Dünya'nın en iyi 10 savaş uçağı

Saab JAS 39 Gripen (İsveç)

Saab JAS 39 GripenJetleri ve otomobilleri ile ünlü Saab firmasına ait olan Saab JAS 39 Gripen savaş uçağı, hava savunması, müdahale, yerden saldırı ve keşif gibi çeşitli görevleri yerine getirebilecek en son teknolojileri kullanmaktadır. Gelişmiş aerodinamik (aerodinamik: hareketli cisimlerin havayla etkileşimini inceleyen bir bilim dalıdır.) yapısından dolayı bu uçak, yakın saldırı (it dalaşı) için çok çeviktir. Ayrıca gelişmiş iniş sistemi ve aerodinamik yapısı ile kısa şeritli hava alanlarına rahatlıkla iniş yapabilmektedir.

F-16 Fighting Falcon (ABD)

İlk olarak Amerika Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri için General Dynamics (bir ABD savunma şirketi) tarafından geliştirilen F-16 Fighting Falcon, listemizde 9. Sırada yer alıyor. İlk uçuşunu 1978 yılında yapan F16 nın 1987 yılından itibaren TAI 'nin (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş) de üretimine ortak olması neticesinde bugün üretimine neredeyse %70 yerli desteğini sunduğumuz F16, başarılı hava koşullarına dayanıklı çok katlı bir uçak haline geldi. 1978 yılından bu zamana kadar, 25 ülkenin hava kuvvetlerinde 4,500 den fazla uçak ile hizmet vermektedir. Türkiye'de ise 240 adet bulunan F16'lar saatte 2175 kilometre hıza çıkabiliyor.

Mikoyan MiG-31 (Rusya)

Mikoyan MiG-31Mig-31, Mig-25 dizaynı temel alınarak dizayn edilmiş bir uçaktır. Ana görevlerinin başında yüksek irtifada keşif ve saldırı vardır . İlk uçuşunun 1975 yılında yapmıstır ve seri üretimine 1978 yılında başlanmıştır. MiG-31, süpersonik bir uçaklardır. Dünyadaki en hızlı savaş jetlerinden birisidir (Hızı:3,03 Mach). Bu savaş uçağının en son sürümü MiG-31BM’dir 1983’den itibaren sovyetler birliği hava kuvvetleri’nde göreve girmiştir. Uçağın nato daki kod adı ise foxhound”dur.

F-15 Eagle (ABD)

F-15 Eagle100’den fazla hava savaşı zaferi ile en başarılı modern ve gelişmiş jet savaş uçaklarından biridir. McDonnell Douglas tarafından tasarlanan F-15 Eagle, çift motorlu, hava koşullarına dayanıklı bir taktik savaş uçağıdır. F-15 ilk olarak Temmuz 1972’de uçmuştur ve başta Japonya, İsrail ve Suudi Arabistan olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmiştir. Halen hizmet halindedir ve en az 2025 yılına kadar faal kalması beklenmektedir. Birçok savaş pilotuna göre f-35 den önce üretilen F serisinin en gelismis savas ucağıdır ve bu serinin en hızlısı,  en saglamı ve en güçlüsü olarak tanınır. 20 metre uzunluğunda olan F-15'ler 3500 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilir.

Sukhoi Su-35 (Rusya)

En gelişmiş jet savaş uçakları arasında 6. sırada yer alan Rus yapımı Su-35, ağır sınıf, uzun menzilli bir savaş uçağıdır. Başlangıçta Su-27M olarak adlandırılmış ve daha sonra Su-35 olarak adlandırılmıştır. Birçok uçak mühendisine göre Rusların bugüne kadar ürettiği en iyi savaş uçağı olarak tanınır. 45 bin feet irtifada uçabilmesi, 1.5 mah civarı hızı ve mühimmat taşıma yeteneği ile birçok ABD uçağından üstündür. Türkiye'nin düşürdüğü ve Rusya ile bir dönem sorun oluşturan savaş uçağının üst modellerinden biri. Tanesi 35 milyon dolar olan Sukhoi Su 35 3600 kilometrelik bir menzile sahip ve hızını da 2450 km/saat'e çıkartabiliyor. 

