EGZERSİZ HAMİLELİKTE VE SONRASINDA MUTLAKA OLMALI !

 

Sağlıklı bir birey olmanın ön şartlarından biridir sporu hayatımızın merkezine koymak .. Her daim hareket de olmak bedenimizi, zihnimizi sağlığa taşır. Egzersiz Uzmanı Elif Yakışırer'e hamilelikte ve sonrasında egzersiz yapmanın anne adayı ve yeni anne üzerindeki etkilerini sorduk...

 

 

HAMİLELİĞİ SÜRECİNDE SPOR İLE İÇ İÇE OLAN ANNE ADAYININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Egzersizi düzenli olarak yaşam biçimi haline getiren kişiler,hamileliği daha kolay, günlük aktivelerini de zorlamadan yapabilir. Hamilelikte egzersize başlamadan önce eğer riskli bir durum yoksa , üçüncü adaydan sonra uzman bir eğitim kontrolünde egzersize başlanabilir.

Hamilelikte egzersiz yapmak ; bel ve sırt ağrılarını azaltır, uyku problemini çözer . Güçsüz kasların güçlenmesini, dolaysıyla duruş bozukluğunun artmasını engeller. Doğumu kolaylaştırır , doğum sonrası vücudun toparlanma sürecini kısaltır. Kilo kontrolünü sağlar, oluşan şişlik ve ödemi azaltır.

 

 

DOĞUMDAN NE KADAR SÜRE SONRA, NE TÜR EGZERSİZLER İLE  SPORA BAŞLANMALI ?

Derin Solunum egzersizi , pelvik (kalça) hareketleri, karın egzersizleri, ayak ve bacak egzersizi, kol ve göğüs egzersizi, kedi hareket, yan egzersizler gibi aktiviteler yapabilir. Aletli pilates , yoga ,bolca yürüyüş ve fonksiyonel egzersizler tercih edebilir.

 

SPORUN ANNE ÜZERİNDE FİZYOLOJİK ETKİSİ KADAR PSİKOLOJİK ETKİSİ DE OLDUKÇA YÜKSEK. SİZ BU KONUDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Sağlıklı doğum yapmış ve bebeğini kucağına almış her anne, doğum öncesinde yaşadığı kaygılardan arınır, huzur bulur, ama  bir yandan da yeni kaygılarla tanışır. Bu kaygı ve endişelerin üstüne, , annenin bir de fiziksel görünümü ile ilgili sıkıntılarının eklenmesi lohusalık dönemini bir kabusa çevirebilir. Doğumdan sonra hormonlarındaki hızlı düşüş birtakım kimyasal değişiklere sebep olabilir. Fiziksel ve Ruhsal denge için gerekli olan spor, , hamilelik döneminde ve sonrasında da çok fazla önem kazanır. Egzersizinin doğum sonrasında devam etmesi annenin kendini iyi hissetmesi , doğum sonrası depresyonu daha çabuk ve  hafif atlatmasını, doğal yollardan mutluluk hormonlarının daha hazla salgılanması sağlar.

sağlıklı yaşam için , egzersiz ve sporu  hayatınızının her döneminde yapmalıyız....

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın