Ek Gıdada Keçi Sütlü Mü Yoksa İnek Sütlü Gıdalar Mı Tercih Etmeli ?

Sağlam ve güçlü bir bünyenin temelleri henüz anne karnındayken başlıyor ve bebek minik gözlerini dünyaya açtığında bütün varlığıyla annesine muhtaç halde o saf, tertemiz, masum canlılar konuşabilseler size şunları diyecektir "beni çok sev ve kendi sütünden başka sütle besleme anneciğim"

Çocuğun en temel gereksinimleri annenin doğasında saklıdır. Bu elbette babanın güven veren sevgi dolu kucağı değerini eksiltmez. Bilakis birbirlerini tamamlayan ve etkisi çocuğun belleğinde ve yüreğinde ömür boyu süren değerli bestedir. Sağlıklı ve mutlu bir çocuk anne ve babanın sevgi ve koruyuculuğunun gölgesi büyük. Çocuğun beslenme ve anne sütü gereksinimi üzerinde başlar ve yaklaşık 2 sene kadar çocuğun emzirilmesi önerilmektedir. Özellikle ilk altı ayın özelliği ve önemi vardır. Günümüz beslenme ve yaşam koşulları maalesef anne sütü verimliliği ve sürekliliğini  olumsuz etkilemektedir. Bu çocuğun sağlıklı ve gelşimi açısından istenmeyen bir durumdur. Nitekim anne sütü çocuğun bağışıklık sisteminin inşası anlamına gelir.

EK BESİNLERE GEÇİŞ DÖNEMİ "WEANİNG"

Ek besinlere geçiş dönemi weaning genellikle bebeğin anne sütünden başka bir besin ile taşınması ile başlayan yarı katı ve katı gıdaların bebeğe verildiği ve  tek başına anne sütü ile beslenmenin yeni bir döneme geçişini tanımlar ancak anne sütüne bu dönemde yine devam edilmelidir çünkü anne sütünde besin öğeleri dışında büyüme faktörleri,  antimikrobiyal maddeler zincirleri, poliansatüre yağ asitleri gibi formül mamalar veya ek besinler de bulunmayan özellikler vardır.
Anne sütünden ek gıdalara geçişte esas problem ne zaman ve hangi gıdalarla başlanması gerektiğidir. Ek gıdalara erken başlanması sindirim sisteminin tam gelişmiş olması nedeniyle ishallere ve besin alerjilerinde artışa doğru ve yeterli besinlerin verilmemesi ile ishalli hastalıklar ve malnütrisyon gelişmesine neden olur. Geç başlamasında ise anne sütünün yetersiz kalması ile büyümede yavaşlama, bağışıklık sisteminin bozulması ve yeterince gelişmemiş olduğu ortaya çıkar.

KEÇİ SÜTÜ MÜ İNEK SÜTÜ MÜ ?

Anne sütüne yakınlığıyla bilinen keçi sütünün yağ molekülleri çok küçüktür bu bakımından inek sütüne göre emilimi çok daha kolaydır. Protein, süt yağı, vitamin ve mineraller açısından keçi sütü daha zengindir. İçerisindeki kalsiyum miktarı anne sütüne göre 4 kat daha fazladır. Bundan dolayı diş ve kemik gelişiminde büyük bir fayda sağlar keçi sütünde alerji oluşturabilen kazein proteinli miktar olarak oldukça düşük hatta sıfıra yakındır. Bu yüzden alerji riski çok azdır. İnek sütüne alerjisi olanlar için vazgeçilmez bir süttür keçi sütü B1, B2, fosfor,  A vitamini,  magnezyum, selenyum bakımından oldukça zengindir. İnek sütüne göre biyoyararlılığı yüksek demir içerir. Keçi sütünün bebek ve çocuk beslenmesinde ki değerini önemseyen bunun toplum yararına ilke edinen Hünnap Türkiye'de ilk kez keçi sütlü bebek bisküvisi üreterek bu alanda önemli bir eksikliği tamamlamıştır. Yüksek oranda taze keçi sütü tam buğday unu, keçiboynuzu unu ve keçiboynuzu pekmezi ile yetişkinlerin de vazgeçemediği doğal bir lezzetle bebeklerin altıncı aydan sonra en güçlü tercihidir.

Türkiye nüfus sağlık araştırmaları Kurumu'nun yaptığı bir araştırmada annelerin %95'inin çocukların emziklerinin ortalama emzirme süresinin 10,9 ay oldu tespit edilmiştir bebeğe verilecek besinlerin protein Demir çinko vitamin D ve vitamini açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın