Dünyanın En İlginç Sporları Nelerdir?

Boksun ardından satranç oynanan bir müsabaka ile karşılaştınız mı? Ya da bataklıkta yüzen sporcularla? Bu sporlar yıllardır yapılıyor. Hatta turnuvalar dahi düzenleniyor. İşte birbirinden enteresan sporlar...

Bataklık Dalışı

"Bog snorkelling" ismiyle de bilinen Bataklık Dalışı'nın görüp görebileceğiniz en kirli spor olduğunu söyleyebiliriz. Her spor branşı gibi bunun da katı kuralları bulunuyor. Bunlardan biri ise, klasik yüzme stilleri yasak ve sadece yunus gibi ayaklar kullanıp, kıvrılarak yüzülebiliyor. Yüzücüler, herhangi bir bataklıkta, düz bir parkurda, gözlük ve şnorkel takarak yarışıyorlar.

Satranç Boksu

Dövüş ve beyin sporunu birleştiren satranç boksu, 11 raunttan oluşuyor. 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olarak ikiye bölünüyor. Rakipler, ilk bölümde birbirinin üzerinde fiziksel güçlerini yumruklarıyla gösterilirken; ikinci bölümde ise kulaklıklarını takarak, zekalarını yarıştırmaya başlıyorlar ve satrançta hünerlerini gösteriyorlar.

Zorbing

Yeni Zelanda'dan çıkan bu spor dalı, dev bir plastik topun içine bir ya da üç kişinin girmesi ve yokuş aşağı bir zeminden bırakılması şeklinde yapılıyor. Parkuru bitirdiğinizde bir 'zorbanaut' oluyorsunuz. Plastik topun içindeki sporcular, o parkurda herhangi bir zarar görmüyor ve topun içinde bağlı oldukları için halatlar ile kontrol sporcuda oluyor.

Unicycle

Bu spor, tek tekerlekli bir bisiklet üzerinde yapılıyor ve bu bisikletin üstünde hokey oynanabiliyor, yoga yapılabiliyor ve istenilen daha birçok aktivite gerçekleştirilebiliyor. Unicycle'da vücudun üst kısmı dengede durabilme açısından önem arz ediyor.

Sualtı Hokeyi

Bir başka ismi de "Octopush" olan su hokeyinde, sporcular için özel boyutlarda hokey sopası, koruyucu kıyafet, eldiven ve şnorkel takımı hazırlanır. Bu sporda amaç, iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmalarıdır.

 

1 Yorum

  1. Sualtı hokeyini ilk kez duydum oldukça eğlenceli bir spora benziyor. Eğlenceli olduğu kadar da zor gözüküyor.

Bir cevap yazın