Dünyanın en acı biberi hangisidir?

The following two tabs change content below.

Öncelikle konuya biberlerin acılık değerleri nasıl ölçülür? sorusuyla başlamakta fayda var. Biberlerin sahip oldukları acılık derecesi bir farmakolog olan Wilbur Scoville’in geliştirdiği ve onun adını alan Scoville Acılık Birimi yani SHU ile ölçülüyor.

Dünyanın en acı biberi : Carolina Reaper

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre rekor 2,2 milyon SHU ile Carolina Reaper biberinde. Yani Carolina Reaper’in acılığı rekorlar kitabına bile girmiş. Okunuşu, Kerolayna Riğpır olan biber Azrail anlamına geliyor ve Güney Carolina bölgesinde seralarda yetişiyor. Şekil olarak ise kırmızı renkli dolma bibere benziyor.

Biberleri acı yapan kapsaisin adlı etken madde düşük dozdayken tehlikesizdir ancak yoğunluğu arttıkça yumuşak dokularda (ağız, mide, bağırsak vb.) tahriş etkisine yol açıyor.

Hatta çok aşırı durumlarda anaflaktik şoka ve ölüme bile neden olabiliyor. Saf hâlde kapsaisin genelde seyreltilmiş hâliyle polislerin kullandığı biber spreylerinde ya da göz yaşartıcı gazlarda kullanılıyor ki bu spreylerin SHU değeri 800 bini geçmiyor. Dalından taze olarak koparılmış Carolina Reaper‘ın midede nasıl bir hasar bırakacağını varın siz düşünün!

Peki, kazara yüksek Scoville değerine sahip acı biber yersek acısından nasıl kurtuluruz?

Kazara bu tür bir biber yerseniz eğer biber acısından kurtulmak için yapabileceğiniz en güzel şey ağzı yağ ile çalkalamaktır. Acı biberin acısını en iyi geçiren şey yağdır. Kapsaisin yağa kolayca geçtiğinden ağzınızı yağla çalkalamak acılık hissini hafifletecektir. Soğuk süt içmek de içindeki kazein sayesinde biberin acılığını alıyor. Su ise bir işe yaramıyor ve tabii ardından bir doktora görünmekte de fayda var. Evde denemeyiniz 🙂


Bir cevap yazın