Dünyanın Enlerinin Başkenti: DUBAİ

Dubai, Arap Yarımadası'nda bulunan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) oluşturan yedi emirlikten biri. Uzun bir tarihi yok. Bu nedenle yaşanılan dönem dışında pek bir şey görmek mümkün değil. Ancak Dubai yine de turizm yatırımları ve modern yapılarıyla tüm dünyanın dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir yer.
Çünkü topraklarında Dubai dünyanın en'lerini barındırıyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri, en yüksek gökdelenleri, en büyük eğlence parkları, en büyük yapay adaları burada bulunuyor ve bu haliyle popüler yönü kendisine çevirmeyi başarıyor.

Dubai'nin iklimi; çöl iklimi. Genellikle Dubai kış aylarında ziyaret ediliyor. Ancak kış aylarında büyük bir serinlik beklemeyin. Yaz aylarından biraz daha düşük hava sıcaklıkları sadece. Dubai, dünyadaki emlak ticaretinin başkenti ve yine en lüks konaklamanın da menbaı durumunda.

Burc KalifeEn Uzun Bina: Burc Kalife
Dünyanın en uzun binası Burc Kalife 161 kattan oluşuyor. Burc Kalife'nin 148. katından Dubai'nin muhteşem manzarasına şahit olacaksınız.

Dubai Alışveriş MerkeziDubai Alışveriş Merkezi
Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Dubai Alışveriş Merkezi, Dubai gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dubai Alışveriş Merkezi içinden Burç Halife'ye doğrudan bir geçiş de var.

Palmiye Adaları: DubaiEn Büyük Yapay Ada: Palmiye Adaları
Dünyanın en büyük mühendislik projelerinden biri olan Palmiye Adaları, dubai seyahatı sırasında mutlaka görülmesi gereken yer. Bu inşaatın yapımında kullanılan kum ile kaya ile dünyanın tamamına üç metre boyunda bir duvar örmek mümkün. Yaklaşık yedi yılda tamamlanan Palmiye Adaları üç farklı yapay adadan oluşuyor: Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali ve Deira Adası. Adalar arasında özel mülkler, konutlar, tatil köyleri, su parkları, oteller ve eğlence merkezleri de bulunuyor.


Çöl Safarisi
Dubai çöl üzerine inşa edilmiş köklü bir geçmişi olmayan zengin bir şehir. Tabii ki çöl ikliminin getirdiği avantajlar da var. Özellikle turizm konusunda popüler olan safari için uygun bir yer.

Al Fahidi Kalesi: DubaiAI Fahidi Kalesi
Dubai 1960'lı yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasından ibaretti. Dediğimiz gibi uzun bir geçmişe sahip bir yer değil. Ancak yine de kentte çeşitli tarihi mimari örnekler de yok değil. Dubai'ninen eski mimari yapısı AI Fahidi Kalesi. Kale, 1787 yılında inşa edilmiş. Dubai Müzesi de kalenin içinde yer alıyor.

Burj - El ArabBurj-el Arab
Dünyadaki ilk yedi yıldızlı otel olmasıyla ünlü. Mimari yapısı yelkeni andırdığı için her ne kadar ismi 'arap kulesi' demek olsa da "Yelken" olarak da biliniyor ve 20 yıldır gelen müşterilerine hizmet ediyor. Otelin dış yüzeyi renkli ışıklarla süslenmiş ve hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak hava sirkülasyonunu sağlamak maksadıyla kalın kumaştan yapılmış.Dubai Kelebekler Bahçesi
Çöle konumlanmış en yüksek teknolojili ve en yüksek binalar Miracle Garden ve Dubai Butterfly Garden'a gölge yapamıyor. Butterfly Garden'da 15 binin üzerinde kelebek bulunuyor. Dünyanın en büyük doğal çiçek bahçesi Miracle Garden'da ise 50 milyon çiçek ve 250 milyon bitki var.

Abu Dabi

Lüks ve ihtişam: Abu Dabi
Abu Dabi, Dubai'nin en ünlü ve en çok ziyaret edilen bir şehri. Ayrıca Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin en kalabalık ikinci şehri ve başkenti konumunda. Abu Dabi'de eğlence diyarı Ferrari World görülmeden gidilmemeli.
Ferrari marka otomobillerin sergilendiği bu yerde dünyanın en büyük tematik parkı da bulunuyor.

Şeyh Zayed Camii

Son olarak ise Dubai'nin enfes mimari ve güzelliğe sahip Şeyh Zayed Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. 2007 yılında yapılan bu cami mimarisi ile dikkat çekiyor.

4 Yorum

  1. Dubai'ye tatile gitmek istemeden önce bir araştırma yapmak isterden makalenizi gördüm maşallah çok iyi anlatmışsınız teşekkür ederim

  2. Harika bir yer, cidden herkesin gitmesi gereken bir lokasyon diyebilirim. Ancak sitede yeni bir bilgi daha öğrendim. Kale, 1787 yılında inşa edilmiş. demişsiniz ben bunu daha geç bir vakit olarak biliyordum. Yanlış bildiğim bir bilgiyi düzelttim teşekkürler.

  3. Duabiye gitmek isteyenler için rehber niteliğinde bir yazı olmuş ve gayet zevk aldım okurken.

  4. Dubai'ye gitmeyi düşünüyordum yazınızdan sonra mutlaka gideceğim. Mükemmel gözüküyor.

Bir cevap yazın