EKLENSEL YALPALAMAYI STABİLİZE EDEN BÜYÜK BİR AY’IMIZ VAR  

 

Dünya, Güneş’e göre eğimli duruyor ve ekseni etrafında dönerken yalpalıyor.Bu küçük yalpalma her 41 bin yılda bir, ilkimi sıcaktan buzula çeviriyor. Ay’ın stabilize edici çekimi olmasaydı daha da fazla değişim gösterebilirdi.

 

KARBON DERİNE İNİYOR

Karbon ,milyonlarca yıl boyunca kabukta sıkıştırılıyor ve sonra tektonik plakların çarpıştırdığı yerlerde Dünya’nın merkezine doğru giriyor.

 

Dünya’nın yüzey çeşitliliği çok sayıda canlı formunun varlığına olanak salıyor

Plaka tektoniğinin çarpıcı etkileri, Dünya yüzeyinde farklı doğal  ortamlar ve bölgeler oluşturdu. Bu da adaptasyonu güldüleyerek, canlıların çeşitlenmesine ve birkaç kitlesel yok oluşun atlatılmasına yaradı.

Manyetik alanımız güneş fırtınalarını saptırıyor.

Güneş’ten gelen yüklü partiküller sayesinde oluşan büyüleyici kutup ışıkları, yıldızımızın yoğun zararlı radyasyonunu ve Güneş’te oluşan patlamalardan gelen parçacıkları saptıran manyetik alanımızın görsel kanıtları.

 

 

 

İNSANLAR İKLİMİ ETKİLİYOR

11 bin 700 yıllık görece istikrarlı bir dönemin ardından,insanlar günümüzde atmosferleri karbonla doldurup Dünya’yı hızla yeni bir iklim dönemine doğru yönlendiriyor.

 

KARBON DIŞKILIYOR

Alttaki sıcak mantoya doğru girdikçe erime noktasına ulaşıyor ve volkanlar yoluyla yüzeye çıkarak atmosfere yeniden karbon yolluyor.

 

DÜNYA ‘DA YAŞAMI OLANAKLI KILAN  ETMENLER

Dünya bir gezegen olarak iyi bir donanıma sahip ve bildiğimiz anlamda yaşam barındırma açısından Güneş Sistemi’nde ve ideal  konumda yer alıyor.4,6 milyar yıllık bir kozmik yapılmanın ürünü olan Dünya’mız , galaksimizin ortasındaki gizli kara deliğe  olan güvenli uzaklığına kadar bir dizi rastlantısal koşul sayesinde yaşam dolu.

 

Zarlı ışınları  bloke eden  bir ozon tabakalarımız var

Çok eski dönemlerde okyanuslarda yaşamış bitki benzeri organizmalar, atmosfere saldıkları oksijen sayesinde , karada yaşayan ilk türlero ölümcül radyasyondan koruyan ozon tabakası  oluşturdu.

 

 

Gezegenimiz yaşam dostu karbonu süreç içinde geri dönüştürüyor

Karbondioksit, ısıyı hapsederek Dünya yüzeyini canlıların yaşamasına  olanak verecek kadar sıcak tutan çok sayıda sera gazından biri. Venüs ve Mars’ın statik yüzeyleri  karbonu havada ve kayalarda hapsediyor. Oysa Dünya, plaka tektoniği sayesinde milyonlarca yıldan beri bu yaşamsal elementi hava, kara ve deniz  yoluyla dinamik olarak döngülüyor.

 

KARBON ÇÖKELİYOR

Kayalardaki minerallerin çözülmesine yol açan kimyasal süreçler, karbonu atmosfere salıp sonuçta Dünya’nın kabuğunda toplanmasını sağlıyor.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın