Dünyanın En Zehirli Bitkileri Nelerdir?

Dünyanın en zehirli bitkilerini, kullandıkları zehirleri ve nasıl avlandıklarını keşfedin. Ölümcül bitkiler köklerini tüm dünyaya yaymış durumda. Bazılarından zehirlenmek için solumak bile yetiyor.

Kimisi Amazon’un derinliklerinde saklanırken kimisi de arka bahçelerimizde büyüyor. Ölümcül bitkiler köklerini tüm dünyaya yaymış durumda. Bitkilerin bir otçula yem olmamak için fiziksel müdahaleye girme şansları yok. O yüzden de bazıları, savunma amaçlı kimyasal bileşikler üretecek şekilde evrimleşmiş. Zehirli bitkiler hangileri? Bitkilerin zehirlileri neler? Hangi bitkiler zehirli? Hangi bitkide zehir var?

En zehirli bitkiler nelerdir?

Zakkum (Nerium oleander) 

Vatanı: Avrasya ve kuzey Afrika 

Genellikle en tehlikeli bitki olarak kabul gören zakkum, kökünden taçyaprağına kadar zehirli. Oleandrin adlı toksini kusmaya, kalp atışlarında düzensizliğe ve hatta ölüme neden olabiliyor. Tek bir yaprağını yutmak bile ölümcül.

Güzelavrat otu (Atropa belladonna) 

Vatanı: Avrasya ve kuzey Afrika 

Ölümcül güzelavrat otu, vücudunuzdaki sinirleri felç etme yeteneğine sahip. Kalbe ve bağırsak kaslarına zarar veriyor. Yetişkin bir insanı öldürmek için meyvesinden 10 ila 20 tane yutulması yeterli.

Kurtboğan (Aconitum napellus) 

Vatanı: İngiltere 

Dokunulması tehlikeli olan kurtboğan, alkaloit toksinleri sayesinde temastan sonra uyuşukluğa ve hatta kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Genellikle yaban turpu köküyle karıştırılan bu bitki yutulduğunda kusma, yüksek tansiyon ve ishale yol açabiliyor.

Manşinel ağacı (Hippomane mancinella) 

Vatanı: Orta Amerika 

Kurbanlarını basit bir dokunuşla zehirleyebilen bitki sayısı azdır. Bu ağacın adeta bir zehir kokteyli içeren özsuyu, ciltte ve gözlerde tahrişe neden oluyor. Elmaya benzer meyvelerini ısırırsanız ağzınız hızla şişiyor.

 

Bir cevap yazın