Dünya Türkleri'nin Buluşma Noktası: Türkler Nerede

Son günlerde Yazbee, Yaay gibi pek çok yerli sosyal medya denemesi oluyor. Bazıları verilen emeğin karşılığını alamasa da bazıları hızla yükseliyor. Hızla yükselenlerden biri de Yaay. Türk Telekom'un geliştirdiği Yaay, ''başka bi' dünya'' sloganıyla reklamlarda oldukça fazla boy gösteriyor ve sürekli artan kullanıcı sayısı ile sosyal medyada oldukça dikkat çekiyor. Tabii her ne kadar eksiklikleri de olsa zamanla istenilen performansı yakalayacağını düşündüğümüz bir girişim...

Ancak bugün sizlere başka bir sosyal medyadan bahsedeceğiz. Aslında sosyal medya uygulaması demek bu proje için biraz eksik kalır.

Bahsedeceğimiz proje ''Dünya Türkleri'nin Buluşma Noktası'' sloganıyla yola çıkan turklernerede.com (Türkler Nerede)...

''Yerli Facebook'' ifadesinden ziyade ''Türk Facebook'' tabirini kullanmanın daha uygun olacağını düşündüğümüz bu sosyal medya sitesi, pek çok dil seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Dünyadaki tüm Türkleri bir platformda toplayıp iletişim halinde olmalarını sağlıyor. Böylece Türk toplulukları arasındaki bölgesel kopukluklardan kaynaklı zayıflamak üzere olan bağları kuvvetlendirmeyi amaçlıyor.

Biz de kişisel hesabımızla kayıt olup ardından ''acikvenet'' sayfası oluşturduk. Tasarımını oldukça sade ve kullanışlı.  Sitenin temasına Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiş Türk rengi olarak bilinen Turkuaz hakim. Facebook'tan aşina olduğumuz sayfa, grup oluşturma seçeneklerinin yanında blog oluşturma seçeneği de mevcut. Bununla birlikte iş yerinizin reklamını yapıp kullanıcılarımızın sizinle iletişime geçmesini sağlayabileceğiniz ''Firmanı Tanıt'' kısmı da oldukça iyi düşünülmüş bir iş. Çünkü Türkler arasında ticari alışverişin gelişmesine de katkı sunabilir.

Profilinizi kimlerin ziyaret ettiğini görebiliyorsunuz.

Twitter'dan alışık olduğumuz çok kullanılan anahtar kelimeler ve hastag'ler sonucu oluşturulan Trend Topic (TT) listesi de bulunuyor. Böylece hem bireysel olarak çevrenizle iletişim halinde olabiliyorken hem de bu hastag'lere katılarak tüm ''Türkler Nerede'' topluluğuna hitap edebiliyorsunuz.

Eksik yönlerinden bahsetmek gerekirse henüz daha mobil uygulamasının geliştirilmediğini görüyoruz. Ya da biz bulamadık. Eğer varsa yorumlara link olarak bırakılırsa yazımızı tekrar düzenleriz. Şu an en büyük ve tek eksiği bu görünüyor.

Tabii bir de sadece Türkiye'de değil tüm dünyada iyi bir reklam. Reklam için TikTok, Facebook gibi uygulamalar kullanılabilir. Bakalım gelişimi nasıl olacak bekleyip görelim...

Bir cevap yazın