Dünyanın üstü açılabilir ilk karavanı: Skydancer Apero

Hem cabrio hem de karavan

Apero isimli bu üstü açılabilir karavan, çift katlı tasarıma sahip ve alt kısımda bir oturma odası bulunuyor. Karavan Apero'nun üst kısmında ise sürücü kompartmanı barındırıyor.

Bu üst kısmının en cazip noktası ise, açılıp kapanabilir özelliğe sahip tavan. Karavan Apero'nun açılabilir tavanı: elektrikli kontrol sistemi ve dört kişilik koltuk takımına sahip. Diğer yandan bahsettiğimiz üst kompartımandaki bu dört koltuk bir araya gelerek 2 metre uzunluğunda bir yatak hâline de gelebiliyor. Bu yatağın genişliği ise 1,25 metre. Yani ortaya çıkan yatak, çift kişilik bir yatak olarak da kullanılabiliyor. Yani tavan açıkken yıldızları izleyerek uykuya dalmak mümkün.

Karavanın alt katında da çift kişilik bir yatak bulunuyor. Alt kısımda bulunan diğer kısımlardan biri ise iki ocaklı, 145 litrelik buzdolaplı, musluklu ve tezgâhlı bir mini mutfak.


Banyo kısmında ise hem tuvalet hem duş imkânı yer alıyor. Banyodaki musluğun kullanılmadığı zamanlarda katlanabilir olması ise bu alanın biraz daha geniş olması için düşünülmüş. Ayrıca karavanda temiz su ve atık su için ayrı ayrı 90 litrelik tanklar bulunuyor.

Skydancer Apero, bir Fiat Ducato şasisi üzerine geliştirilmiş ve motorunu da yine Ducato'dan almış. Yani kaputun altında 2,3 litrelik multijet turbodizel bir motor yer alıyor ve 150 beygir güç üretiyor.

Apero karavanının tasarımı yıllar sürdü

Piotr Kubihski'nin üzerinde uzun yıllar çalıştığı tasarımla üretilen Apero, 7 metre uzunluğa, yaklaşık 3 metre yüksekliğe sahip. 3 tondan biraz daha fazla ağırlığa sahip Apero'nun tasarımı tamamen elektrikli motor seçeneğine uygun olarak dizayn edilmiş.

Üstü açılabilir Apero karavanın fiyatı ne?

Almanya'da bu araç için 108 bin euro. Türkiye'de Skydancer Apero karavan vergiler hariç yaklaşık 685 bin TL.

Not: karavana otomatik vites daha güçlü motor, otomatik klima gibi gelişmiş seçeneklerde sahip olmak da mümkün görünüyor.


2 Yorum

  1. Dünyada gördüğüm en mükemmel karavan. Efsane özellikleri varmış keşke benim olsa diyeceğim de parasını görünce sadece iç çekmekle kaldım 🙂

Bir cevap yazın