Ekmeğin üzerindeki tek çizginin hikâyesi

Türklerde ekmeğe diğer milletlerin aksine daha çok hürmet edilir. Bu diğer müslüman toplumanlar için de geçerli bir durumdur. Zira Hz. Muhammed (SAV) bir hadis-i şerifinde, "Ekmeğe hürmet ediniz. Çünkü ekmek semâvat ve arzın bereketindendir. Kim sofradan düşen kırıntıları yerse affolunur." buyurduğu rivayet olunur.

Öyle ki biz Türkler yere düşmüş bir ekmek gördüğümüz zaman kaldırıp yüksek bir yere koyarız. 80'li ve 90'lı yıllarda ise ekmeği 3 kere öpüp başa koymak sık görülen bir eylemdi. Hâl böyle olunca her gün tükettiğimiz ekmekle ilgili çok şey merak ediyoruz.

Peki, ekmeğin üzerinde neden tek çizgi vardır ya da ekmeğe neden çizik atılır hiç merak ettiniz mi?

Çoğumuzun bildiği üzere ekmek pişme aşamasında hamurun kontrol altında büyümesi ve gaz çıkışının istenilen şekilde olabilmesi için bilinçli bir şekilde çizilir.

Peki ekmeğin üzerindeki tek çizginin anlamı nedir?

İşte ekmeklerin üzerindeki tek çizginin hikâyesi...

Osmanlı'nın ikinci padişahı Orhan Gazi, Bursa'yı fethettikten bir süre sonra Uludağ'ın eteklerindeki fırıncıları tek tek denetlemeye çıkar. Fırıncıların yaptıkları tüm ekmeklerin üzerinde üç çizgi olması dikkatini çeker. Fırıncının birine -Ekmeklerin üzerinde neden 3 çizgi var? diye sorar.

Fırıncı bu soruyu - Biz Hıristiyanız, yediğimiz ekmeklerin bize Tanrı, Oğul ve Kutsal Ruh'u hatırlatması için ekmeğin üzerine 3 çizgi çekeriz, diyerek cevaplar.

Fırıncı ile yaşadığı bu diyalog Orhan Bey'i oldukça derinden etkiler ve:

Bundan böyle bütün müslüman fırıncılar, Allah'tan başka ilah olmadığına işaret etmek için, ekmeklerin üzerine tek çizgi çeke!"

şeklinde bir ferman yayınlar.

Bu ferman üzerine o gün bugündür bütün fırıncılar tevhidi hatırlatmak için ekmeğin üzerine tek çizgi çeker.

Bir cevap yazın