Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Oyuncağı ' Nükleer Enerji Laboratuvarı'

Tarihin en tehlikeli oyuncağı olarak nam saldı.... Bir çok cocuğa kalıcı zararlar verdi....

1900'lü yıllarda ve günümüzde üretilen bilim setleri genellikle tuz, balon gibi malzemelerden oluşan kimseye zararı dokunmayan öğretici oyuncaklardı. Ta ki 1950 yılına gelinceye kadar! Bu yılda üretilen nükleer enerji laboratuvarı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil! Fiyat olarak bir çok babanın cebini yakan bu setlerde çocuklar uranyum ile oynama şansı (!) yakaladılar. Oysa radyoaktivite içeren bu setin çocuklardan uzak tutulması gerekliydi.

Dört farklı uranyum madeni içeren settin içinde aynca radyasyonun miktarın ölçen bir Geiger Sayacı, iyonlaştırıcı radyasyon tespiti için
kullanılan bir parçacık dedektörü (minik bulut odacığı), bir elektroskop ve bir de parçaıkların incelenmesinde işe yarayan spintariskop bulunuyordu.

'Nükleer Eenerji Laboratuvarı' Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Tehlikeli Oyuncağı

Bütün bunların yanında bu sevimli (!) oyuncağın kutusunda, çocuğunuz muhteşem bir kimyagere dönüşmesi için eğitici bir çizgi roman da bulunuyordu.

Hedef olarak ise radyoaktif malzemelerle deney yapan çocuklar, oyuncak tanıttminda da yer aldığı şekilyle 'güvenli ve temiz' nükleer enerji oluşturmayı öğreneceklerdi. Öyle ki çocuklara bu kitapçıklarda yeni uranyum kaynağını nasıl bulacaklarını gösteriyor ve ABD Hükümetinin desteği ile bulan çocuklara 10 bin dolar ödül veriliyordu.

Ne dersiniz? Çocuğunuza böyle bir oyuncak alır mıydınız?

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın