DÜNYANIN EN SAĞLIKLI 9 ÜLKELESİ...

 

Bloomberg Global Health Index'in 163
Ülke arasında yaptığı, ortalama yaşam beklentisi, ölüm sebepleri ve yetersiz beslenme, yüksek tansiyon ve tütün ürünleri kullanımına bağlı risklere göre yaptığı değerlendirmelerin sonucunda ortaya çıkan, dünyanın en sağlıklı 10 ülkesi ile karşınızdayız.

AVUSTRALYA

Avusturalya'da lokal malzemelerden üretilen yemekler bir tren değil yaşam tarzı. Bunun yanına bir de muhteşem sahilleri kattığımızda Avustralyalılar'ın neden bu kadar mutlu ve sağlıklı olduğu ortaya çıkıyor.

 

İZLANDA

Açık havada spor yapmaya çok düşkün olan İzlandalılar, günlük beslenmelerinde taze deniz ürünleri ve serbest dolaşan hayvanların etine yer veriyorlar. Bu sağlıklı beslenme ve aktif yaşam sayesinde ülkede ortalama yaşama süresi 80 yıl.

 

İSRAİL

İsrail'in beslenme rutininde sebze, balık ve doymamış yağ yer alıyor. Devlet destekli tarım araştırma organizasyonu Volcani Center'ın yaptığı araştırmada katılımcıların %80'i her gün meyve ve sebze tükettiklerini söyledi. Üstelik İsrailliler yaşları ilerledikçe daha da sağlıklı besleniyor.

 

İTALYA

İtalya'da beslenme zeytinyağı ve sebze üzerine kurulu, dolayısıyla kolesterol seviyesi çok düşük. Bloomberg'in haberine göre, ortalama yaşam süresinin 80 yıl olduğu ülkede bir doktor fazlalığı da var. nokta32

 

JAPONYA

Beslenme ve egzersiz kombinasyonu sayesinde dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Japonya'da hara hachi bu yani %80 doyana kadar yemek yemek uzun yaşamanın sırlarından biri gibi gözüküyor. nokta32

 

LÜKSEMBURG

Belçika, Almanya ve Fransa arasında konumlanan bu küçük ülke peynir, et ve patates ile herkesin hayali. Okullarda fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi ise sağlıklı yeni nesiller yetişmesinin önünü açıyor.

 

SİNGAPUR

Yaşamak için dünyanın en pahalı yeri olan Singapur, Asya'nın en sağlıklı ülkesi. Gastro sahnesiyle ünlü olan bu şehir - ülkede, kaliteli sağlık hizmetleri de oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor.

 

İSPANYA

İspanya mutfağı denince akla zeytin yağı, taze sebzeler, yağsız et ve kırmızı şarap geliyor. Üstelik İspanyollar Avrupalılara göre çok daha az fast food tüketiyorlar. Tabi sağlıklı olmalarında iyi bir siesta'nın da rolünü unutmamak lazım.

İSVEÇ

Az karbonhidrat, çok zararsız yağ ağırlıklı bir diyete sahip olan İsveç, Nordik ülkeler arasında en uzun yaşam beklentisi olanlardan biri. Eğer fika ve saunalar ülkesi İsveç'e taşınmayı düşünüyorsanız tembelliğinizi arkada bırakmalısınız. Avrupa komisyonu'nun 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre isveçliler düzenli egzersiz yapan en kalabalık nüfusa sahip.

 

İSVİÇRE

Us News & World Report'un dünyanın en iyi ülkesi seçtiği İsviçre'nin sağlıklı ülkeler listesinde yer alması elbette şaşırtıcı değil. Dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olan İsviçre'de uzun yaşam beklentisi de oldukça fazla. Alpler'deki temiz hava ve kayağın buna etkisi ise mutlak.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın