Dünyanın en hızlı 5 treni

İlk tren 1800'lü yılların başında İngiltere'de Richard Trevithick adında bir mühendis ile bir maden sahibinin iddialaşmaları sayesinde ortaya çıktı. Bu iddialaşma sonucu mühendis Trevithick, kendi yapmış olduğu buharlı makineyle 10 tonluk demir yükü raylı bir yol aracılığıyla hareket ettirdi. Böylece 16 km uzunluğundaki Pennydarran-Cardiff yolu tam 5 saatte aşılabildi.

Günümüzde ise trenlerle daha büyük ağırlıklar ya da daha fazla yolcu daha uzun mesafelere çok daha kısa sürede taşınabiliyor.

İşte dünyanın en hızlı 5 treni

  • Şanghay Maglev - 430 km/sa (Şanghay, Çin)

Dünyanın en hızlı treni Çin'in en büyük kenti Şanghay'da bulunuyor. Günümüzde bilet alınıp binilebilecek dünyanın en hızlı treni. 2004'ten beri faaliyette ve 15-20 dakikada bir Pudong Uluslararası Havalimanı'na giden ve gelen yolcuları taşımakla görevli. Şanghay Maglev ile yapılan 30 kilometrelik yolculuk 7 dakika 20 saniye sürüyor.

  • Fuxing Hao - 400 km/sa (Pekin - Şanghay /Çin)

Çin, Şanghay Maglev'in aksine daha uzun mesafeli hızlı treniyle de lider konumda. 2016 yışında faliyete geçen Fuxing, Çincede "uyanış" anlamına geliyor ve Çin'in teknoloji alanında yükselişini temsil ediyor.

  • Shinkansen H5 ve E5 - 360 km/sa (Tohoku - Hokkaido/Japonya)

Japonya'nın yüksek hızlı trenleri arasında en hızlısı. Japonlar arasında çok sık kullanılıyor. Shinkansen E5, Tokyo ve Osaka arasında bir rotayı takip ediyor. Bunlar, ülkenin 1964'te faliyete geçirdiği ilk yüksek hızlı tren sisteminin daha hızlı ve gelişmiş versiyonları. Japonlar bu sayede şehirler arası yolculuğu rekor sürelerde gerçekleştiriyor.

  • İtalo ve Frecciarossa - 360 km/sa (Milano-Floransa - Roma / İtalya)

Avrupa'nın en hızlı treni İtalya'da bulunuyor. "Kırmızı ok" olarak bilinen bu trenin hemen hemen tamamı yenilenebilir ve sürdürülebilir bileşenler kullanılarak üretilmiş. Milano'dan Floransa'ya veya Roma'ya gitmek üç saatten kısa sürüyor.

  • Jingzhang Şehirlerarası - 350 km (Pekin ve Zhangjiakou / Çin)

Çin kalabalık nüfusundan dolayı ulaşıma çok önem veriyor. Bu kadar nüfusu bir yerden bir yere taşımak çok sayıda ulaşım araçları yanında hız da istiyor. Bu nedenle Çin, yüksek hızlı trenler konusunda oldukça başarılı. Bu tren, dünyanın en hızlı sürücüsüz treni. Çin'de bulunuyor. Bu tren aynı zamanda dünyadaki en hızlıtrenlerden biri. Tren aslında 2022 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak olan Çin'de ulaşımı iyileştirmek için inşa edildi.

2 Yorum

  1. Kenan Sofuoğlu'nun kullandığı süper sport yarış motoru kadar hızlı gidiyor demek. O hızı tatmak isterdim.

Bir cevap yazın