Dünyanın 7 Harikası

Bugünkü yazımda, sizlere dünyanın 7 harikası olan yedi, muhteşem yapıdan söz edeceğim.

1-KEOPS PİRAMİDİ

Mısır firavunu Khufu adına inşa edilmiş bir mezartaşıdır. M.Ö 2560 2551 yılları arasında inşası gerçekleşmiştir .20 yüzyılın başına isabet etmektedir ve 4000 yıl boyunca kırılmadan bugüne kadar gelmeyi başarmıştır.

2-BABİLİN ASMA BAHÇELERİ

M.Ö 7 yüzyılda yaşadığı düşünülen bir kralın eşi için yaptırdığı bahçelerdir. Henüz şu ana kadar bunun doğru olup olmadığı netlik kazanmasa da Babil'de Kral 2. Nebukadnezar'ın eşi Medll'ye yaptırdığı düşünülmekte.

3-EFES ARTEMİS TAPINAĞI

Artemis Tapınağı farklı zamanlarda tamamlanmış olan, dünyanın 7 harikasından birisi. M. Ö 7. yüzyılda yapılmış bu tapınak tanrıça Artemis'e adandı. İlk önce bir sumak yapılmış, sonrasında üzerine bir tapınak yapılmış ve daha sonrasında da yangın geçiren tapınağın üzeri inşa edilmiştir. Tapınak tamamen mermerden oluşmaktadır.

4-OLYMPİA'DAKİ ZEUS HEYKELİ

Yapımında fildişi ve altın kullanılan bu heykelin, 115 metre yüksekliğinde olduğu bilinmekte. Ünlü heykeltraş Phedlas tarafından yapılan bu heykel, M.Ö 5. yüzyılda yapıldığı düşünülmekte. Zeus Tapınağı içerisine yerleştirilmiş bir heykeldir.

5-HALİKARNASSOS'DAKİ MAUSSOLLEON

Pytheos, Zeus Tapınağı ve bu yapının mimarisinde görev almış. Yapmış olduğu Pers satrabı Mausolos adına Halikarnassos inşa edilmesinde yardımcı olmuştur . Bu yapının inşaatı M.Ö 4. yüzyıla tekabül etmektedir.

6-ROOS HEYKELİ

Mandaki Limanı girişinde bulunan, 30-35 metre yüksekliğinde olduğu düşünülen ve Güneş Tanrısı Hellosa adanan devasa tunç bir heykeldir ve dünyanın 7 harikasından biridir.

7-İSKENDERİYE FENERİ

1000 metre yüksekliğinde bulunan Mısır Deltasının bir Pharos Adası'nda inşa edilen bu yapı, Yedi Harika' nın sonuncusudur. Bulunduğu dönemin göz alıcı yapılarından biridir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın