Dünya'daki En Büyük Mozaik Duvarlar

VIETNAM'DAKİ BU  DUVARLAR DÜNYA'DAKİ EN BÜYÜK MOZAİK  DUVARLARDIR.

 

Canlı mozaiklerle kaplanmış renkli bu duvar, Vietnam'da dört kilometre boyunca uzanan ve rekor kıran bir yapıttır. Dünyada mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde olması gereken oldukça dikkat çekici motifler barındıran bu duvar, şehrin her yerine uzanan kalıcı bir gökkuşağına benzetilir!

Hanoi Seramik Yolu olarak bilinen bu yapıtın, tamamlanması üç yıl sürdü ve 2010'da Vietnam'ın kültürel başkenti olan Hanoi'nin Yıldönümü kutlamasının bir parçası olarak tamamlandı. Bu eser, kentteki dayk sistemi denilen İngilizce'de dayke duvar olarak bilinenen yeryüzündeki çatlak veya yarıkların magma tarafından doldurulmasıyla oluşan  kayaç damarı görünümünü iyileştirmenin bir yolu olarak hayata geçirildi.

Bu muazzam mozaik duvar, Gazeteci Nguyen Thuy, Vietnamlı sanatçılar ve dünya çapındaki uluslararası kültür merkezleri arasında ortak bir çabayla kuruldu.

İspanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Güney Kore gibi ülkeler bu inanılmaz parçanın tamamlanmasına imkân ve katkı sağladılar.! Yakından bakarsanız hangi ülkenin hangi bölümleri tasarladığını görebilirsiniz.

Hanoi Seramik Yolu 'nun dünyadaki en büyük mozaik duvar olduğu, Guinness World Records tarafından tasdik edilmiştir.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın