E-SİGARA SANILDIĞINDAN DAHA TEHLİKELİ

ABD Ulusal Mühendislik ve Tıp Bilimler Akademileri, elektronik sigara etkilerini araştıran en kapsamlı raporlardan birini yayınladı.

 

Çağın en kötüm bağımlılıklarından biri olan sigara, giderek genç yaşlara hitap etmeye, masum gösterilerek özentilikle elden ele yayılıyor. Sigara üzerindeki devletin baskı mekanizması her ne kadar olumlu yönde sonuçlar verse de, yeni yeni türeyen e-sigaralar, zararsız gibi gösterilerek sigaranın yerine kullandırılmaya çalışılıyor.E-sigara'nın normal sigaralardan daha zararsız oluğu yönündeki kanı, ABD Ulusal Mühendislik ve Tıp Bilimler Akademileri'nin yaptığı bir araştırmayı yalanlar cinste.

Akademi tarafından yayınlanan raporlarda 800'den fazla bilimsel çalışma araştırılmış ve e-sigara ile sigara kullananlar arasındaki farklılıklar incelenmiş. Giderek popülerleşen e-sigara, bu araştırmaya duyulan ihtiyacı, yaygın kullanımlar göz önüne alındığında gösteriyor.Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD'de erişkin nüfusun yüzde 12'den fazlasının en az bir kere e-sigara denemiş olduğunu gösterirken, nüfusun yaklaşık yüzde 3.7'si düzenli olarak e-sigara kullandığını gözler önüne seriyor.

Elektronik sigaralardaki tehlike

18 ila 24 yaşları arasındaki gençlerin de yüzde 20'den fazlasının e-sigara kullandığı belirtilirken, bu popülasyonda bir azalma grafiğinin olduğu açıklandı. E-sigara'nın sağlık üzerinde henüz net olarak bir hastalığa sebep olduğu yönündeki kanıya saptanamadı, ancak tıpkı sigara gibi kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabildiği sonucunun sınırlı da olsa ortaya çıktığı belirtildi. Yayınlanan raporda, e-sigaranın içeriğinde tütün mamulü kadar yoğun miktarda toksik maddeye rastlanılmadı. Ancak içeriğinde bulunan ve bağımlılıkla birlikte kansere neden olan nikotinin, kansere neden olabileceğine ilişkin bulgulara ulaşıdı.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


1 Yorum

  1. İçinde pil olan bir cihazdan kimyasal duman çekmek ne kadar faydalı olabilir ki zaten? Olabildiğince uzak durulması gerekiyor bu e-sigaralardan ileride pişman olmamak için.

Bir cevap yazın