Dassault Rafale (Fransa)

Dassault RafaleFransız Dassault Rafale, dünyanın en gelişmiş savaş jetleri arasında 5. sıraya sahip. Dassault Aviation tarafından tasarlanan ve inşa edilen Rafale aynı zamanda havaya hakimiyet, yasaklama, istihbarat faaliyeti ve mobil nükleer caydırma misyonlarına da sahip, yüksek irtifada döneminin diğer Avrupa savaş uçaklarından daha gelişmiş yapısı ve aerodinamik özelliği ile tanınır. Fransız Dassault Rafale savaş uçağının tanesi 62.7 milyon dolar ve hedefini 3700 kilometreden vurabiliyor.

Eurofighter Typhoon (Avrupa Birliği)

Eurofighter Typhoonİngiltere, Almanya, İspanya ve italya’nın ortak girişimleri ile üretilen uçak, çok amaçlı, çift motorlu, delta kanatlı bir avcı uçağıdır. Eurofighter Typhoon, aynı anda konuşlandırılacak Air-to-Air ve Air-to-Surface yani havadan havaya ve havadan yere bombalama sistemine sahip çok gelişmir bir jettir. Uçağın üretimine baaşlama ve bitir tarihleri biraz uzun oldugu için bir zazmanlarmeleştirilmiştir. 27 mm'lik Mauser BK-27 topu sahip olan uçağın 3800 km menzili bulunuyor.

Boeing F/A-18E/F Super Hornet (ABD)

Super Hornetİlk olarak McDonnell Douglas tarafından tasarlanan Super Hornet, 1995 yılında ilk uçuşunu yapıştır. McDonnell Douglas ve Boeing’in birleşmesinden sonra, Eylül 1997’de seri üretiminr başlandı. Super Hornet, 2006 yılında emekli olan Grumman F-14 Tomcat’ın yerine 1999 yılında Birleşik Devletler Donanmasında hizmete girmiştir. Uçak gemisine iniş kalkış yeteneği çok iti oldugu için Amerika tarafından birçok denizaşırı operasyonda kullanılmıstır.

F-22 Raptor (ABD)

İlk uçuşunu 1997 yılında yapan ve 2004 yılında hizmete giren F-22 Raptor, beşinci nesil, tek kişilik, çift motorlu, hava şartlarına dayanıklı, taktik savaş uçağıdır. Uçak Lockheed Martin firması tarafındanesas olarak bir hava üstünlüğü uçağı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda düşman sahasına gizlice girmek ve ilk görünme, birden fazla hedeflere karşı ilk öldürme görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmıştır. F22'lerin menzili  2960 km.

F-35 Lightning II (ABD)

F-35 Lightning IIF-35 Lightning II Taarruz Uçağı, tek pilot ve tek motorlu, beşinci nesil, hava-yer taarruz, keşif, taktik, savunma gibi çok görevi olan radarlar tarafından saptanabilem özelliği düşük olan bir avcı / savaş uçağıdır. Konvansiyonel (Yatay) İniş Kalkış Yapabilen (F-35A / CTOL), Kısa Kalkış – Dikine İniş Yapabilen (F-35B / STOVL) ve Uçak Gemisine İnebilen (F-35C / CV) modelleri bulunmaktadır. Ucağın orta gövdesi ,kompozit komponentleri ve hava-yer harici yük taşıyıcısı Türkiye’de TAİ tarafından üretilmektedir. 2017 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterine girecek olan F-35 günümüzde üretilen en gelişmiş savaş uçağı olarak bilinir.

Not: ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'nin F35'ler için ABD'ye şu ana kadar 25 Milyar Dolar ödeme yapmasını hiçe sayması ve uluslararası hukuka uymayan bir şekilde ödemesi yapılan uçakları Türkiye'ye vermemesi bir kriz oluşturdu. Hali hazırda şuanda ülke sınırları içinde olması gereken F35'lerin Türkiye'ye gelmesi ertelendi.

Bir cevap yazın