DÜNYA GENELİNDE ÇAY BARDAKLARI

JAPON CHAWANI

Japonca çay kasesi anlamına gelen chawan çoğunlukla sıra dışı tasarımlarla sırlanmış kil bir kaptır. Japon çay seronomisi Chanoyu sırasında, ev sahibi kabın en hoş tarafının misafire doğru gelmesini sağlar.

RUS ÇAY BARDAĞI

Rusya'da çay genellikle filigran desen ile süslenmiş metal bir kap ya da "podstakannik" içine yerleştirilen cam bir bardakta servis edilir. Kap elleri camın sıcaklığından korurken bardağın dengesini de sağlar.

TİBET ÇAY KASESİ

Tibetlilerin tereyağı çayı Po Cha bu tarz kapta servis edilir. Geniş ağzı sayesinde çaya çoğunlukla eklenen taneciklerin kaşıkla çıkarılmasına izin verir.

PORSELEN FİNCAN VE TABAĞI

Fincan ve fincan tabağı evrensel olarak Batı'daki çayın sembolü olarak tanınır. 16 ve 17 yüzyıllar boyunca porselen kupalar ve tabaklar Çin'den Batı'ya doğru gönderildi. 1700'lerde Çin'de yaşayan Cizvit bir papaz, Fransa' ya porselen yapım metodunu göndermesiyle Avrupa'da üretim başlandı.

HİNT KULLARHI

Bu basit, tek kullanımlık el yapımı kil kupalar Hindistan'da yol kenarlarındaki çay tezgahlarında çok yaygındır. Daha karmaşık, biçimli versiyonları ise şık mağazalarda bulunur kullarhı moderniteyle gelenekselin buluşmuş hali.

TÜRK ÇAY BARDAĞI VE ALTILIĞI

Dışa doğru eğimli ağızıyla lale benzeri bardağın üst kısmından tutarak içen kişinin elinin yanmaması sağlanır. Cam bardak ayrıca çayın zengin kehribar tonlarını ortaya çıkarır.

ÇİN ÇAY KASESİ

Çin'deki çay bardakları yüksek kaliteli çayların tadıldığı zaman hafif yudunlanmasını teşvik edecek küçüklüktedir. Genellikle porselenden yapılır, kupalar bazen toprak renkleri ya da geleneksel mavi ve beyaz desenlerle sırlanır.

FAS ÇAY BARDAKLARI

Fas'ta nane çayı için kullanılan bu tür dekoratif cam bardakların bir dizi renk ve tasarımı mevcuttur.

KUPALAR

İngiltire ve Amerika'da çok popüler olan bu çeşit porselen, demir taşı ve toprak gibi bir dizi malzemeden yapılabilir,kupalar genellikle bol miktarda çay alma kapasitesine sahiptir.

 


Bir cevap yazın