Dünyanın En Pahalı ve Az Bulunan Çayları Nelerdir?

Türk milleti olarak çay tiryakitiğimizin üzerine laf yok, ancak dünyanın her yerinde öyle değişik çaylar tüketiliyor ki! Aldatıcı şekilde basit olduğu düşünülen çayın asli mantığı elbette çok basit; biraz çay yaprağı ve sıcak su! Ancak pahalı bulduğumuz tüm kahve çekirdeklerini kıskandıran oldukça pahalı ve nadir çaylar da var. Ne kadar az bulunuyor ve hasadı ne kadar zor ise, çay çeşitleri o kadar pahalı oluyor. Çoğu insan muhtemelen dünyadaki nadir çaylardan hiçbirini tatma fırsatına erişemeyecek ancak çay meraklılarına özel pahalı çayları sizler için derledik!

Narcissus Çayı
(NARCISSUS WUYl 00LONG)

Narcissus aslında nergis demek. Yunan Nergis hikayesine benzer bir Çin efsanesinin ismini taşıyan bu çay, ağır, koyu renkli tadı ve bal gibi kokusu ile ünlenmiştir. Şarap gibi yaşlandıkça değeri artan bir çay olan Narcissus, 196O'lı yıllardan kalan bir kutusunu 100.000 dolara sattırabiliyor.

Da Hong Pao Çay

Doğrusunu söylemek gerekirse tüm Da Hong Pao çayları pahalı değildir. Ancak Çin'deki Wuhisyan'da birkaç çalılıktan gelen gerçek çay yaprakları kesinlikle çok pahalıdır. Efsaneye göre, bu bahsettiğimiz özel çalılar, ölümcül bir hastalığa tutulmuş dönem imparatorunun iyileştiren bir bitkinin ta kendisi. Da Hong Pao bu mucizeye bir referanstır ve en pahalı çay yaprakları işte bu çalılıklardan gelir. Bir çaydanlık çay 10.000 dolar tutuyor destek?

Panda Dung Çay

Panda Dung adının anlamı ne yazık ki panda gübresi, ancak bunu bir kenara bırakacak olursak, panda meraklıları tarafından yetiştirilen bu yeşil çayın panda gübresi ile beslenmesinden başka bir ilgisi olmadığını söyleyebiliriz. Bu gübre ile beslenmiş çayların diğer çaylara göre besin değerinin daha yüksek olduğunu söylemekle birlikte, kilo vermede ve kanserden korunmada da oldukça etkili olduğu söyleniyor. Bir tutamı yaklaşık 2 bin dolara satılıyor ancak bu çaydan elde edilen gelir bir çevre fonuna bağışlanıyor.

Tiguanyin çayı

Tieguanyin, Çinli bir merhamet tanrıçası olan Guanyin 'in yetiştirdiği söylenen bir çaydır. Tieguanyin, yapraklarında diğer çaylara göre daha fazla aroma bulundurur ve aromasını kaybetmeden tekrar tekrar demlenebilir özelliktedir. Birçok diğer ünlü çay gibi, Tieguanyin de arkasında efsanelere sahiptir. Bazıları, Budist bir keşişin Guanyin tarafından kendisine verilen bir rüyanın ardından keşfedildiğini iddia ederken, bazıları ise bir imparatora hediye olarak teklif edildiğini söylüyor. Durum ne olursa olsun, ulaşılması zor yerlerde toplanan gerçek Tieguanyin,
birkaç yüz gram başına yaklaşık 1.500 dolar olarak fiyatlandırılabiliyor.

Poo Poo Pu-Erh Çay

Hassas bir mideye sahip olanlar okumayabilirler. 🙂 Poo Poo Pu-Erh, çay yapraklarından beslenen çeşitli böceklerin dışkılarından oluşur. Demlenmiş dışkıları içmenin çayın sağlık yararlarını arttırdığı söylenir ve bazı çalışmalar dışkıların gerçekten de içici için bir fark yaratmaya yetmeyecek olsa da antioksidan içerdiğini göstermiştir. Çayın fiyatı, 250 ile 1.000 dolar arasında değişiyor.

Altın Boyalı Sarı Altın Çay

Çaylar sıklıkla ilginç isimlerle adlandırılsalar da bu çayın adı tamamen gerçek. Altın çayı yalnızca bir şirket satıyor ve muhtemelen ismi de bir pazarlama stratejisi gibi görünüyor. Çay yapraklarının 24 ayar altınla boyanmasının sağlık için ek faydalar içerdiği düşünülüyor. Küçük bir miktar çay 528 dolara satılıyor.

Baıhao Yınzhen

Bazı çayları nadir başlığı altında toplanma sebepleri tek bir yerde yetişmesi ya da sadece bir kez hasat edilmesi olabilir. Ancak Baıhao Yınzhen ikisi de! Bu narin beyaz çay, ilk hasat mevsimi boyunca sadece birkaç gün elle toplanır, oldukça seçici davranılarak yalnızca birkaç yüz gram çay elde etmek için 4000'den fazla tomurcuk toplamak gerekir. Yarım kilosu da bu sayede 71 dolara satılıyor.

Tıenchı Çiçek Çayı

Tıenchı Çiçek Çayı ilk bakışta oldukça sıradışı görünüyor çünkü çay bitkisinden gelmiyor. Tıenchı, iltihabı ve boğaz ağrılarını tedavi etmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ünlü bir tür sahte Ginseng bitkisidir. Çay yaprakları yerine, bitkinin neredeyse brokoli benzeri çiçekleri ile yapılır ve ismini de buradan alır. Çok pahalı olmasa da çiçekler yılda birkaç kez yetiştiğinden oldukça nadir bir çaydır.

Silver Tips Imperial

Ruhsal açıdan önemli bir şey arıyorsanız, cevap Silver Tips İmperial dir. Bu ödüllü çay yalnızca dolunay günlerinde veya gecelerinde toplandığından toplanan miktar oldukça sınırlıdır. Bu çayın, güneşin ritimleri, ay, takım yıldızlar ve kozmik yaratıcılar ile bağlantılı olduğuna inanılıyor ve bu sebepten 100 gram kadar çay, 30 dolara satılıyor.

Gyokuro Çay

Gyokuro, bitkinin gölgede güneş ışığı bulma mücadelesinden gelen, güçlü fakat hoş olmayan, bitkisel bir tada sahip, gölgede yetişen yeşil bir çaydır. Zevkine ve zihinsel açıklığa yardımcı olduğuna inanılan seviyelerinin arttırılması için özel olarak yetiştiriliyor. Aynı zamanda kendisi matcha çayında, yeşilçay dondurmasında ve yeşil çay keki gibi özel amaçlarla da kullanılıyor. 100 gramı yaklaşık 10 dolar.

Bir cevap yazın