EKMEK DEYİP GEÇME

 

Helal gıda tüketimi araştırmalarında, bugün ekmeklere de katılabilen 30’a yakın katkı maddesine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Araştırmacılar, ‘Alt tarafı ekmek deyip geçmeyin’ikazında bulunurken, ekmeğin tarihteki en eski ve önemli gıda maddesi olması sebebiyle konuya dikkat çekerek insanların bilinçsizce tüketiminin önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Genel kabule göre, ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasın da gözeneklerin meydana geldiğini gördüklerini kaydeden araştırmacılar karbonhidrat ve protein kaynağı olan ekmeğin özellikle tahıla dayalı bir beslenmenin yaygın olduğu Türkiye’de beslenme açısından büyük öneme sahip olması, sebebiyle insanların gündelik hayatlarında tükettikleri enerjilerin %66'sını tahıllardan, bu oranın %56’lık kısmının ise yalnız başına ekmekten karşılanmakta olduğunu dile getirdi.

 

 

75 ADET KATKI MADDESİ

Araştırmacılar, ”bu kadar hayata ait olan ekmeğimiz de teknolojinin gelişmesinde teknolojinin gelişmesi ile birçok istihalelere uğramamış; un, su, tuz ve mayadan ibarettken birçok yeni özellikler kazandırmak için, sağlığa zararlı olduğu gibi müslüman kimliğimizle izin vermeyeceğiz katkı maddeleri ilave olmuştur. 2000’li yılların başlarında buğdaydan sofraya bir dilim ekmek gelinceye kadar 75 adet katkı maddesi kullanırken helal gıda savunma mücadelesi sayesinde 15-20 adet kullanılır duruma gelinmiştir. Bu katkı maddelerinin kabul edilebilir helal sertifikalı olma şartı ile izin verilmekte ve bu katkı maddeleri; Enzimler, Vitalgluten, E282 Kalsiyum Propiyonat, E170 Kalsiyum karbonat, E471-E477 Mono ve Digliserit(DATEM), E481 Sodyum Stearol 2 Laktilat (SSL), Maltodextrin, ayrıca vitamin ve minerallerdir” ifadelerini kullandılar.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın