DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN OBEZİTE UYARISI

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Dünya Obeziteyle Mücadele Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, çocuk ve gençler arasında obezitenin geçen 42 yılda 10 kat arttığına dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 1975 yılından beri çocuk ve gençler arasında obezitenin on kat arttığı uyarısında bulundu. DSÖ tarafından Dünya Obeziteyle Mücadele Günü dolayısıyla İsviçre'nin Cenevre kentinde bir açıklama yapıldı. Açıklamada, sağlığı tehdit eden bu eğilimin özellikle yoksul ülkelerde önümüzdeki yıllarda daha süreceği belirtildi. Dünyanın zengin ülkelerinde ise gençler arasında bu eğilim duracağının tahmin edildiği ancak bu ülkelerde de obez sayısının çok yüksek olduğu kaydedildi.

DSÖ Londra Kraliyet Akademisi tarafından yapılan ortak araştırmada, yaşı 5 ile 19 arasında değişen yaklaşık 124 bin çocuk ve gencin obez sayıldığı tespit edildi. Bu sayının dünyadaki kız çocuklarının %6'sını, erkek çocuklarının da %8'ini oluşturduğu kaydedildi. Araştırmada 213 bin civarında çocuk ve gencin de aşırı kilolu olduğu, ancak obez olmadığı belirtildi.

 

OBEZİTENİN NEDENLERİ

Araştırmada, 1975 yılında dünyadaki çocuk ve gençlerin sadece 11 milyonunun obez olduğuna, bu sayının daha çocuk ve gençlerin yüzde 1'inden azını oluşturduğuna dikkat çekildi.

DSÖ 'den yapılan açıklamada, çocuk ve gençlerin kilo almasının farklı nedenleri olduğu belirtildi. Yoksul aileler için sağlıklı beslenmenin pahalı olması ve karbonhidrat açısından zengin yemekler ile ayaküstü yiyeceklerin dar gelirli aileler için daha kolay ulaşılabilir olması bu nedenler arasında sayıldı.

Bunun yanı sıra, gıda üreticilerinin ürünlerini satmak için yaptığı reklam kampanyalarının insanları etkilediği belirtildi.Ayrıca obeziteye neden olarak hareketsizlik gösterildi.

DSÖ'NÜN UYARISI

DSÖ, açıklamasında aşırı kilonun diyabet , kalp ve damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Açıklamada, çocuk ve gençlerin korunması için sağlıklı olmayan gıda ürünlerinin vergilendirilmesi ve okulların çocuklara sağlıklı yiyecekler sunması önerildi.

Araştırmada, yaklaşık 130 milyon kişinin boyu ve kilosu incelendi. Böylelikle vücut kitle endeksi hesaplandı. Vücut kitle endeksi, boy ile kilo arasındaki ilişkiyi gösteriyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın