniz çok mu kuru?Yumuşatmak için bir kabın içine su koyup, kaynayan su buharlaştığında çıkmaya başladığında, üzerine süzgeç koyup ekmekleri süzgecin içine yerleştirin. Alttan gelen buharla ekmekler yumuşacık olacak ve yenilme kıvamına gelmiş olacaklardır.

✅ Ekmekler soğuduktan sonra, bir poşet içerisinde, kapalı bir kabın içinde saklanabilir. Ekmeğin soğumuş olmasına dikkat edilmezse, ekmekler çabuk külenebilir.

✅ Ekmekleri küflenmeden korumanın diğer bir yoluda buzdolabında saklamaktır. Ancak buzdolabına koyulan ekmek çıkartıldığında, çok yumuşak olmaz. Kızartılarak veya farklı bir şekilde yenilebilir. Bu şekilde ekmekleri bayatlamadan korunmuş oluruz. Derin dondurucuda 21 derece de saklarsak eğer ilk günkü tazeliğini korur.

✅ İyi bir ekmeğin nasıl olduğunu hemen hemen hepimiz biliriz. Ekmeğin yüzü kızarmış ise ve kabarcıklar varsa, alt tarafı daha açık renkliyse bu ekmek güzel ekmektir. Çok kızarmış ekmek sağlık açısından iyi değildir. Çünkü yüksek ısıda piştiğinden içi hamur kalmış olabilir. Bundan dolayı çok kızarmış ekmek tercih etmemek yararlıdır. Güzel ekmeğin tadı ekşi ve yapısı esnektir.Çok sevdiğimiz, sofralarımızın olmazsa olmazı olan ekmek ile ilgili bilgiler eminim işinize yarayacak. 😊

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın